Forum

File Server Taşıma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] File Server Taşıma Hakkında Yardımcı olabilir misiniz ?

10 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
982 Görüntüleme
(@sozturk)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

File server'ı başka bir servera taşımak istiyorum. Tera ile denedim bir süre sonra hata verdi. 

Sormak istediğim soru

Dosya Sunucunuzu Storage Migration Servis ile Taşıyın- File Server Migration with Storage Migration Service - B1 - ÇözümPark (cozumpark.com) Bu konuda geçen yöntem ile taşıma yaparsam eski file serverı siler mi yoksa tutmaya devam mı eder ? 

Taşıdıktan sonra bir süre eski file serverıda ayakta tutmak istiyorum çünkü. Bu konuda yardımcı olabilirseniz ve ya bilindik başka bir yöntem varsa söyleyebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/12/2021 18:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Selam, bu yöntemde eski sunucunun ismini değiştirir ve paylaşımları keser ama silmez.

Tabi son adımı yaparsanız, sadece sync edip bırakabilirsiniz. Ama sihirbazı sonuna kadar sürdürür ve sonunda switch over yaparsanız eski makine ismi, ip adresini alıp yeni makineye veriyor ve eski makinedeki paylaşımları kapatıyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/12/2021 22:36

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhabalar ;

Bir diğer sorumda taşıma yaparken zararlı dosya uzantılarının taşınmasını engellemek için bir yöntem var mı ? Ya da taşıma yapmadan bu dosyaları otomatik olarak silmenin bir yöntemi varsa da olur. Dosya sayımız çok fazla olduğu için manuel olarak imkansız gibi görünüyor. Bu konuda da bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederi iyi çalışmalar dilerim.

@hakanuzuner

Gönderildi : 10/12/2021 08:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Zararlı dosya uzantılarından kasıt nedir?
Zararlıları anti çözümlerle taşımadan önce temizlemelisiniz.
Dosya türleriyle ilgili file screening management (portal da var) yapabilirsiniz fakat bunu öncelikle önceki sunucunuzda yapmış olmanız gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2021 13:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @sozturk

Hakan Bey Merhabalar ;

Bir diğer sorumda taşıma yaparken zararlı dosya uzantılarının taşınmasını engellemek için bir yöntem var mı ? Ya da taşıma yapmadan bu dosyaları otomatik olarak silmenin bir yöntemi varsa da olur. Dosya sayımız çok fazla olduğu için manuel olarak imkansız gibi görünüyor. Bu konuda da bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederi iyi çalışmalar dilerim.

@hakanuzuner

Hayır bunu yapmaz, bunun için öncelikle mevcut sistemi temizlemeniz gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2021 13:34

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Peki bunun bir yöntemi varmıdır ? Yani manuel değilde benim belirlemiş olduğum uzantılı varolan dosyaları otomatik olarak temizlesin ? 

- Yeni atılacak dosyaları GPO ile yapabiliyoruz ama var olan dosyaları temizlemek için bir çözüm bulamadım. 

Gönderildi : 10/12/2021 14:31

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey cevabınızı henüz görebildim kusura bakmayın. Evet taşıma işlemi yapmadan önce taşıyıp temizlemem gerekiyor sanırım. File Screening Management ile yapmak istediğim ( Dosya uzantılarını belirleyip otomatik silme yapma) işlemi yapabilir miyim ? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

@ibrahimyildiz

Gönderildi : 10/12/2021 14:42

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hakan Bey merhabalar, bu konu hakkında yorumunuz varmıdır ? İstediğim dosya uzantılarını otomatik olarak nasıl silebilirim ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 13/12/2021 11:17

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Komut satırını açın ve Silmek istediğiniz dosyaların bulunduğu en üst klasöre gidin.

Mesela Files klasörünün altındaki klasörler dahil tüm zip dosyalarını silmek istiyorsunuz.

D:\Files> del /s *.zip 

komutuyla alt dizinler dahil tüm zip uzantılı dosyaları silebilirsiniz.

Dikkatli olun yanlış yazarsanız silinen dosyalar geri dönüşüme gitmeyecek, kalıcı olarak silinecektir.

Gönderildi : 14/12/2021 09:07

(@sozturk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@tanerk Taner Bey teşekkür ederim işime yaradı 🙂 ben hiç komut olarak araştırmadım buda benim amatörlüğüm oldu 🙂 Teşekkür ederim tekrar.

Gönderildi : 14/12/2021 09:49

Paylaş: