Forum

Domaine eski isim i...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Domaine eski isim ile join olma sorunu

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,728 Görüntüleme
(@hasansahin)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Kurulum yapılacak bilgisayarları domainden çıkarmadan acronis ile imaj attıkları için.(Önce domainden çıkartılmalı diyorsun en fazla 2 hafta dinliyorlar sonra eskiye dönüyor.) Domain tarafında bilgisayar isimleri ve ona bağlı olarak DNS kayıtları karışıyor.

 

Örnek bir bilgisayar incelediğimde hem eski ismi ile hemde yeni ismi ile 2 tane computer objesi yaratılmış gözüküyor. domainden çıkatıp 2 objeyide silip tekrar alıyorum bu sefer eski ismi ile obje oluşuyor. Muhtemelen SID ile bir ilişki kuruyor.Eski isimli oluşan computer nesnesinin örneğin last logon bilgisi güncellenmiyor.

 

Çoğunluklada esas ismi de dns çözmüyor. Manuel olarak ta düzeltemedim ama bu durumun etkili olduğu bilgisayar sayısı da manuel düzeltilemeyecek kadar fazla.

Bu konu 4 yıl önce HasanŞAHİN tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 05/02/2020 11:40

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member
 

merhaba,

 

ad, üzerinde aynı isimle iki objenin oluşmasına izin vermez normal şartlarda. var olan bir bilgisayarın imajını aynı bilgisayara dönerseniz bir sorun yaşamamanız gerekir, ama her bilgisayarın kurulumda aynı imajı kullanıyorsanız, sonrasında isim ip değişiklikleri yapıyorsanız ve böyle sorunlar ortaya çıkıyorsa hazırladığınız imaj üzerinde sysprep yapılmamış olabilir.

Bu ileti 4 yıl önce Ekrem Ersoy tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 05/02/2020 13:13

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1614
Noble Member
 

Burada bir soru göremedim ben. Sorunun nedenini siz de biliyorsunuz zaten. Domainden çıkarmadan imaj alınıyor demişsiniz. Hali ile sysprep 'te yapılmadığını anlayabiliriz. Domainden çıkartılıp imaj almakta yeterli değil. @ekremersoy-2 söylediği gibi imaj alınmadan önce sysprep yapılmalı. Yoksa bu sorunları daha çok yaşarsınız.

 
Gönderildi : 05/02/2020 13:47

(@hasansahin)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Hocalarım sysprep  konusunda hem fikirim. Domaine almadan önce pc adını değiştirmek yeterli olur şeklinde düşünmüşler. Zaten ipyi DHCP den çekiyor diyorlar da domaindan kaldırmadıkları computer objeleri bir şekilde ortalığı karıştırıyor.

 

 

Benim esas sorum bu karışıklığı gidermek. Bahsettiğim gibi "domainden çıkatıp 2 objeyide silip tekrar alıyorum bu sefer eski ismi ile obje oluşuyor." Bu eski compurnameleri ve ona bağlı dns kayıtlarını revize etmem gerekiyor.

 

 

Normalde bilgisayar ismini değiştirip joinleyince acye de yeni ismin yansıması gerekmiyor mu?

1. Domainden çıkarıyorum.

2. Pc ismini değiştirriyorum.

3. Ac den eski ve yeni computer objelerini siliyorum.

4. Tekrar joinliyorum.

ben bunu denedim olmadığını görünce şaşırdım. Acaba neyi atlıyorum.

Acaba belirli bir süre beklemediğim için olabilir mi. benim sildiğim objeleri schemaya işlemesi için veya dnse yansıtması için için gerekli süreyi vermediğim için olabilir mi?

 

 
Gönderildi : 05/02/2020 14:03

(@hasansahin)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

20 Farklı acronis imageımız var tek tek editlemek ciddi bir süreç. Acronis SID ı değiştiriyor diye biliyorum ama. Bu işin best practice nedir? Link veya keyword paylaşabilir misiniz?

 
Gönderildi : 05/02/2020 19:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4225
Co-Helper
 

sysprep yazarak bir çok referans konu bulabilirsiniz çok genel şeyler çok konuşuldu burada hatta daha 1-2 ay önce acronis ve sysprep sürecini bir kişiye adım adım anlattık arayınız.

Image'larınızı editlemeseniz de mutlaka restore aşamasından sonra sysprep yapmalısınız bunun başka bir yolu yok.
Bir önce ki konudaki adımlarınız doğru ancak sorun yaşamanız muhtemelen daha önce ki doğru işletilmeyip SID sorunları kaynaklı ancak o şekilde hostname sorunları yaşanır. Bunları da AD üzerinde ki log'lardan ayrıştırabilirsiniz. Yani rejoin yapmadan önce sizde mutlaka sysprep yapın akabinde domaine alın. Bir önce ki safhada da ortamda ADC vs varsa eşitlemelisiniz manuel tetikleyebilirsiniz policyler için de gpupdate/force yapın. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 05/02/2020 22:56

(@hasansahin)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 
Gönderildi : 06/02/2020 09:35

Paylaş: