Forum

DHCP Sunucusu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DHCP Sunucusu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@teoman)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

dhcp sunucusunda örneğin son 6 aydır kullanılmayan ip leri görebileceğim bir yöntem var mı?

iyi çalışmalar

Gönderildi : 06/10/2021 14:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
DHCP üzerinde kiralama süreniz kadar olan sürede ip almayanlar zaten gözükmeyecektir.

Scoope üzerinde aktif adresleri görebilirsiniz. Ne zaman almış ne kadardır kullanıyor v.s.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/10/2021 08:44

(@teoman)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com  hocam benim pc lerin ip lerinin dhcp de sabitledim bu yüzden kira sona erme tarihinde bir şey yazmıyor  PowerShell ve benzeri uygulamalarla bunu tespit edebilir miyim?

Gönderildi : 07/10/2021 13:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32983
Illustrious Member Yönetici

Neden böyle bir bilgi lazım merak ettim?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2021 00:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Neden soruyorum çünkü 20 yıldır bu işi yapıyorum ilk defa böyle bir soru geldi, zaten bu nedenlede öyle bilindik bir yol bulamazsınız. Ancak bilişim sektöründe olmaz dememek lazım çok önemli ise şunu yapabilirsiniz.

DHCP server loglarını logparser ile birleştirip sonra içerisinde dhcp havuz iplerinden hiç geçmeyenleri listeleyen bir query yazarsanız neden olmasın.

Örnek ben daha makul bir istek için yapmıştım ama bu çok ilginç doğrusu, bunu da bu durumda siz yaparsanız belki başkasıda faydalanır.

Exchange OWA ve ActiveSync Erişim IP Adreslerini Nasıl Tespit Ederim? Exchange Server’ a OWA ve Active Sync Üzerinden Kimler Bağlanmış? - Hakan Uzuner

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2021 00:15

(@teoman)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner yeni ip havuzları yaratmak yerine daha önceden rezerve edilip aylardır kullanılmayan ip leri kullanmak için istiyorum.

Gönderildi : 08/10/2021 00:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bunun için IPAM gibi ürünler kullanmanız daha doğru olur, kimse böyle loglardan ip kovalamaz.

IP Address Management (IPAM) | Microsoft Docs

Ya da solarwinds vb 3. parti programlarda olabilir. Hangisini isterseniz.

Gönderildi : 08/10/2021 00:44

(@teoman)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner teşekküler

iyi çalışmalar

Gönderildi : 08/10/2021 08:27

Paylaş: