Forum

active directory so...

Bildirimler
Hepsini Temizle

active directory sorunlar

28 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,204 Görüntüleme
(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Loglardaki hatlar nelerdir.Eventidleri ile verbilirmisiniz.

Gönderildi : 08/05/2009 18:18

(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

olay görüntüleyicide var olan hataları yolluyorum..

uygulama  :

1- İD :3013

Olay Kimliği ( 3013 ) açıklaması, ( Windows Search Service ) Kaynağında bulunamadı. Yerel bilgisayarda, uzak bilgisayardan alınan iletileri görüntülemek için gereken

kayıt defteri bilgileri ya da ileti DLL dosyaları bulunmayabilir. Bu açıklamayı getirmek için /AUXSOURCE= flag kullanılabilir; ayrıntılar için Yardım ve Desteğe bakınız.

Aşağıdaki bilgi, olayın bir parçasıdır:

İçerik: Uygulaması, SystemIndex Kataloğu

Ayrıntılar:

Sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor. (0x8007001f)

; C:\PROGRAM FILES\TREND MICRO\OFFICESCAN\PCCSRV\WEB\SERVICE\AU_DATA\AU_LOG\TEMPSAVE.

2-

Olay Kimliği ( 1015 ) açıklaması, ( Windows Search Service ) Kaynağında bulunamadı. Yerel bilgisayarda, uzak bilgisayardan alınan iletileri görüntülemek için gereken

kayıt defteri bilgileri ya da ileti DLL dosyaları bulunmayabilir. Bu açıklamayı getirmek için /AUXSOURCE= flag kullanılabilir; ayrıntılar için Yardım ve Desteğe bakınız.

Aşağıdaki bilgi, olayın bir parçasıdır: ; 3013; 42; 22:43:49.

Dizin Hizmeti : hiçbir hata yok

DNS Sunucu :  hiçbir hata yok

Dosya Çoğaltma Hizmeti : hiçbir hata yok

Güvenlik :

İD:534

Oturum Açma Hatası:

Neden: Kullanıcının bu makinede istenen

oturum türü için izni yok

Kullanıcı Adı: xxxxxxxxxxxxxxx$

Etki Alanı: xxx.xxx.xx

Oturum Açma Türü: 3

Oturum Açma İşlemi: Kerberos

Kimlik Doğrulama Paketi: Kerberos

İş İstasyonu Adı: -

Arayan Kullanıcı Adı: -

Arayan Etki Alanı: -

Arayan Oturum Kimliği: -

Arayan İşlem Kimliği: -

Aktarılan Hizmetler: -

Kaynak Ağ Adresi: xxx.xxx.xxx.xxx

Kaynak Bağlantı Noktası: 0

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

sanırım şifreyi yanlış girdi...

Sistem :

İD :4319 TCP ağında aynı adın bir kopyası algılandı. İletiyi gönderen makinenin adresi verinin içindedir. Bir komut penceresinde nbtstat -n komutunu kullanarak hangi adın

Çakışma durumunda olduğunu görebilirsiniz.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Gönderildi : 08/05/2009 18:31

(@ugurdemir)
Illustrious Member

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ok araştırıyorum...ancak ağda var olan bir çakışma domaini bu kadar etkilermi acaba?

diğer olay ise trendmicro nun güncelleme yapmasından sonra çıkıyor..trendmicro log kayıtlarında bana diyorki

ben veritabanına güncelleştirme/ekleme/silme işlemlerini yapamıyorum..şimdiye kadar bi sorun yoktu..ne zamana kadar kullanıcılara verdiğim

yetkileri domain kabul etmeyene kadar..kendi kullanıcım ile ad açtığımda (yetkileri full -domain admin,enterprise admin vs..) dahi officescan güncelleme

yapamıyor..yani ad üzerinde ve domain içerisinde bulunan hiçbir veritabanı işlemini gerçekleştiremiyorum..

mesela exchange 2003 sorunsuz kuruyor ama MDBDATA içerisinde veritabanı yok..yani ne PRİV1.EDB NEDE PUB1...YANİ EXCHANGE SERVER

2003 İÇİNDEKİ MDBDATA İÇİNE DATABASE OLUŞTURMUYOR..ancak kurulum sırasındada hata vermiyor bu çok ilginç..yani domain çalışıyor

ama saçma sapan bi şekilde....

Gönderildi : 08/05/2009 19:17

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Ek olarak birde dns forward lookup zones kımında domain isminin olduğu kısımda clientlarla ilgili a kayıtları doğrumu pc adı ve ipsi ( örn : muhasebe1 - 192.168.0.12 gibi ) kontrol edin. 

Gönderildi : 09/05/2009 01:12

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kolay gelsin..

uğur bey sizede epey bi beyin jimnastiği yaptırdık kusura bakmayın..

dns forward üzerinde ki ad ye dahil olan tüm clientlerin kayıtlarını kontrol ettim..aynen ad üzerinde tanımladığım

isimler ve ip numaraları doğru şekilde kayda geçmiş..yani dns üzerinde herhangi bir terslik yok...

ayrıca yukarıdada yazmıştım dns olayları event log larında hata da yok..yani herşeyi geçtim anlamadığım nokta

excahnage server 2003 kurarken forestprep ve domainprep lere ulaşabiliyorum. schema ile irtibata geçiyor...tam bir kurulum yapıyor

ve sucsesful olarak bana exchange server kuruldu diyor ama hiçbir servisi çalışmıyor..pop3, information store gibi....ve program files/exchsrvr/MDBDATA içine baktığımda database ler yok yani klasörün içi bomboş...sp1 ve sp2 atıyorum yine aynı....

exchange 2003 sistemden tertemiz kaldırıp yerine excahnge 2007 kuruyorum onda da aynı servisler çalışmıyor...ama kurulum sırasında hiçbir hata vermiyor...anlamadım gitti..

peki varsayalım ad yi tekrar kurmak zorunda kalırsam nelere dikkat etmeliyim..şuan tüm kullanıcılar ad üzerinde ...ad yi yeniden kurmam gerekirse öncelikle neler yapmalıyım...

ilginiz için teşekkürler......

Gönderildi : 09/05/2009 02:02

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Beyin jimnastiği iyi geliyor bana.Seviyorum sorunlarla uğraşmayı [:)] Gelelim sizin durumunuza öncelikle AD yedeğini alın ve elinizde bulunsun.AD yeniden kurmak için ve ADnin yedeğini almak için portaldaki makaleleri okumanızı öneririm.AD ile ilgili 20ye yakın makale bulunmakta.

Ek olarak Exchange kısmında sorununuz olablilr makelelr kısmında exchange ile ilgili makalelrede gözatabilrsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 09/05/2009 02:09

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

serverde virüs olabilirmi bir kontrol edin birde şunu yapmanızı öneririm ordama bi windows 2003 kurun sonra onu addc yapın global cataloc cekini isaretleyinki clobal catalogun bir kopyasını alın sonra 60 dk gectikten sonra rolleri addc ye taşıyıp root dc yapın sonra dc yi ortadan kaldırın sorunların bu şekilde çözülecegine inanıroyurm.

Gönderildi : 10/05/2009 23:16

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler ama sistemde zaten addc vardı.. dediğiniz gibi sisteme bulaşan bir virüs sistemi bu hale getirdi...server ları tertemiz yaptıktan sonra acronis ile sistemi geri aldım...ama yinede sorun çözülmedi..ancak sistemi baştan kurmak sanki daha mantıklı..biraz uğraştırıcak ama olsun...ama tavsiyesinizi gözardı etmek mümkün değil...ilginiz için teşekkürler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 10/05/2009 23:34

Sayfa 2 / 2
Paylaş: