Forum

"Ağ'daki Yazıcıları...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] "Ağ'daki Yazıcıları Otomatik Yükleme Sorunu"

14 Yazılar
4 Üyeler
14 Likes
601 Görüntüleme
(@tesbih37)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hale hazırda bulunan ufak ölçekli bir ortamdaki networke DC'ye dahil olan veya olmayan herhangi bir "bilgisayar" dahil edildiğinde (wifi veya ethernet ile;) otomatik olarak ağ'daki tüm yazıcıları kuruluyor. Daha önceden herhangi bir değişiklik yada bir "ROL" yüklemesi de gerçekleştirmedim. Bunu nasıl kapatabilirim. Nedenini bulamadım ve çözemedim. Yardımcı olabilir misiniz ? | "Konuyu doğru yere açtığımı umuyorum.." | Teşekkürler. 

Gönderildi : 17/06/2021 13:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

Domain de GPO vardır diyeceğim ama diyorsun ki domain de olmayan bir makinede de oluyor bu pek mümkün değil. Yani domainde olmayan bir makineye otomatik bir yazıcı gelmez, gelmesi için onu bir şeyi tetiklemesi gerekir. Sanırım verdiğin bilgide tutarsızlık var, sende tam durumu tespit edememiş olabilir misin?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2021 15:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Sunucu da Print Management altından ve GPO üzerinden print server oluşturulmuş mu kontrol etmelisiniz.

Win10 da yayın yapan cihazları otomatik olarak ekler. Ayarı bu şekilde kapatabilirsiniz.

https://inception.co.uk/support/printer-tutorials/windows-printer-guides/stop-windows-from-automatically-adding-a-printer-driver-windows

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2021 15:58

(@tesbih37)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Selamlar,

Domain de GPO vardır diyeceğim ama diyorsun ki domain de olmayan bir makinede de oluyor bu pek mümkün değil. Yani domainde olmayan bir makineye otomatik bir yazıcı gelmez, gelmesi için onu bir şeyi tetiklemesi gerekir. Sanırım verdiğin bilgide tutarsızlık var, sende tam durumu tespit edememiş olabilir misin?

Merhaba,

Hale hazırda GPO üzerinde bir "policy" yok tekrardan kesin olsun diye kontrol ettim. Varsayılan olarak geliyor mu diye tekrar kontrol ettim hayır gözükmüyor. Durum tespiti 

domain de olmayan bir makinede de oluyor bu pek mümkün değil.

Evet aslında ağırlıklı olarak şu "eylemi" yaşıyorum. Diğer bir taraftan DC üzerinde GPO harici kontrol etmem gereken bir yer varmı ?

Gönderildi : 17/06/2021 17:31

(@tesbih37)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Sunucu da Print Management altından ve GPO üzerinden print server oluşturulmuş mu kontrol etmelisiniz.

Merhaba, evet kontrol ettiğimde olmadığını görmekteyim, detaylı olarak tekrar "varsayılan" olabilir mi? diye tekrar kontrol ettim malesef yok.

Win10 da yayın yapan cihazları otomatik olarak ekler. Ayarı bu şekilde kapatabilirsiniz.

https://inception.co.uk/support/printer-tutorials/windows-printer-guides/stop-windows-from-automatically-adding-a-printer-driver-windows

Windows Server 2008R2 Standart işletim sistemi mevcut. Orada "Yazıcı ve Dosya Paylaşımı Açık" olarak gözükmekte. Bu eylem ile paylaştığınız link üzerindeki anlatılan işlem aynı değil sanırım. Ben o menü altına girdiğimde o sekme bende gözükmüyor.

(STEP 5 – UN-Tick ‘Turn on automatic setup of network connected devices’.)

Gönderildi : 17/06/2021 17:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Workgroup ortamlarda tecrübem yok, genelde hep müşterilerim domain kullanıdığı için çok normal gelmiyor. Zaten domain bu söylediğin şeyler için kurulur yani merkezi yönetim 🙂

Domain için ise bir makinede rsop.msc komutunu çalıştırsan uygulanan ayarları görebilirsin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2021 17:51

(@tesbih37)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Workgroup ortamlarda tecrübem yok, genelde hep müşterilerim domain kullanıdığı için çok normal gelmiyor.

Merhaba, evet anlıyorum. An itibari ile bu işlemi DC dahil edilmiş olan bir kullanıcı bilgisayarında da yaşıyorum. Çözemediğim bu işlemi bir "olay görüntüleyici" bir kayıt içerisinde de göremiyorum.

Domain için ise bir makinede rsop.msc komutunu çalıştırsan uygulanan ayarları görebilirsin.

Peki, bu işlemi herhangi bir dahil olan bir "kullanıcı bilgisayarı" üzerinde mi denemem gerekmekte ? Yoksa direkt olarak "DC" olan makina üzerinde mi?

[Az önce kontrol ettiğimde tekrardan baktım herhangi bir kullanıcı bilgisayarında ve aynı zamanda görmek açısından DC üzerinde de; bu komut ile de alınmış bir "yazıcı ile ilgili" ayar gözükmüyor.]

Zaten domain bu söylediğin şeyler için kurulur yani merkezi yönetim 🙂

DC üzerinde İşin açığı, minimum düzeyde, deneyimler dahilinde orta düzeyde "kullanıcı kontrol bazlı" yönetim altında kullanıyoruz.

Gönderildi : 17/06/2021 18:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Paylaştığım gibi sunucu üzerinde dağıtan bir şey yoksa sunucu başka şekilde paylaşmaz. Link gayet açıktı aslında 🙂 win10 client'lara bakmalısın sunucuya değil yanlış yere bakmışsın. Client driver uygunluğu varsa otomatik bulur ekler yoksa ekleyemez upnp deniyor buna. Bunun diğer yöntemi yazıcı setup'larından bu network discovery'e yayın yapan özelliği bulup kapatman olur o zaman client'lara eklenmez ama onu da sen araştır artık hatırlamıyorum isimleri neydi her markada set farklı olabiliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2021 18:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sanırım İbrahim doğru söylüyor, benim çok uzmanlığım yok yazıcı vb konularında, İbrahim bu konuda bilgili böyle bir şey olabilir.

Zaten hem dc de hem workgroup ortamında oluyor ise bu dc ile ilgili değildir, demek ki istemcilerde ortak bir şey var.

Gönderildi : 17/06/2021 18:32

(@tesbih37)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Paylaştığım gibi sunucu üzerinde dağıtan bir şey yoksa sunucu başka şekilde paylaşmaz. Link gayet açıktı aslında 🙂 win10 client'lara bakmalısın sunucuya değil yanlış yere bakmışsın. Client driver uygunluğu varsa otomatik bulur ekler yoksa ekleyemez upnp deniyor buna. Bunun diğer yöntemi yazıcı setup'larından bu network discovery'e yayın yapan özelliği bulup kapatman olur o zaman client'lara eklenmez ama onu da sen araştır artık hatırlamıyorum isimleri neydi her markada set farklı olabiliyor.

Zaten hem dc de hem workgroup ortamında oluyor ise bu dc ile ilgili değildir, demek ki istemcilerde ortak bir şey var.

Merhaba,

Anladım. Sanırım her kullanıcı tarafındaki bilgisayarın "(STEP 5 – UN-Tick ‘Turn on automatic setup of network connected devices’.)" ayarının "varsayılan olarak" gelmesi; yani açık gelmesinden kaynaklanıyor. Sıfırdan bir kullanıcı bilgisayarı aktif edip ağ içerisinde (dc/workgroup) dahil ettikten sonra bir kaç kullanıcı üzerinden test edeceğim.

Sadece anlam veremediğim bir anda bu işlemin olması "herhangi bir windows güncellemesi" sonrası mı oldu diye acep düşündüm. Kontrol ve test ettikten sonra tekrardan buraya yazacağım. Yardım, ilgi ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/06/2021 19:06

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Ağ ve Paylaşım Merkezi\Gelişmiş paylaşım ayarları altında ağa bağlı cihazların otomatik kukrulumunu etkinleştir deki tiki kaldırmanız gerekiyor her bilgisayarda.

resim

Gönderildi : 20/06/2021 02:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Harika bilgi, umarım bundandır.

Gönderildi : 20/06/2021 13:57

(@tesbih37)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@gokhancetin

Merhaba,

Teşekkür ederim bilgilendirme ve yardımınız için. 

İbrahim beyin bilgilendirmesi ile aynı. Yazmıştı kendileri. Ben test ettikten sonra tekrar dönüş yapmayı unutmuştum. 

Tekrardan ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 20/06/2021 14:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Benim gözümden kaçmış olabilir, İbrahim kusura bakmaz yabancı değil 🙂

Gönderildi : 20/06/2021 14:13

Paylaş: