Forum

Client Domaine dahi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Client Domaine dahil etme sırasında hata

3 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
229 Görüntüleme
(@farukozgursoy)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Fortinet 40f kullanıyorum. Server cihaza AD kurulumu gerçekleştirdim. Şimdi client cihazları domaine dahil etmeye çalıştığımda "etki alanının AD Etki Alanı Denetleyicisiyle bağlantı kurulamadı hatası alıyorum. Client cihaza manuel ip verdim. Servis ile aynı dns adreslerini girdim. Başarılı olamadım. Bir fikriniz var mı? Fortinet tarafından bir şey yapmam gerekiyor mu bilemiyorum. Acemiyim bu konuda.

Düzeltme: DNS ile ilgili bir hata olduğunu düşünüyorum. Server cihazda 96.45.45.45 dns adresleri olduğu için bende client cihazda bu şekilde dns tanımlaması yaparak internete çıkabiliyorum. 

Teşekkürler

Bu konu 4 ay önce Faruk Özgürsoy tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/01/2024 11:50

(@farukozgursoy)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Client'daki ilk DNS adresi olarak Serverin kendi ip adresini yazarak çözüme ulaştım. Çalışıyorsa elleme kuralını uyguladım 🙂 Ama doğru mu bu yaptığım hiç bir fikrim yok. Diğer arkadaşlara çözüm olabilmesi açısından konuyu silmedim. Yönlendirme yapacağınız bir şeyler varsa alabilirim. Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 12/01/2024 13:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4324
Co-Helper

Evet olması gerekeni yaptığınız için çözülmüş. Benzer konu çok var fakat temel konularda eksikleriniz olduğundan neyi arayacağınızı bilememiş olabilirsiniz doğaldır. Domain ortamlarında client'lar ve herşey AD sunucusunu çözümleyebiliyor olmalıdır bu da doğru DNS yapılandırması, dhcp üzerinden dağıtım ile mümkün.
Bu işleri yapacaksanız Active directory, dns, temel network konularını sık sık araştırırsanız temel eksiklerinizi kapatırsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2024 22:02

Paylaş: