Forum

File Server Admin s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] File Server Admin sahip değişimi (Owner ) Değişimi

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,063 Görüntüleme
(@sercandalli)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sevgili Çözümpark ailesi,

Aranıza yeni katıldım. Umarım birlikte nice güzel şeyler paylaşacağız.

Sorunuma gelirsek. Ben bir firmada yeni işe başladım. File Server (Windows Server 2010 R2) kullanıyoruz. Dosyalarda Owner yetkisi başka bir admin üzerinde. Bu kullanıcıya X admin diyelim.

Ben X admin hesabını açıp onun üzerinden kendi Admin hesabıma sahipliği aktarabiliyorum. Sorunsuz Bir şekilde dosya yetkileri ile aktarılıyor. Ancak Sadece üst klasöre uyguluyor. Alt klasörlerin her birinde hala Owner X admin görünüyor.

Fabrikada çok fazla dosya var ve her birine tek tek girip owner değiştirmek ciddi bir zaman kaybı.Ve yorucu bir iş.

Ayrıca bu X admin hesabının da kapatılması gerekiyor. Kapatılmadan bu işlemi yapmamız gerekiyor. 

Inheritance(Miras) yapmak istemiyorum. Araştırmalarımda ciddi sorunlar yaşatabiliyor diye okudum. Ve konu hakkında yerli yabancı kaynaklarla Araştırmalarımda net bir şey bulamadım. Bir çözümünün olacağını düşünüyorum. 

Yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 25/05/2020 23:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

takeown command ile parametrelerle tüm dosyalara uygulayabilirsin. Forumda bu konular var aramanı tavsiye ederim. Ayrıca icacls de inceleyebilirsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2020 00:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Günü kurtarmak değilde bence konuyu irdelemek lazım,

https://www.cozumpark.com/paylasim-ve-guvenlik-sharing-and-security/

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-r2-ile-dosya-sunucularda-paylasim-ve-guvenlik-izinleri-bolum-1/

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-r2-ile-dosya-sunucularda-paylasim-ve-guvenlik-izinleri-bolum-2/

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-r2-ile-dosya-sunucularda-paylasim-ve-guvenlik-izinleri-bolum-3/

Örnek komutlar

Open the Command Prompt (Admin) or PowerShell (Admin).
The following commands are available for changing permissions:

takeown /F directory\* /R /A
icacls directory\*.* /T /grant administrators:F

Example:
takeown /F C:\Users\Test\* /R /A
icacls C:\Users\Test\*.* /T /grant administrators:F

Replace directory with the path of the directory or files you wish to take ownership of.
Replace administrators with the group of users you wish to assign to the directory or file.

The wildcards (*) at the end of the path means that all files within the defined directory will also have their permission changed.

Reset ownership & permissions

Open the Command Prompt (Admin) or PowerShell (Admin).
The following command is available for resetting permissions:

CD driveLetter:\ icacls * /T /Q /C /RESET
Example: CD D:\ icacls * /T /Q /C /RESET
Replace driveLetter with the assigned letter of the disk drive.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2020 01:14

(@sercandalli)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam Merhabalar,

Vermiş olduğunuz Makaleleri okudum, yeniden bilgilerin Üzerlerinden geçilmiş oldu.

Ancak Sizin vermiş olduğunuz komutları denedim ama istediğim sonucu biraz daha farklı bir sonuç ile aldım. Şu an test aşamasındayım ancak sorun büyük ölçüde çözüldü diye düşünüyorum.

Ben istediğim çözümü şu şekilde sizin kodlarınız eşliğinde değiştirdim.

1- Öncelikle X Admin kullanıcısı ile File server açtım.

2- Powershell ise farklı kullanıcı ile çalıştır diyerek. Kendi Admin kullanıcım ile açtım

3- takeown /r /d Y /f C:\Users\Test

Çalıştırdığımda istemiş olduğum gibi Tüm alt klasörlere Benim Admin hesabımın yetkilerini atadı

Gönderildi : 29/05/2020 14:57

Paylaş: