Forum

Ad ortamındaki clie...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ad ortamındaki client bilgisayarın isim değişikliği hk.

10 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
2,135 Görüntüleme
(@ozgurdaghanci)
Gönderiler: 262
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar öncelikle herkese Hayırlı Ramazanlar diliyorum,

ad ortamında kullanılmakta olan birkaç cilent üzerinde isim değişikliği yapmamız gerekiyor mevcuttaki ismi xxx olan bir client pc yi yyy olarak değiştirmemiz ileride bize herhangi bir sorun çıkarırmı yoksa clinet taraflarında makine isimlerini istediğimiz gibi düzenleye biliyormuyuz.

Gönderildi : 08/05/2019 08:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Clienti yeniden adlandırmak ( üzerinde herhangi bir dosya yada yazıcı paylaşımı gibi bir paylaşım yok ise )

herhangi bir sorun yaratmaz

iyi çalışmalar

Gönderildi : 08/05/2019 08:53

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/05/2019 10:46

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba,

İsim değiştirmeden önce domainden workgroup'a alarak sysprep yaptıktan sonra tekrar domaine almanız sağlıklı ve önerilen yöntemdir.

Gönderildi : 08/05/2019 12:57

(@mustafacanpolat)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Semih hocam, bende düz mantık isim değiştirenlerdenim domaine bağlı clientlarımı, fakat sysrep olayını sizden yeni duydum.Bildiğim sysrepten farklı mıdır aynımıdır anlayamadım sizden ricam sysrep'in ne gibi bi faydası vardır onu öğrenmek istiyorum da

Gönderildi : 09/05/2019 09:13

(@semihimir)
Reputable Member

Merhaba,

Sysprep'in mantığı client hostname'nin karşılığı olan SID numarasının değişimi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, domainde olan bir XX bilgisayarında klasik yöntemle sysprep yapmadan isim değiştirdiniz. XX ismine karşılık gelen SID numarası da SID123456 olsun. XX bilgisayarının yeni ismi YY olarak değiştirdiniz fakat SID bilgisi SID123456 olarak kaldı. Bu durumda dns isim çözümlemeleriniz dahil birçok yönetim ekranında bilgisayar adını yanlış görürsünüz. En basit örneği bilgisayara uzaktan herhangi bir bağlantı aracı ile bağlanmak istediğinizde client up durumda olmasına rağmen bağlantı problemi yaşamanız normal bir durumdur.

Sysprep isim değişikliklerinde yeni isme karşılık yeni bir SID numarası ataması yapılmasını sağlar.Her ismin karşılığı bir SID, her SID'nin karşılığı bir isim olmak zorundadır.

Domain ortamındaki bilgisayarda isim değişikliği yapmak için öncelikle workgroup'a almanızı tavsiye ederim, client domainde iken yapılan isim değişikliklerinde client OS bozulabiliyor. İşlem sıralaması Workgroup'a al, Sysprep Yap, Tekrar domaine al şeklinde olmalıdır.

https://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1298&kelime=Sysprep

Gönderildi : 09/05/2019 09:34

(@mustafacanpolat)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Gönderen: Semih İMİR

Merhaba,

Sysprep'in mantığı client hostname'nin karşılığı olan SID numarasının değişimi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, domainde olan bir XX bilgisayarında klasik yöntemle sysprep yapmadan isim değiştirdiniz. XX ismine karşılık gelen SID numarası da SID123456 olsun. XX bilgisayarının yeni ismi YY olarak değiştirdiniz fakat SID bilgisi SID123456 olarak kaldı. Bu durumda dns isim çözümlemeleriniz dahil birçok yönetim ekranında bilgisayar adını yanlış görürsünüz. En basit örneği bilgisayara uzaktan herhangi bir bağlantı aracı ile bağlanmak istediğinizde client up durumda olmasına rağmen bağlantı problemi yaşamanız normal bir durumdur.

Sysprep isim değişikliklerinde yeni isme karşılık yeni bir SID numarası ataması yapılmasını sağlar.Her ismin karşılığı bir SID, her SID'nin karşılığı bir isim olmak zorundadır.

Domain ortamındaki bilgisayarda isim değişikliği yapmak için öncelikle workgroup'a almanızı tavsiye ederim, client domainde iken yapılan isim değişikliklerinde client OS bozulabiliyor. İşlem sıralaması Workgroup'a al, Sysprep Yap, Tekrar domaine al şeklinde olmalıdır.

Çok teşekkür ederim yanıtınız için 🙂

Gönderildi : 09/05/2019 10:52

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: Mustafa CANPOLAT
Gönderen: Semih İMİR

Merhaba,

Çok teşekkür ederim yanıtınız için 🙂

Yalnız atlanılan bir nokta var sid birden fazla bilgisayarda aynı olursa sorun olur.

isim değiştirdiğiniz bilgisayarı klonlamayacaksanız böyle bir problem mümkün değildir.

Ama Workgroup'a alıp rename ettikten sonra yeni isim ile Domaine almak elbette daha sağlıklı olabilir.

Gönderildi : 09/05/2019 10:54

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sysprep çekmiyoruz ama workgorupa alıp tekrardan domaine dahil ediyoruz genelde. Bende sysrep olayını yeni duydum sysrep arkadaslarımızın dediği gibi klonlama işlemi yapacak ise kullandıgımız bir yöntemdi burdada kullanıla bilirmiş demek fazla bilgi göz çıkarmaz teşekkürler.

Gönderildi : 09/05/2019 11:10

(@semihimir)
Reputable Member

Merhaba,

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben yaptığım isim değişikliklerinde sysprep uygulayarak yaptım, zararını değil faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/05/2019 11:16

Paylaş: