Forum

Bir subdomain'i baş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bir subdomain'i başka bir iis server üzerinde çalıştırmak

7 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
4,341 Görüntüleme
(@zarifyalcin98)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Bir subdomaini başka bir serverdaki iis sunucuda çalıştırmak istiyorum.
Mevcut sunucumda dış dünyaya açık bir domain ve subdomainler çalışıyor.
Yeni bir sunucuda aynı domaine ait bir subdomain çalıştırmak istiyorum.

Yapı hakkında detaylı bilgi şu şekilde:

-Mevcut sunucu-
Windows Server 2012 R2 Foundation
Fiziki olarak bir barındırma firmasından altyapı ve statik ip hizmeti almaktadır.
Aktif olarak dış dünyaya açık çalışan 1 domain ve 2 subdomain mevcut.
Örnek : alanadim.com , sub1.alanadim.com, sub2.alanadim.com

-Yeni sunucu-
Windows Server 2012 R2 Standart
Bulut sunucu olarak bir barındırma firmasından altyapı ve statik ip hizmeti almaktadır.
Yeni subdomain bunun üzerinde çalışacak. Çalışmasını planladığım 2 subdomain var.
Örnek : sub3.alanadim.com, sub4.alanadim.com

Alanadı Natro'dan tescil edilmiştir. ns1.natro.com ns2.natro.com olarak nameserver tanımlaması mevcuttur.

Yeni serverda, bu domaine ait bir subdomaini nasıl çalıştırabilirim.
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/04/2020 18:55

(@onurozmen)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Merhaba,

Mevcut Dns sunucunuz üzerinden alan adınıza ait kaydın içine girin ve subdomaininiz için bir tane A record kaydı ekleyin. Bu kayıtta ip adresi olarak subdomaini barındıracağınız sunucunun ip adresini yazın. Daha sonra subdomaini yayınlayacağınız sunucuda iis üzerinden subdomain sitenizi oluşturun. Bu işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

Gönderildi : 18/04/2020 20:20

(@zarifyalcin98)
Active Member
Konu başlatıcı

@onurozmen
Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Mevcut sunucumda alan adıma ait herhangi bir kayıt DNS Manager üzerinde görüntüleyemedim. Yine de Forward Lookup Zones sekmesinden yeni sunucuya ait bilgileri ve subdomaini a record kaydı ekledim. Girdikten sonra da ip adresini ve subdomaini de defalarca kontrol ettim. Bu haliyle de sonuç alamadım. Başka bir yöntem ile eklenmiş olabilir mi acaba?

Bu ileti 4 yıl önce Zarif YALÇIN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 19/04/2020 17:55

(@onurozmen)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Gönderen: @zarifyalcin98

@onurozmen
Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Mevcut sunucumda alan adıma ait herhangi bir kayıt DNS Manager üzerinde görüntüleyemedim. Yine de Forward Lookup Zones sekmesinden yeni sunucuya ait bilgileri ve subdomaini a record kaydı ekledim. Girdikten sonra da ip adresini ve subdomaini de defalarca kontrol ettim. Bu haliyle de sonuç alamadım. Başka bir yöntem ile eklenmiş olabilir mi acaba?

Merhaba,

Web sitenize ait dns kayıtlarının bulunduğu dns sunucu üzerinden işlem yapmanız gerekiyor. Buradan Host A kaydı okuşturacaksınız. Bu kayıtta subdomainin bulunduğu sunucunun ip adresini yazacaksınız. Sonrada subdomaini yayınlayacağınız web sunucusunda iis üzerinden subdomain kaydını oluşturacaksınız yani yeni site oluşturacaksınız. Bu şekilde çalışması gerekir.

Gönderildi : 19/04/2020 18:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Son durum nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2020 00:53

(@zarifyalcin98)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba @hakanuzuner bey,
Öncelikle belirtmek isterim ki burada değerli insanların, değerli bilgilerini alıp kenara çekilmeyi doğru bulmuyorum. O sebeple geciken cevabım için özür dilerim. İşlerin yoğunluğu sebebiyle dönüş yapamadım. Kusuruma bakmayınız.

@onurozmen Bey'e çok teşekkür ederim. Belirttiği gibi DNS kayıtlarımın bulunduğu Host'a gidip Bir A Kaydı oluşturdum. Burada subdomaini ve IP'yi kaydettim. Ardından IIS üzerinde subdomain için bir site oluşturdum. Sorunum böylelikle giderilmiş oldu.

Bu ileti 4 yıl önce Zarif YALÇIN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 04/05/2020 17:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2020 17:12

Paylaş: