Forum

Active Directory de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory de mevcut çalışan bir yapıda Administrator şifre değişikliği hk.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,736 Görüntüleme
(@ozgurdaghanci)
Gönderiler: 262
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

Öncelikle yeni portal arayüzü herkese hayırlı ve uğurlu olsun güzel günlerde kullanalım inşallah. Benim sormak istediğim şu yaptığım araştırmalar sonucu mevcut çalışan bir  ad ortamında administrator şifresini değiştirmek pek sağlıklı olmadığının bilgisini edindim önerilen yeni bir kullanıcı açıp mevcuttaki administrator hesabının disable edilmesi ve yeni açılacak kullanıcıya administrator yetkilerinin verilmesidir. Bu konudaki fikirleriniz nedir acaba.

Diğer bir konu ise migration edilecek bir sunucumuz var 2012 den 2016 ya 2012 de administrator kullanılıyor 2016 ya migration etmeden önce mevcuttaki 2016 sunucusunu ad içerisine almadan öncemi ismini değiştirmemiz gerekiyor. Migration işlemi gerçekleştireceğimiz için herhangi bir sıkıntı  olurmu diğer 2012 sunucuda administrator hesabı kullanılıyor aktif şekilde  birde  isim değiştirme işlemlerini ad içerisine alınmayan suncularda gpedit üzerinden aşağıdaki gibimi yapmalıyız ? yoksa ad içerisine aldıktan sonramı gpo üzerinden mi fikirleriniz nedir.

Gönderildi : 04/03/2019 14:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

administrator şifresini pek tabi ki değiştirebilirsiniz. Hatta belirli süreçlerle değiştirmeniz policy altında tavsiye edilir.
Süreç işlerini pek tabi açacağınız kullanıcılara domain/enterprise admin vs yetkileri atayarak yapabilirsiniz. Bunun dışında ki yetki konularını ilk önce makalelerden öğrenin bence ondan sonra harekete geçin ki telafisi zor bozulmalar yaşanmasın.
Migration dan önce isimleri değiştirebilirsiniz ve migration gibi işlemleri mutlaka administrator hesabıyla yapın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2019 17:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle mevcut domain için administrator kullanıcısının ismini active directory users and computer aracı yardımı ile "rename" işlemini gerçekleştirin. Bundan sonra yeni makineyi zaten domain' e alırken, adc yaparken hep yeni hesabı kullanacağınız için yeni sunucunun varsayılan olarak administrator kullanıyor olması önemli değildir. Bu administrator local hesap olup dc olduktan sonra local hesap olmayacağından domain için rename yaptığınız kullanıcıyı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2019 20:19

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: ibrahim yildiz

administrator şifresini pek tabi ki değiştirebilirsiniz. Hatta belirli süreçlerle değiştirmeniz policy altında tavsiye edilir.
Süreç işlerini pek tabi açacağınız kullanıcılara domain/enterprise admin vs yetkileri atayarak yapabilirsiniz. Bunun dışında ki yetki konularını ilk önce makalelerden öğrenin bence ondan sonra harekete geçin ki telafisi zor bozulmalar yaşanmasın.
Migration dan önce isimleri değiştirebilirsiniz ve migration gibi işlemleri mutlaka administrator hesabıyla yapın.

Merhabalar ben şifresini demişim kusura bakmayın ismini administator ismini  şifresi zaten değiştirilebiliyorum sormak istediğim esas buydu 🙂

Gönderildi : 05/03/2019 10:05

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Hakan Uzuner

Merhaba,

Öncelikle mevcut domain için administrator kullanıcısının ismini active directory users and computer aracı yardımı ile "rename" işlemini gerçekleştirin. Bundan sonra yeni makineyi zaten domain' e alırken, adc yaparken hep yeni hesabı kullanacağınız için yeni sunucunun varsayılan olarak administrator kullanıyor olması önemli değildir. Bu administrator local hesap olup dc olduktan sonra local hesap olmayacağından domain için rename yaptığınız kullanıcıyı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hakan hocam merhaba,

O zaman ben aşağıdaki görseldeki gibi administrator ismini değiştirip işlemlerime yeni verdiğim kullanıcı adı ile devam ediyorum. 

Gönderildi : 05/03/2019 12:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynen öyle.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2019 22:19

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey merhaba,

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim dediğiniz işlemleri test ortamımda denedim ve sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde çalıştı aşağıda belki ihtiyacı olan arkadaslara yardımcı olur diye görseller mevcut çalışan yapıma bu durumda sorunsuz bir şekilde İsim değiştirme işlemi gerçekleştireceğim yardımlarınız için teşekkür ederim.

Not: Şunu belirtmek isterim isim değişikliği yapacak arkadaşlara Hakan beyin bir önceki yayınladığı makelesindeki Active Driectory Güvenliği için 10 Temel Öneriyi unutmamak gerekiyor benim burda yaptığım sadece administrator ismini değiştirmek  administrator ismi değiştikten sonra hiç bir client makinada yeni kullanıcı adı ile işlem gerçekleştirmeyeceğimi belirtmek isterim bilgilerinize. Hakan hocamın makelesinde hangi kullanıcıyı nerde kullanmanız ve ne yapmanız gerektiğini incelemeniz gerekiyor.

i https://www.cozumpark.com/active-directory-guvenligi-icin-10-temel-oneri/

Şifre değiştikten sonraki Administrator Login durumu

Yeni administrator Kulllanıcı adı ve şifresiyle işlem gerçekleştirme durumu-1

Yeni Administrator Kulllanıcı adı ve şifresiyle işlem gerçekleştirme durumu-2

Gönderildi : 12/03/2019 08:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler. Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum.

Gönderildi : 13/03/2019 18:02

Paylaş: