Forum

Active Directory DN...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory DNS Bazı Domainleri Çözemiyor

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
696 Görüntüleme
(@ibrahimbati)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilgisayarlar ido.com.tr, tefal.com.tr gibi bazı domainleri çözemiyor. Cihazları DNS server'ın olmadığı networke alırsam, ve internete bağlarsam domainler açılıyor. Ancak DNS serverda sorun yok, diğer bütün siteler açılıyor ve DNS server'ın kendisinden bu siteleri açarsam açılıyor. Servisleri restart ettim, sunucuyu restart ettim ama çözüm olmadı. Bazen gün içinde siteler gelebiliyor ama bir süre sonra tekrar açılmıyorlar. 

Firewall'da da bir engele takılmıyor. DNS server'da neye takıldığını nasıl kontrol edebilirim?

Clientlar sadece DNS server'ın IP adresini DNS olarak alıyor, alternatif olarak bir DNS IP'si daha almasını nasıl sağlarım?

Bu konu 2 yıl önce İbrahim Batı tarafından düzenlendi

Gönderildi : 26/11/2021 15:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sorun yaşandığı anda öncelikle istemci cache bilgisini kontrol edin. Ardından cache' i temizleyin. Daha sonra ping atmayı deneyin, ping karşılığında bir ip geliyor mu ona bakın. Eğer bir ip gelmiyor ise son olarak

cmd

nslookup

set server x.x.x.x sizin dns sunucusu olsun varsayılan bu gelir zaten bunu yazmasanızda

set type=A

www.ido.com.tr

bakalım sunucu ne cevap verecek.

eğer sunucu cevap veriyor ise sorun istemcidendir, ethernet kartı sürücüsü, anti virüs ü kontrol edin.

eğer dns cevap vermiyor ise sorun dns sunucusundandır. onun da temel sebebi yine av veya firewall çıkacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/11/2021 18:16

(@ibrahimbati)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba @hakanuzuner,

Sunucu yada client'tan nslookup yağtığımda aşağıdaki çıktı geliyor. Sunucu buna rağmen siteyi açıyor ama istemciler açamıyor. Sunucunun alternatif DNS'i 8.8.8.8 olduğu için açıyor sanırım. Ama istemcilerin alternatif DNS'i yok, domainden tüm istemcilere alternatif DNS olarak 8.8.8.8 gönderebilir miyim? İstemcilerde manuel yaptığımda site geliyor çünkü. 

DNS request timed out.
timeout was 2 seconds.
DNS request timed out.
timeout was 2 seconds.
*** Request to UnKnown timed-out

Gönderildi : 29/11/2021 08:18

(@ibrahimbati)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorunu şu şekilde çözdüm. Kalıcı olarak çözüldüğüne emin değilim ama, AD'deki değişiklikten sonra restart ettiğim tüm istemciler sitelere erişmeye başladı. 

DNS sunucuda şu değişikliği yaptım, forwarders kısmında 8.8.8.8 google dns suncuusunu ekledim. Sonrasında istemcilerde networkü restart ettim, restart ettiklerim siteleri açmaya başladı. Forwarders sanırım, DNS suncuda olmayan domainleri direk 8.8.8.8 e yönlendiriyor. 

Bu ileti 2 yıl önce İbrahim Batı tarafından düzenlendi

Gönderildi : 29/11/2021 09:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Zaten yapınızda forwarder tanımlı olması gerekiyordu, bu çok temel bir konu olduğu için bunun eksik olacağı aklıma gelmedi.

Geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2021 10:04

(@ibrahimbati)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler @hakanuzuner 

İlk kurulumda forwarder tanımlamayı atladım sanırım, tekrar kurulum adımlarını gözden geçirirken fark ettim. 

Gönderildi : 29/11/2021 10:14

Paylaş: