Forum

Exe Uzantılı Progra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exe Uzantılı Program Kaldırma

11 Yazılar
5 Üyeler
6 Likes
2,701 Görüntüleme
(@muraterdemir)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, GPO ile yaklaşık 400 bilgisayardan bir yazılımı kaldırmak istiyorum. Birkaç bat dosyası denemesi yaptım ama olmadı. Program daha önce elle kuruldu. Uninstallstring değeri örnek olarak şu şekilde C:\Test1\Test2\unins000.exe . Client'ların admin yetkisi yok. Bunu kaldırıp akabinde de msi uzantılı yeni versiyonunu kurmam gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim ? (bat ? powershell ? vb.)

Gönderildi : 03/01/2021 22:11

(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba Murat bey,

Bu makaleye bakarak uygulayabilir misiniz?

https://www.cozumpark.com/server-2019-group-policy-ile-yazilim-kaldirma-gpo-software-uninstall/

Gönderildi : 03/01/2021 22:19

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@mehmet_oz Merhaba, bunu denedim. Ama bu sanırım msi uzantılı olanlarda etkili oluyor. Amacım şunu çalıştırabilmek C:\Test1\Test2\unins000.exe. 

Gönderildi : 03/01/2021 22:33

(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member

@muraterdemir sorun olmaz ise programın ismini verebilir misin? Test edip dönüş yapalım. Birden çok sebebi olabilir. Loglara baktın mı? 

Gönderildi : 03/01/2021 22:51

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Konu ile ilgili yazmış olduğunuz scripti GPO ile dağıtmadan önce manuel olarak son kullanıcı bilgisayarında deneyin. Bat file tarafında yetki ile ilgili yaşayacağınız muhtemel sorunlar için RUNAS parametresini inceleyebilirsiniz. Script son kullanıcıda sorunsuz çalıştıktan sonra GPO ile dağıtımını yaparsınız. Scriptin çıktısını ortak bir alana yazdırırsanız hangi istemcilerde çalışıp çalışmadığını ve çalışma sonuçlarını görebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/01/2021 13:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

PDQ deploy uygulamasıyla script ile yetki devrine uğraşmadan yapabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2021 15:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @muraterdemir

@mehmet_oz Merhaba, bunu denedim. Ama bu sanırım msi uzantılı olanlarda etkili oluyor. Amacım şunu çalıştırabilmek C:\Test1\Test2\unins000.exe. 

Soru başlığı ile istek uyuşmuyor. Bu bir exe çalıştırma talebi, bunun için bat veya PS yazmanız gerekli, GPO' nın built-in desteklediği bir senaryo değil. Dizin belli ise bunu başlangıç veya kapanış komut seti olarak ayarlarsanız çalışır, ancak bu exe uninstall işlemi için slient mode dediğimiz bir mode desteklemiyor ise kullanıcının karşısına bir uninstall ekranı açar sadece.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2021 18:39

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@mehmet_oz Kusura bakmayın ayrıca switch,ip telefon ve vlan kurmaya çalıştığım için yoğunluktan cevap veremedim. Yazılım Kardelen Yazılım firmasının "agent" programı.

Gönderildi : 06/01/2021 01:03

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Sorun başlığının exe olmasının sebebi uninstal için bir exe olması. Yoksa yazılım jar uzantılı. Manuel olarak unins000.exe'yi çalıştırdığımda program kaldırılıyor. Amacım GPO ile tek tek uğraşmak yerine toplu halde kaldırmak. Yine teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/01/2021 01:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Murat Bey aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Server 2019 Group Policy Üzerinden Yazılım Kaldırma İşlemleri (cozumpark.com)

Eğer yazılımınız buna uygun değil ise ki öyle görüyorum ama yinede kontrol etmenizde fayda var, o zaman bit bat veya PS ile yine GPO yardımı ile kaldırabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2021 18:33

(@muraterdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim sağolun.

Gönderildi : 06/01/2021 21:36

Paylaş: