Forum

File Server Paylaşı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] File Server Paylaşılan Dosya Hk.

14 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
918 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.File serverda kullanılan dosyaları ağ üzerinden kimde açık olduğunu clientlarda nasıl görebiliriz.Bunun için yazılım yada vb uygulamalar varmıdır.

Gönderildi : 17/11/2022 17:24

(@alpayakyol)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Ekteki resimdeki gibi Computer management bolumunde gorebilirsiniz kisa yoldan.

fileshare

Gönderildi : 17/11/2022 17:48

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler ama burayı biliyorum zaten güncel kayıt yok burda öncden açılmış kapatılmış dosyalarıda açık gösteriyor .Burası işime yaramıyor.Birde admin yetkisi olmayan kullanıcıların clientlarında bu işlemi yapmak istiyoruz.

Gönderildi : 17/11/2022 17:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, aşağıdaki PS komutunu dener misiniz?

Get-SmbOpenFile

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2022 18:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://www.nirsoft.net/utils/network_opened_files.html

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2022 22:16

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim bey.Programı clientta yükledim ama hiç bir dosyayı görmüyor.File servera mı yüklememiz gerekiyor.Yada programda bir ayarmı yapmamız lazım.

Gönderildi : 18/11/2022 08:35

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Gönderen: @utkucol

Birde admin yetkisi olmayan kullanıcıların clientlarında bu işlemi yapmak istiyoruz.

Nasıl yani? 

Gönderildi : 18/11/2022 09:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Ters işlem yaparsanız göremezsiniz bir client başka makine üzerindeki açık dosyaları tabi ki göremez. Sunucunun kullanımlarını izlemek istiyorsanız sunucu üzerinden bakmanız gerekir doğal olarak. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/11/2022 15:36

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.Servera yükledim programı ama açık dosyalar geliyor ama önceden açılmış dosyalarda görünüyor,dosyayı kapat dediğimde ise dosya kapanmıyor.Tam anlamıyla işime yaramadı.Başka bir çözüm yolu varmıdır ?

Gönderildi : 21/11/2022 08:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, PS komutuu denediniz mi?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2022 10:10

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet denedim.Orda da aynı güncel açık olan dosyalar değil daha önce açılmış önbelleğinde olan dosyalarda görünüyor.Opensessions altındaki dosyalar ile aynı.

Gönderildi : 21/11/2022 10:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Komut açık olan dosyaları göstermek üzere tasarlandı, o anda "Get-SmbSession" ile bir session olup olmadığını kontrol edin derim. Özetle komut çalıştırdığınız ancak o liste gelir ancak kişi sonra dosyayı kapatabilir. Daha önemlisi amacınız nedir? Sorunuzun cevabı bu komut aslında ama siz farklı bir şeyin peşindesiniz sanki?

Gönderildi : 21/11/2022 10:34

(@utkucol)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Benim amacım dosyayı aynı anda açık olduğunda kilitli olarak açıldığı için o dosya üzerinde bir değişiklik yapamıyoruz.Değişiklik yapmak için o dosyanın kimde açık olduğunu bilmem gerekiyor ve benim uzaktan o dosyayı kapatmak isityorum.Şu ana kadar olan program ve komutlar güncel açık olan dosyaları getirmiyor.Daha önce kullanıcı açmış kapatmış ama halen o kişide açık olarak görünüyor aslında açık değil.

Gönderildi : 21/11/2022 13:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer dosya açık ise session var demektir, session yok ise dosya açık olamaz, AV ve benzeri bir başka bir durum dosyayı kilitliyordur, ondan size komutlar çalışmıyor gibi geliyordur. Bu tür bir durumda onedrive, sharepointonline, google drive gibi yeni nesil bir platform kullanmanızı öneririm. Yani bahsettiğiniz yöntem ile bu işi çözemezsiniz.Her dosya kilitlendiğinde tek tek bakıp kimde açık sonra onu kapatayım çok işletilebilir bir çözüm değil. Zaten günümüz şirketlerinde bu tür platformlar bu nedenle kullanılıyor. Veya eğer bu açık olan dosyalar office dosyaları ise yine office için ortak kullanım özelliklerini denemenizi öneririm, ancak office dosyaları değil ve ortak çalışmaya uygun değil ise ne yazık ki bahsettiğim gibi farklı platformlar denemenizi öneriyorum.

Gönderildi : 21/11/2022 13:40

Paylaş: