Forum

FSMO Rollerinin Taş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] FSMO Rollerinin Taşınmasından Önce Yapılması Gerekenler.

5 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
788 Görüntüleme
(@kamilozel)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapımda DC Windows Server 2012 STD üzerine kurulu, yeni bir Windows Server 2019 STD kurup ADC olarak yapılandırdım.

FSMO rollerini 2019 sunucuma taşıyıp 2012 üzerinden AD ve DNS rollerini kaldırmak istiyorum.

Bu işlemi yapmadan önce hangi kontrolleri yapmalıyım ?

Bu konu ilgili herhangi bir checklist yapılmalı mı ?

Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Gönderildi : 19/11/2020 12:03

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Öncelikle incelemdiyseniz portalımızdaki makaleleri inceleyin lütfen. İlk etapta lisanslarınızı kontrol edin, sisteminize eklediğiniz 2019 sunucu sistemi için 2019 CAL (erişim) lisansına sahip olmalısınız. İkinci olarak 2012 DC kaldırmadan önce geçişi tamamladıktan sonra sunucuyu kapatın ve 7-10 gün kadar sisteminizi gözetleyip herşeyin düzgün çalıştığından emin olun. Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama kritik bir işlem yapacaksınız, işlem öncesine ait düzgün yedeğiniz olduğunu mutlaka doğrulayın.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/11/2020 12:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Mevcut durumda replikasyon sorunu olmadığını kontrol edin. repadmin /showrepl gibi komutlar işe yarar. Benzer şekilde yeni sunucuda sysvol netlogon paylaşımlarının olduğunu ve olay günlüklerinde sorun olmadığını kontrol edin.

FSMO taşıması sonrasında netdom query fsmo komut çıktısını kontrol edin her iki dc de, her ikisi 2019' u göstermeli.

2019 yeni nesil bir OS olduğu için W7 ve eski işletim sistemlerini desteklemez, bundan 2012 yi kapattığınız zaman logon sorunları yaşayabilirsiniz, bu nedenle istemcilerin 2019 desteklediğine emin olun.

Serkan' ın söylediği gibi mutlaka kapatma testi yapın. Firewall, network aktif cihazları ve benzeri 3 parti ürünlere dns olarak yeni sunucu + DHCP den yine ip alan istemciler için dns güncellemesi ve sunucular için elle birinci dns olarak yeni sunucuyu yazdıktan sonra eski sunucuyu kapattığınızda hiç bir sorun olmamalı. Eğer var ise onu paylaşırsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2020 16:20

(@alpayakyol)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Konuyla ilgili soyle bir soru sorsak:

elimizde 2 yeni server var ve FSMO rollerini bu serverlara dagitmak istiyoruz, nasil bir yontem izlemeliyiz ? 

Hangi server'a hangi rol verilecek seklinde.

Gönderildi : 12/09/2022 16:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Domain bazlı roller ile forest bazlı rolleri ayırmanız yeterli olur,

Domain bazlı roller

RID Master;
Infrastructure Master;
PDC Emulator.

Forest bazlı roller

Schema Master;
Domain Maste

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/09/2022 17:19

Paylaş: