Forum

Bitlocker İle Şifre...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bitlocker İle Şifrelenen Sürücünün Domain Dışı Okunmasını Engellemek

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
976 Görüntüleme
(@syosunkaya)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Bitlocker ile şifrelediğimiz usb disk’in sadece domain’e üye bilgisayarlarda okunabilmesini istiyoruz. Kullanıcı mevcut açma parolasını bilse dahi, domaine üye olmayan bir bilgisayarda verilere erişmesini engellemek istiyoruz. Bu mümkün müdür?

Gönderildi : 03/07/2020 11:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bitlocker ile bir disk şifrelenir. Yine bu algoritmayı çözen şifreyi bilen şifreyi açar ve veriye erişir.

Burada şifrelenen disk olduğu için AD ile bir ilgi bulunmaz.

Sadece AD ortamlarında kolaylık olası açısından büyük yapılarda kullanıcı attribute bilgisine bitlocker key yazdırılabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/07/2020 12:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Ne yazık ki böyle bir şey yapamazsınız. Bu tür ihtiyaçlar için RMS kullanın, yani disk değil de verileri RMS ile korursanız mutlaka domain doğrulaması gerekir. Ama RMS ne yazık ki forum veya makale ile yapılacak bir iş değil, eğer danışmanlık bütçeniz yok ise onu düşünmeyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2020 14:25

Paylaş: