Forum

DHCP ile Android, I...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP ile Android, IOS ve Windows Farklı ip Dağıtılabilir Mi ?

8 Yazılar
4 Üyeler
8 Likes
614 Görüntüleme
(@sozturk)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar başlıktada sorduğum üzere DHCP ile Android, IOS ve Windows Farklı ip Dağıtılabilir Mi ?

Konu hakkında bili verebilirseniz ya da bu konuyu internette hangi başlıkla aramalıyım ? 

Konu Hakkında yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/01/2022 19:32
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, DHCP üzerindeki Vendor class özelliğini kullanabilirsiniz ancak doğru class id bulmanız gerekli. Muhtemel sürümler ile de değişiyor olabilir.

bootp.option.vendor_class_id == "dhcpcd-5.2.10:Linux-2.6.32.9-perf:armv7l:mogami"
bootp.option.hostname == "android-c7d342d011ea6419"

Bu zor olabilir, onun yerine iki ayrı SSID atayın ve cihazlar farklı SSID üzerinden farklı ip alsın.

Gelelim asıl konuya, neden böyle bir şey istiyorsunuz? Unutmatın, istediğiniz şey kolat bir şekilde yapılmıyor ise genelde çok anlamlı veya gerekli ya da yaygın bir şey değildir. Ondan isteğiniz veya bu bir sorun çözümü ise doğru çözüm olmayabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2022 22:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Yazıyordum sildim ben de bildiklerimi ekleyeyim. Öncelikle evet fikirden daha çok ihtiyacı, nedenlerini tanımlarsanız uzmanlar ona göre daha uygun bir çözümle yanıtlayabilir.
Kısaca vendor class id ile o yapı çalışmaz çünkü apple bunu gizliyor velev ki bulsanız da bu değişiyor mesela random mac denilen basit bir ayar var arka planda bunun da değiştiğini belirtmişlerdi daha önce. Android tarafta da çok fazla farklı üretici var denemeden universal bir id bulma imkansız olabilir.

Sizin için aranacak kavramlar NPS ve NAP olabilir. 802.11x ve vlan'lar üzerinden işler yapı kurulabilir. Bu roller de OS detection var mıydı stabil çalışabilir mi emin değilim. 

Bir de dhcp fingerprinting denilen yöntemleri değişen bir kavram var fakat win. roll içinde bu yok bunun için 3rd uygulamalar şart.

https://www.efficientip.com/glossary/dhcp-fingerprinting/
https://en.wikipedia.org/wiki/TCP/IP_stack_fingerprinting

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2022 23:33

(@sozturk)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar cevaplarınız için teşekkür ederim ; 

Nedenleri  ;

• Benim ap ler tek ssid yayınlıyo ve değiştirmekte istemiyorum, el terminallerimde sınırsız şekilde ağda dolaşsın istemiyorum, o yüzden terminalleri hangi depoya giderse gitsin kısıtlamak istiyorum
  • E4.0 da hammaddelere bağlayacağım tag lar benim ağıma bağlı olacak veya forkliftlere bağlayacağım taglar, zilyon tane farklı cihaz hepsini tek tek kendi havuzumda toplamak istemiyorum.

Gönderildi : 16/01/2022 14:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bu bütçe dahilinde o zaman lan cihazlarınızı reserve yaparsınız, aralığı daraltırsınız diğerleri dhcp havuzundan alır.
Her halukarda tek SSID ile guest misafir network'ü güvenlik altına almanız çok zor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2022 15:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda şirketinizin iş ihtiyaçlarına uygun ürün almanız gerekli. Tek SSID ile bu iş olmaz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2022 15:49

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Firewall dan mac adreslerine sınırsız izin veriniz, diğerleri filtreli kalacaktır, Tek SSID üzerinden ancak mac adresi ile filtreleme yaparsanız çözüm bulursunuz, diğer türlü istemci ip adresini değiştirip sınırsız yetki olan ip kolaylıkla alabilir.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 17/01/2022 08:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tek tek MAC yazmak bence bir çözüm değil, zamanımız bu kadar değersiz değil ama yeni AP alamıyor ise de yapacak bir şey yok. En çok buradan kaybediyor bizim orta segment şirket IT çalışanları. 100-500-1000 dolara çözülecek ürün yazılım için 500 tane takla atmayı öğreniyor. Yurt dışına bakıyorsun bir şey gerekli ise alınıyor ve bu nedenle insanların kendilerini geliştirmek için daha çok zamanı kalıyor.

Gönderildi : 17/01/2022 11:55

Paylaş: