Forum

Dual WAN hattına RD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Dual WAN hattına RDP

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
243 Görüntüleme
(@mehmet-baki)
Gönderiler: 167
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

ofisimizde dışarıdan belirli ip adreslerine izin verilmiş şekilde yapılandırılmış RDP sunucumuz var.

2 tane WAN hattımız biri SOL diğeri TTNET ve fortigate60f  firewall var.

yapmak istediğim şey dışarından rdp yapılırken ip adresi yazmayıp  rdp.sirketim.com şeklinde yapılandırmayı nasıl  sağlarım.

rdp.sirketim.com 88.99.20.10 hemde 77.66.55.44 ip adreslerini bilecek hangi hat sorun olursa olsun rdp çalışsın.

Gönderildi : 25/12/2023 17:39

(@yilmazsimsek)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Gönderen: @mehmet-baki

Merhabalar,

ofisimizde dışarıdan belirli ip adreslerine izin verilmiş şekilde yapılandırılmış RDP sunucumuz var.

yapmak istediğim şey dışarından rdp yapılırken ip adresi yazmayıp  rdp.sirketim.com şeklinde yapılandırmayı nasıl  sağlarım.

rdp.sirketim.com 88.99.20.10 hemde 77.66.55.44 ip adreslerini bilecek hangi hat sorun olursa olsun rdp çalışsın.

Alan adınıza bir A kaydı ekleyerek isimden rdp yapabilirsiniz. 
Fakat sadece aynı isimli 1 tane a Kaydı ekleyebilirsiniz.

Round Robin Dns i bir araştırın. 

Gönderildi : 25/12/2023 23:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4315
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/535721/

araştırma konularınız RDS web access ve sd-wan. Akabinde düşündüğünüz kadar basit ve uygun maliyetli olmayacağını görmüş olursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/12/2023 00:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @mehmet-baki

Merhabalar,

Öncelikle böyle bir şey yapmayın, yani RDP portunu dış dünyaya açmanız son derece riskli bir durumdur. Eğer bunu source ip bazlı sınırlıyorsanız örnek çalışanlarınızın ev ip adresleri sabit ve buna izin veriyorsanız sorun yok.

Sorunuza gelecek olursak, eğer dns kaydını dış dünya da açarsanız iki tane A kaydı ve iki tane ip yazmanız yeterli, o anda ilgili client hangi ip yi çözer ise ona gider ve o ip hangi sunucuya yönlendirme yapıyor ise yine ona iletilir. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/12/2023 10:44

(@mehmet-baki)
Gönderiler: 167
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için çok teşekkürler. 

Hakan hocam source bazlı sınırlama yapıyorum belirttiğiniz gibi DNS üzerinden ilerliyicem

Gönderildi : 26/12/2023 11:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Harika, yoksa sistemin içinden geçerler. Elinize sağlık.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/12/2023 22:40

Paylaş: