Forum

Client ve Workgroup...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Client ve Workgroup Bilgisayarlar İçin Klasör Paylaşımı

6 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
3,448 Görüntüleme
(@emrgkgz03)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Üzerinde Dc ve File Server olmak üzere 2 kurulu Vm bulunan bir server var. 2 Vm'de de Windows Server 2019 kurulu. File Server dediğim Vm, temel dosya paylaşımı yapmak için kullandığım ve diskteki klasörleri paylaşıma açtığım domaine ekli bir bilgisayar. Domaindeki userların hangi dosyalara erişip erişemeyeceğini belirleyebiliyorum ancak;

Domaine ekli olmayan workgroup olarak çalışan bilgisayarlar için de dosya paylaşımı yapmam gerekiyor.Yani client bilgisayarlar ve workgroup bilgisayarların bir kısmı ortak dosyalara erişecekler.

Ancak Workgroup olan bilgisayarların sadece bir kısmı bu dosyaları görebilecek. Hepsinin görmemesi gerekiyor.

Dosya paylaşımlarından, gelişmiş paylaşım ayarlarından, ve güvenlik kısmından everyone a paylaşımı seçersem herkes görebiliyor klasörü. Everyone'ı kapatırsam da workgroup bilgisayarlar için konuma erişim için yetkiniz yok mesajı alıyorum klasöre giremiyorlar. 

Workgroup bilgisayarların bu paylaşım klasörünü görmesini nasıl sağlayabilirim? Ancak tamamı değil bir kısmının görmesi gerekiyor. 

Şuan workgroup bir bilgisayara bir klasör açarak ve o bilgisayarın yerel hesap bilgilerini yazarak istediğim bilgisayarlara klasör erişimini açtım. Ancak klasöre erişebilmek için dosyayı açtığım bilgisayarın açık olması gerekiyor. Ben bunu file server olarak kullandığım bilgisayar üzerinden yapmak istiyorum. Bunun için klasör paylaşım ayarlarını nasıl yapmalıyım?

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/09/2020 11:37

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Öncelikle DC üzerinde bu workgroup'taki pc için bir kullanıcı oluşturun ve o kullanıcıya File server üzerindeki erişebileceği klasörlere yetkiyi verin. Client üzerinden Denetim masası > Kimlik Bilgileri yöneticisi > Windows Kimlik Bilgileri > Yeni kimlik bilgisi ekleye gelin.

Orada File server'ın sunucu adını veya IP adresini, DC'de açtığınız hesaba ait kullanıcı adını ve parolayı girin. Sonra File server üzerinden paylaşımdaki klasöre girebilirsiniz (Giremezseniz PC'yi restart edin). Yetki verdiğiniz klasörlere o kullanıcı erişecektir.

Gönderildi : 16/09/2020 14:33

(@emrgkgz03)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Client bilgisayar mevcut olan yerel hesabı açıkken giriş yapabilecek değil mi bu şekilde? Yani yeni açtığım hesap ile oturum açmayacak? Bir de her bilgisayar için farklı kullanıcılar mı açmam gerekiyor açtığım 1 kullanıcıyı bütün workgrouptaki bilgisayarlara ekleyebilir miyim? Dc deki açacağım hesabı direkt olarak users içinde mi açayım?

Gönderildi : 16/09/2020 17:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Evet ilgili kullanıcı ile login olmanıza gerek yok çünkü Taner Bey' in ilettiği yöntem sayesinde workgroup olan makineye ilgili file server erişirken kullanması için bir kimlik tanımı yaptığınızdan local hakan ile login olmuşken domain de oluşturduğunuz "hakan" veya "ortak" kullanıcı yetkisi ile dosya sunucusuna erişebilirsiniz.

Bunu biraz inceleyin ama;

https://www.cozumpark.com/paylasim-ve-guvenlik-sharing-and-security/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/09/2020 18:26
Emre Gökgöz, Mehmet ÖZ, Emre Gökgöz and 1 people reacted

(@emrgkgz03)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz şekilde uygulayarak sorunum çözüldü. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/09/2020 02:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/09/2020 14:51

Paylaş: