Forum

Active Domain siste...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Domain sisteminde Kullanıcı Logon Bilgileri.

8 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
2,867 Görüntüleme
(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba daha önce benzer konular var ama bu kez farklı bir sorum olacak. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. önce kısa sistem tanıtımı... Windows server 219 Türkçe yapılı bir Active directory sistemimiz var sistemde Windows 7 ve 10 bilgisayarlar add edilmiş durumda. sorum ise şöyle client bilgisayarda sık sık kullanıcı adı değiştiriliyor ve Kullanıcılara isim hatırlatmaktan yorulduk unutuyorlar kullanıcı adlarını hatırlamanın bir yolu yok mudur Bizsiz 🙂  DC öncesi yerel hesapların listesi bulunuyor biliyoruz ancak clienti DC ye add ettikten sonra sadece en son kullanıcı hesabı için kullanıcı adlarını hatırlıyor.ancak bahsettiğim gibi 10 kullanııcıya kadar çıkıyor, bunun daha kolay bir yolu yokmudur. Yani kullanıcı adını listeden seçsin yada adını daha kolay bir şekilde girsin güvenlik gereği sadece parola ile kullanıcıya giriş yapsın. mesela mail adreslerinde olduğu gibi sadece ad seçsin olayı mümkün müdür. ilginç değilmi diğerleri neden hatırlıyor diye şikayet ederken ben neden hatırlamıyor diye şikayet ediyorum. 🙂 bu arada forumda yazan Sequrity ayarlarının tersini denedim (Denetim Masası\Kullanıcı hesapları\Kullanıcı HesaplarınıYönet\Gelişmiş\Güvenli oturum açma) yemedi GPO (Bilgisayar Yapılandırması\windows Ayarları\Güvenlik Ayarları\Güvenlik Seçenekleri\Etkileşimli oturum açma: Oturum açma bilgilerini kullanıcı adını gösterme ayarı) ayarlarının tersini denedim gene olmadı. artık umutlarım bitmek üzereyken sizlere danışayım istedim. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/02/2022 09:06

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kullanıcılara isim.soyisim seklinde acabilirsiniz kullanıcı adlarını , bu sekilde kimse ismini unutmayacağı için sorun olmaz sanırım.

Gönderildi : 14/02/2022 09:40

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @vasviuysal

kullanıcılara isim.soyisim seklinde acabilirsiniz kullanıcı adlarını , bu sekilde kimse ismini unutmayacağı için sorun olmaz sanırım.

denedik malesef o bile sıkıntı. 🙂 özellikle sonuna @domain.local meselesi karmaşık geliyor. domain.local kullanmayınca da farklı yerlerden sıkıntı olduğunu gördük. olabildiğince basitlerştirdik ama hala alışkanlık haline getiremedik birtürlü. o nedenle farklı seçenekler varmı diye merak ediyoruz.

Bu ileti 2 yıl önce 2 defa Osman AKIN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/02/2022 09:48

(@vasviuysal)
Üye

@osmanakin 

domain yazmak zorunda değilsiniz sadece kullanıcı parola ile giriliyor domain yapısında bir defa domaine herhangi bir kullanıcı ile login olduktan sonra .

sadece siz özellikle local user ile girmek istediğinizde belirtmeniz gerekiyor bunun dışında domain.local vb yazmanız gerekmiyor.

Gönderildi : 14/02/2022 09:52

(@vasviuysal)
Üye

Daha kolay bir yöntem arıyorsanız da kartlı sistemler var AD yapınıza entegre edersini kart okuyucuya kartını takıp parolasını girer kullanıcı

Gönderildi : 14/02/2022 09:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Ne yazık ki böyle bir yöntem yok, yani açılan menü vs. En güzeli windows hello o zaman. Birer hello destekli kamera alın makinelere (w7 de yok ki zaten w7 kullanmayın artık) kişi yüzünü gösterdiğinde şak diye açılsın ya da Vasvi' nin söylediği gibi smart card kullanın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/02/2022 11:19

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @vasviuysal

@osmanakin 

domain yazmak zorunda değilsiniz sadece kullanıcı parola ile giriliyor domain yapısında bir defa domaine herhangi bir kullanıcı ile login olduktan sonra .

sadece siz özellikle local user ile girmek istediğinizde belirtmeniz gerekiyor bunun dışında domain.local vb yazmanız gerekmiyor.

destekleriniz için teşekkür ederim öncelikle.... UPN ismini yazmakla ilgili "https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/server-2019-toplu-kullanici-ekleme/#post-569766" adresteki konuya cevaplar yazılmıştı. o nedenle UPN yazmak gerekli olarak görmüştük.

Gönderildi : 14/02/2022 12:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

UPN gerekli sonucu çıkmaz buradan, siz kullanıcıları açarken upn isimlerini örnek hakan.uzuner ama Pre-Windows isimlerini hakan olarak açtığınız diye upn şart değil, siz nasıl login olmak istiyorsanız Pre-Windows 2000 isimlerini o şekilde bir PS ile güncelleyin konu kapansın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/02/2022 13:05

Paylaş: