Forum

Essentials Sunucu K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Essentials Sunucu Kapanma Problemi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,407 Görüntüleme
(@metinselcuk)
Gönderiler: 340
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows Server 2019 Essentials sunucumuz var. Domainimize üye olarak tanımlı. Fakat belirli aralıklarla sunucu kapanıyor. Logları incelediğimde aşağıdaki hatayı gördüm.

Yaptığım araştırmada net olmamakla; Essentials sürüm herhangi bir etki alanına katılamaz, sadece kendisi bir etki alanı olabilir, ayrıca WORKGROUP ortamında da çalışamaz, çalışırsa veya başka bir etki alanına üye olur ise belirli aralıklarla kendini kapatır bilgisine ulaştım. Bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Teşekkür ederim.

C:\Windows\system32\silsvc.exe (YAZILIM-SUNUCUSU) işlemi NT AUTHORITY\SYSTEM kullanıcısı adına şu nedenle YAZILIM-SUNUCUSU bilgisayarının kapat öğesini başlattı: Bu neden için bir başlık bulunamadı
Neden Kodu: 0x2000c
Kapatma Türü: kapat
Yorum: Lisans Uyumluluk Hizmeti kapanmaya neden oldu. Ayrıntılar için lütfen Microsoft > Windows > Sunucu Altyapısı Lisansı > İşlevsel altındaki olaylara bakın.

Gönderildi : 09/09/2020 09:28

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Windows Server 2019 Essentials bildiğim kadarı ile 25 ile 50 adet kullanıcı barındıran küçük şirketler için özel tasarlanmış bir sürüm içinde role bazlı olarak Email server - SQL server gibi özelleri var diye biliyorum.

Sizinde araştırmanıza göre tek bir domain olarak çalışmak için tasarlanmış durumda. Bir server 2019 standart altına dahil edilemiyor diye biliyorum. 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2020 11:16

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan Cevap için teşekkür ederim. Kesin bir sonuca ulaşmam gerekiyor. Diğer arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Gönderildi : 09/09/2020 11:24

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

@metinselcuk tabiki hocam istersen diğer cevaplar gelene kadar aşağıdaki makaleyi inleleyebilirsin. kolay gelsin.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server-essentials/install/install-and-configure-windows-server-essentials-or-windows-server-essentials-experience  

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2020 11:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/540102/

Evet doğru bilgiyi bulmuşsunuz. 2019 essen. member ve workgroup olarak çalışamaz mic. sürüm duyurularında bunu açıklamıştı. O sürüm başka sunucusu olmayan küçük yapılar için geçerli, domain member olacak bir sunucuya ihtiyacınız varsa en az Standard sürüm sahibi olmanız gerekmekte. Fiziksel sunucunuza ROK lisans ile daha uygun maliyetli bunu edinebilirsiniz yine forumda geçti bu konular bakabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2020 12:15

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Teşekkür ederim. Öyleyse ben bu sunucuya Active Directory rolü yükleyip local kullanıcı ile erişim sağlayıp kullansam kapanma sorununun önüne geçebileceğim öylemi?

Gönderildi : 09/09/2020 15:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Evet, PDC olmalı, member server olamıyor ama bu PDC iken yani DC buna member server olarak sql server, file server vs ekleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 09/09/2020 15:54

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim. Peki neden Essentials'ı başka domaine üye yaparken uyarmıyor?

Gönderildi : 09/09/2020 16:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Uyarıyor derken? Ne uyarısı?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 09/09/2020 16:50

Paylaş: