Forum

Esxi 6.5 ve RDP

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 6.5 ve RDP

10 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
954 Görüntüleme
(@yavuzarslan)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Esxi icinde 5 adet server calisiyor.

Esxi in ve içindeki server sistemlerin tek tek güncelleme vb işlerini yaptim. Server lar 2012 hepsi.

4 tanesine lokalde rdp yaptigimda, herhangi bir islem yapmak adina sorun yasamiyorum. 2-3 saniyede uzak masa ustune baglaniyorum. 

Yanliz birinde uzak masa ustune baglanmak istedigimde, heleki server i yeniden baslattigimda nerdeyse baglanmiyor siyah ekranda kaliyor diyebilirim. Konsoldan baglaniyorum açıyorum islem yapiyorum ve 5-10 dakika sonra normal rdp ile ancak açabiliyorum. Tabiki bu seferde ve sonrasinda artik o siyah ekranda kalma durumu olmuyor. 

Ne zaman server yeniden baslattim, ozaman bu sorunu yaşıyorum. Vmware ve diger serverlar icin her ayrintiyi tek tek kontrol ettim servisler vb yerler gibi ama yinede sorun bir turlu cozulmedi. Bu sorunu nasil cozebilirim acaba. Yardimci olursaniz sevinirim. Teşekkürler..

Gönderildi : 27/11/2020 18:59

(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Yavuz bey merhaba,

Vmware aracını sağ alt kısımda ikonunu çalışır şekilde görebiliyor musunuz? Eğer  çalışır durumda ise silip tekrar ekler misiniz. Birde sanal makina disk alanlarını ve bağlı olduğu local diskleri kontrol etmenizde fayda var. Son olarak düzelmez ise logları bizimle paylaşır mısınız?

Not: Yukarıdaki işlemleri yapmadan snapshot almayı unutmayınız 🙂 

Gönderildi : 27/11/2020 19:19

(@yavuzarslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mehmet Bey,

Evet dediginiz gibi sorun olan server da vm araci calisir durumda görünüyor yani. Diğer sorun olmayanlarda gorunmuyor. Yarın deneyebilirim ancak. Deneyip donus yapacağım. Tesekkurler..

Gönderildi : 27/11/2020 19:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

" sorun yasamiyorum. 2-3 saniyede uzak masa ustune baglaniyorum"
2-3 sn uzun bir değer.
Öncelikle kaynakların yeterli olup olmadığına dair analiz yapmalısınız. Akabinde esxi arkasında ki veya sizin dahil olduğunuz network analiz edilmeli. Sizin sorununuzun tek vm kaynaklı olmadığı anlaşılıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2020 23:09

(@yavuzarslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey,

Hocam 200 mbps lik bir metro hattan aliyoruz neti, network kablolama vb seylerde düzgün sayilir. 3-5 ayda bir telekom degerleri kontrol ediyor zaten. Benim 2-3 saniye dedigim rdp yapinca baglanilan masa ustunun tamamen acilmis olma sureside var. Teşekkürler..

Gönderildi : 28/11/2020 07:53

(@yavuzarslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @mehmet_oz

Yavuz bey merhaba,

Vmware aracını sağ alt kısımda ikonunu çalışır şekilde görebiliyor musunuz? Eğer  çalışır durumda ise silip tekrar ekler misiniz. Birde sanal makina disk alanlarını ve bağlı olduğu local diskleri kontrol etmenizde fayda var. Son olarak düzelmez ise logları bizimle paylaşır mısınız?

Not: Yukarıdaki işlemleri yapmadan snapshot almayı unutmayınız 🙂 

Hocam sorun olan sunucu için loglar. 

Gönderildi : 28/11/2020 13:43

(@cengizyilmaz)
Gönderiler: 73
Estimable Member

@yavuzarslan Merhaba,

Öncelikle @ibrahimyildiz hocamın söylediği gibi 2-3 saniye uzun bir süre. Vmware üzerinde barınan sistemleriniz  için hangi ethernet kartını kullanıyorsunuz?

RDP yaparken karşılaştığınız siyah ekran hatası OS tarafından kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle OS tarafındaki loglarınızı ve kaynak tüketimini kontrol etmelisiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2020 13:47

(@cengizyilmaz)
Gönderiler: 73
Estimable Member

RDP ile bağlandığınız kullanıcılar aynı kullanıcılar mı? Tek bir kullanıcıda mı sorun yaşıyorsunuz başka bir kullanıcı ile RDP yapar mısınız

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2020 13:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Ben pek anlayamadım olayları 🙂 local demişsiniz sonra wan tarif etmişsiniz.
Senaryo ve deneylerinizi daha fazla netleştirmeniz lazım bu şekilde fikir üretmek zor çok fazla etken var.
Denildiği gibi kaynak tüketimi izlemelisin öncelikle esxi den mi sadece o vm den mi biçiminde.
Log paylaşmışsınız bir göz atayım dedim ama bütün log'u atmışsınız 🙂 kimse onu sizin yerinize incelemez. Log soracaksanız bile durum anını özelleştirip o satırları kendinizde inceleyip sormanız lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2020 14:01

(@yavuzarslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İbrahim Hocam 🙂 

Özel mesaj attım size bi bakarmısınız.

Gönderildi : 28/11/2020 14:05

Paylaş: