Forum

Domaine katılan 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domaine katılan 2003 standart ?

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
511 Görüntüleme
(@muratdedeoglu)
Gönderiler: 141
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

şirketimizde iki adet server ımız mevcut dc olan 1. servera sql ve paket programını calıstıran ikinci server uye yaptıgımda sınırlı kullanıcı oluyor 2003 standart bu sistem.  kullanıcıyı local admin yapmıyorum kullanıcı hesapları yok dnetim masasında yani  bu yuzden mecburen dc nin domain admin hesabıyla oturum acıyoruz ve programcılarda ana serverın admin şifresini ogrenmiş ve guvenlik acıgı olusturmuş oluyoruz

yapmak istedigim dc ye uye ikinci srverda acacagım domain heabını o serverda admin yapabilmek 

yani standrt xp client ı dc ye alırken belirledigimiz sınırlı ,standrt ,admin gibi ayarlaın domaine katılan 2003 standrt serverda nerden ve nasıl yapıldıgı

iyi çalışmalar

Gönderildi : 01/04/2009 12:30

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

sistemde dc varsa activede user açıp o user admin hakkı versen nasıl olur sence. sonra o kullanıcı ile oturum açsan admin şifresini öğrenmemiş olurlar.

sınırlı kullanıcı ile açtığında peki problemmi oluyor prg çalışmıyormu 

Gönderildi : 01/04/2009 12:39

(@tezcankarahan)
Gönderiler: 101
Estimable Member

merhaba

Konuyu biraz daha açık anlatabilirseniz yardımcı olmaya çalışabilirim. Anladığım kadarıyla 2003 std dc ve ona üye olan 2003 std. serverınız var. 2. serverda sql ve paket program çalışıyor. Bu paket program clientlar tarafından nasıl çalıştırılıyor.

Gönderildi : 01/04/2009 12:50

(@muratdedeoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dc den acıtıgım kullanıcıya admin verdigim zaman local de admin olmuor ki olmaz yani ilişkilendrmk grekir domaine alırken normal bi client os da xp vista falan

kafat server da bu ayar yok ne ag kimliği var dc ye alırken nede ekledikten  sonra denetim masasında yapılabilior orenk vericem 

1. adım 

kullancı adı : test

şifre           :123

domain     :asd.com

2. adım 

standart kullanıcı

sınırlı kullanıcı

administrator vs 

yeterince acık anlattıgımı dusunuorum bu ilişkilendirmeyi kullanmıorumusunz dc ye makina alırken ?

sorun server 2003 std yi dc ye clinet olarak aldıgızda ilgili hesabı localdeki kendi kaynaklarına erişebilme yani admin yetkisi kazandırabildirmek ?

iyi çalışmalar

Gönderildi : 01/04/2009 13:00

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Siz localde admin yetkisinden bahsediyorsunuz sanırım.Server işletim sistemlerinde local users ve grouplar yok.Siz yeni bir kullanıcı açarak bunu administrators grubuna üye yapın.Daha sonra ise bu kullanıcı ile yalnızca domaine aldığınız 2003 stndart servere giriş için kullanıcının özelliklerinden ilgili computeri gösterin.Açmış olduğunuz kullanıcı hem o serverde admin olacaktır hemde kimse şifresini bilmeyecektir.Bu arada bu kullanıcı ile başka pclerde oturum açmak isterseniz kullanıcının özelliklerinden o computerleride eklemeniz gerekecek.

Kullanıcı özellikleri / account / log on to kısmından ilgili computerleri ekleyebilirsiniz.

Kolay Gelsin,

Gönderildi : 01/04/2009 13:07

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

yapmak istedigim dc ye uye ikinci srverda acacagım domain heabını o serverda admin yapabilmek yani standrt xp client ı dc ye alırken belirledigimiz sınırlı ,standrt ,admin gibi ayarlaın domaine katılan 2003 standrt serverda nerden ve nasıl yapıldıgı

2003 Server işletim sistemine sahip olan bu PC yi sadece Domaine dahil ettiniz anladığım kadarıyla. Yani bu PC DC yada ADC değil. Doğru anladıysam PC yi admin kullanıcısı ile açın. Bilgisayarım - sağtuş - yönet dediğinizde Local users and grups u görmeniz gerekir. Buradan grups altında istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Gönderildi : 01/04/2009 13:54

(@muratdedeoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

administrators grubuna uye yaptıgımda sorun cozuldu 

ilginize tesekkurler 

benzer bi konuda baska bir soru sormak istioyurm 

dc olan server ımızdada baska bi paket program kullanılmakta ve advantage die bir database programı kullanıyor.

bu programın destegini veren firmada admin şifresini bilioyor

nasıl bir ayar yapmalıyımki onlar icinde bir kullanıcı acıp remote desktop la baglandıklarında sadece program guncellemelrini yapbilsinler fkat yonetimsel ayarlara mudahale edemesinler

yapıyı biraz anlatmam gerekirse 

c: uzerinde bir dizine sahip program bunu paylastırıyorz  clientlar bu sayede programı calıstırıyor

acacak oldugum kullanıcıya sadece program dizinlerinde full control verirsem bir yonunu halletmiş olurum fakat database programıyla ilgili nasıl bir yetkilendirme yapabilrm 

yardımlarınızı beklioyrm 

iyi çalışmalar

Gönderildi : 02/04/2009 01:58

(@muratdedeoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Domain Admins gurubna ekledigimde programcılar icin actıgım kullanıcıyı administrator kadar yetkiye sahip oluyor

sadece user yaptıgımda ise 

database programı registry hatası veriyor ,serial falan istior  domain admin de bu olmuo fakat yetki problemi doguroyr

ne gibi bir yetkilendirme yapmalıyım ?

Gönderildi : 02/04/2009 14:55

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

programın  paht nerde program files kurulu 

Gönderildi : 02/04/2009 15:28

(@muratdedeoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

programın diznleeri yetkiyi verdim zaten database programı registry hatası verior die yazdım yukarda

Gönderildi : 02/04/2009 18:36

Paylaş: