Forum

AD üzerinde LockScr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] AD üzerinde LockScreen için PowerShell çalıştıramıyorum.

19 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,050 Görüntüleme
(@semihbulam)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar Arkadaşlar,

Yapımda GPO > File'dan C:/windows/Web/Wallpaper altına attığım bir foto var. 

Bu Fotoyu aşağıdaki PS Scripti ile LockScreen değiştirecek şekilde ayarlamaya çalışıyorum.

Kodlar : 

# Change this to the path where you keep the desired background image
$imagePath = 'C:\Windows\Web\Wallpaper\foto'

$newImagePath = [System.IO.Path]::GetDirectoryName($imagePath) + '\' + (New-Guid).Guid + [System.IO.Path]::GetExtension($imagePath)
Copy-Item $imagePath $newImagePath
[Windows.System.UserProfile.LockScreen,Windows.System.UserProfile,ContentType=WindowsRuntime] | Out-Null
Add-Type -AssemblyName System.Runtime.WindowsRuntime
$asTaskGeneric = ([System.WindowsRuntimeSystemExtensions].GetMethods() | ? { $_.Name -eq 'AsTask' -and $_.GetParameters().Count -eq 1 -and $_.GetParameters()[0].ParameterType.Name -eq 'IAsyncOperation`1' })[0]
Function Await($WinRtTask, $ResultType) {
    $asTask = $asTaskGeneric.MakeGenericMethod($ResultType)
    $netTask = $asTask.Invoke($null, @($WinRtTask))
    $netTask.Wait(-1) | Out-Null
    $netTask.Result
}
Function AwaitAction($WinRtAction) {
    $asTask = ([System.WindowsRuntimeSystemExtensions].GetMethods() | ? { $_.Name -eq 'AsTask' -and $_.GetParameters().Count -eq 1 -and !$_.IsGenericMethod })[0]
    $netTask = $asTask.Invoke($null, @($WinRtAction))
    $netTask.Wait(-1) | Out-Null
}
[Windows.Storage.StorageFile,Windows.Storage,ContentType=WindowsRuntime] | Out-Null
$image = Await ([Windows.Storage.StorageFile]::GetFileFromPathAsync($newImagePath)) ([Windows.Storage.StorageFile])
AwaitAction ([Windows.System.UserProfile.LockScreen]::SetImageFileAsync($image))

Ancak bunu GPO üzerinden User Conf. > Scripts > Logon ile PowerShell kısmından çalıştırsın diyerekten ekleme yaptım. 

Logon properties altında bulunan Show Files kısmından ekledim'de .ps1 dosyamı klasörüne ancak asla Kullanıcı Logon olurken çalışmadı.

Hakan abinin sitesinden baktığımda GPO üzerinden bastığım için Set-ExecutionPolicy ayarı yapmama gerek olmadığını da yazıyor ama asla çalıştırıp lock screen değiştiremedim.

Bu kodları elle çalıştırdığımda çok güzel Lock değiştiriyorda.

Takıldım arkadaşlar yardım etmeniz mümkün müdür?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/09/2021 16:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

http://woshub.com/running-powershell-startup-scripts-using-gpo/

Kural 1; parametre promt doğru yazılmalı, 2; executionpolicy ayarlanmalı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2021 17:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bunu denediniz mi?

Windows Server 2019 Üzerinde Gpo ile Screen Lock ve Screen Saver Ayarları - ÇözümPark (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2021 17:47

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Vermiş olduğunuz linkleri kontrol edip uygulayacağım daha sonra sonuçlar hakkında bilgilendiriyor olacağım.

İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/09/2021 10:02

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

http://woshub.com/running-powershell-startup-scripts-using-gpo/

adresindeki adımları denedim ancak herhangi bir sonuç elde edemedim.

image
image

Bu Fotolar ise GPO'umun ayarları.

image

Buda powershell'in çalışması için olan kısımda startup ayarları. Ancak bu kodları zaten GPO'da EXEC ayarları size uygun değilse bu şekilde yapabilirsiniz diyor ama bu şekilde de PS1 dosyamı çalıştırmadı.

RSOP.MSC programını administrator olarak çalıştırdığımda ise;

image

Startup Script ayarının da gelmiş olduğunu görüyorum. Ayrıca GPO'nun Delegation kısmında Domain Computers ve Users'a Read ve Apply Gpo Policy seçeneklerinide verdim.

Ayrıca çalıştırılacak olan PS1 betiğinede Domain Computers ve Users'a Oku ve çalıştır yetkiside verdim. 😀

Daha ne yapabilirim ki bu PowerShell'i çalıştırabilmek için. Çok acayip bir durum.

Yanlış olan bir kısım var mı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu ileti 3 yıl önce Semih Bulam tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/09/2021 11:38

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Dosya isimlendirmenizi değiştirin. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/09/2021 11:46

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Bunu denediniz mi?

Windows Server 2019 Üzerinde Gpo ile Screen Lock ve Screen Saver Ayarları - ÇözümPark (cozumpark.com)

Selam Hakan Abi,

istediğim şey tam olarak bu değil abi ondan bunları uygulamadım. Çünkü ben direk Lock Screen Ekran fotosu değiştirmeye çalışıyorum.

image

Bu kısmı yani. Yukarıda vermiş olduğum PS dosyası bunu yapıyor ancak GPO üzerinden basamıyorum çok acayip bir şekilde.

Bir üstteki yorumumda ise adımlarımı ayrıntılı olarak yazmaya çalıştım.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/09/2021 11:49

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Dosya isimlendirmenizi değiştirin. 

Dosya isminden kastınız PS dosyasının adı ise onuda değiştirdim ancak yine çalıştırmadı. 🙂

Gönderildi : 22/09/2021 11:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Hayır görsel ismi.

Gönderildi : 22/09/2021 12:01

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Hayır görsel ismi.

Her ikisinede yeni ad verdim ve ardından bekledim ancak sonuç değişmedi. Sanırım bu PS'yi çalıştıramayacağım. 🙁

Gönderildi : 22/09/2021 12:14

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Vermiş olduğum PS dosyası Server cihazda çalıştı. 😀 Ancak Clientlar hala almıyor. Bunun nedeni ne olabilir sizce. 🙂

Gönderildi : 22/09/2021 12:56

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar Tekrardan,

Bu konu hakkında yardım almam mümkün olacak mı? Başka bu sorunla karşılaşan arkadaşlarımızın yorumlarınıda alabilir miyim acaba. Bu PS1 dosyası çalıştı GPO ile ancak Server üzerinde yani sanıyorum ki admin yetkisi olan bir sistemde çalıştı. Ancak Client tarafında Lock Screen değiştirmeye çalışıyorum o tarafta çalışmıyor. 

PS dosyasının loglarını bir yerden kontrol edebiliyor muyum? Ya da kodların içerisine mi eklemeliyim LOG tutması için yorumlarınızı beklemekteyim arkadaşlar. Konunun çözümsüz kalmasını istemem burada 🙂

Gönderildi : 23/09/2021 13:33

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Belki etkisi olur diye kullanıcı hesabı ile PS dosyasını çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyor.

image

Nasıl geçebilirim acaba bunu. Klasör yetkilerinede Domain USers veriyorum ama yinede çalıştırmıyor dosyayı.

Yardımcı olabilecek birileri olsa keşke. 🙂

Gönderildi : 23/09/2021 14:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yardım yönlendirme aldınız zaten. Yukarıda paylaştığım linkte ps uygulanmasıyla ilgili yeterli bütün detaylar var olmuyorsa ps'inize odaklanmanız lazım. Birinin oturup bunu denemesi gerekli yapmak isteyen çıkarsa artık. Web de github da farklı ps 'ler de var bunla ilgili isterseniz deneyebilirsiniz. Ps log atmaz bunu içeriğe sizin dahil etmeniz lazım. PS yetki istiyorsa ona göre ayarlamalı yetki devri yapmanız lazım aksi halde domain user çalıştırmaz yönteminizi değiştirmeniz gerekir. 
İnsanlar yoğunlar bakın bunu 1 saat önce yazmıştım ama göndermek nasip olmadı. Ben açıkçası scripting istekleriyle ilgilendirmiyorum sadece yönlendiririm düzenlemek isteyene de var olsun deriz tabi pek olmuyor ama bilin hani. Ki benim için bu görsel değişimleri çok lüzumsuz bir iştir. github da bir sürü kaynak var bunlarla ilgili.

Gönderildi : 23/09/2021 15:21

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Sorunumu çözdüm. Bunu da siteme yazı olarak ekledim ayrıntılı olarak okumak isteyen arkadaşlarım olursa bakabilirler.

https://sistemdostu.com/gpo-ile-windows-10-pro-lock-screen-ayarlari/

Kolaylıklar dilerim.

Gönderildi : 24/09/2021 15:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani neyi yanlış veya eksik yapıyormuşsun onu söylesen sanki daha yararlı olurdu 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/09/2021 23:01

(@semihbulam)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sanırım benim yanlış yaptığım kısım sabır kısmıymış. Bu yazı ile arkadaşlar en azından net bilgi elde edebilecekler diye düşünüyorum 😀

Gönderildi : 25/09/2021 01:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani bizim kaynaklarda herhangi bir sorun yok?

Gönderildi : 25/09/2021 12:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yazına hızlıdan baktım yorumumu yapayım aceleye getirme ve belki eksiklik 2 şeyden kaynaklanıyor temelde. command promt devrini bilmeme bu yeni nesil için özellikle büyük handikap çünkü bu örnekte görüldüğü gibi de bir şekilde mutlaka lazım oluyor. Belki deneyerek düzenlemişsin ve olmayan olmuş bu görülüyor. Diğeri de GPO, AD mimarisini tekrar detaylı öğrenmeni tavsiye ederim comp., user ağacını daha iyi öğrenirsen çözümlerinin tesadüfle olmadığını tatmış olacaksın.
Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/09/2021 16:15

Paylaş: