Forum

Replikasyonmu failo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Replikasyonmu failovercluster mi?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
476 Görüntüleme
(@OnurSabuncu)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

sirketimizde sql server uzerinden calisan firmamiza ozel bir otel yazilimi var.otelde musteriler tum islemlerini manyetik kartlar ile yapiyorlar.alisveris vs... client ler bu serverdan programin kisayolunu cekerek calistiriyorlar.

birde DC olarak kullandigimiz bir server mevcut.

amacimiz sql server barindiran makinada donanimsal bir sorun olustugunda islerin 1-2 dakkadan fazla bir sure durmamasi.

bu amacla sqldeki veritabanini dc uzerine kuracagimiz sql servera replike etmek istiyoruz diyebilirim programın bir kopyasınıda oraya yerlestirip kullanicilarin . onemli bir sorun olustugunda 2. kisayol uzerinden calismaya devam etmelerini planliyoruz.

bildigim kadari ile sql server 2005 de failovercluster sql server uzerinden yapiliyor veri tercihen sas aygitda bulunduruluyor ve eger 1. server down olursa 2. server 1in gorevini ustlenip veriyi o kaynakdan okuyor.benim elinde bu tarz bir harici depolama unitesi yok malesef.

transectional replicatin yapisinda ise yapilan her islem anlik olarak subscriber olarak ayarlanan 2. makinayadaki veritabanina isleniyor.eger 1. makina bir sekilde calismaz hale gelirse 2. makina down olunan ana kadarki veriyi kopyaladigi icin elle ayar yapilip 2. makinadan devam edilmesi saglanabiliyor.

oncelikleyukarida yapiyi anladigim kadari ile yazdim bu konuda bir yanlisim olup olmadigini ogrenmek istiyorum. nasil bir yapi olusturmaliyiz?sektorde tecrubesi ola arkadaslarin onerilerini bekliyorum.

serverlarda Server 2008 enterprise ve sql 2005 standard surumleri yuklu

programi calistiran server 10 gb ramli ibm x3650

40 adet client ve fiber altyapi mevcut.

dc server snc marka 4gb ramli programi calistirmak icin yeterli kapasitede

Saygilar.

Gönderildi : 30/03/2009 04:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba
Cluster maliyetli bir çözüm olacaktır. Bence log shipping yöntemini kullanarak istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2009 07:06

(@OnurSabuncu)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba ,

log shiping derken transectional replicatin dan mi bahsediyorsunuz?

birde replicationda publication olustururken 1) transectional replication 2) transectional replication with updateable subscription 

olmak uzere 2 secenek var.bunlarin arasindaki fark nedir?

Gönderildi : 30/03/2009 15:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

http://www.sql-server-performance.com/articles/clustering/log_shipping_70_p1.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2009 21:34

Paylaş: