Forum

ntbackup aylık yede...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ntbackup aylık yedekleme hakkında.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
505 Görüntüleme
(@kaanumut)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

server 2003 üzerinde ntbackup ile her ayin 1"inde normal yedekleme yapmak üzere ayarlayacagım, bu yedegin 1 sene saklanmasını ve 1 sene sonra silinmesini istiyorum bunu nasıl ayarlayabilirim.

Tşk

Gönderildi : 29/03/2009 23:42

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Neyin backup'ını alacaksınız? Systemstate vs...

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/03/2009 02:53

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

•  Başlat - çalıştır ntbackup
  • Backup kısmında Yedeğini alacağınız yerin seçimini yapın
  • Schedule Jobs
  • Ayın 1nci gününe çift tıklayın
  • Yedeğin nereye alınacağını ve alınacak olan yedeğin ismini belirleyin
  • Yedeklemeyi ne şekilde yapacağınızı seçin (Normal olanı seçtiğinizi farzedelim. Burada her ay data ekleneceğinden Örneğin 10 GB lık bir veriniz varsa normal aldığınızda bir sonraki aya diyelimki 2 gb daha veri girişi oldu 2nci ay sonunda yedeğin boyutu 22gb olacaktır. Bu sebepten dolayı ben olsam 1nci ay normal diğer aylarda Differential yedekleme yapardım )
  • Append this backup to the backup (bu seçim yedeğinizi silmeden bir sonraki yedeği eklemenizi sağlar)
  • Later seçimini yapın ve Job Name belirleyin.
  • Set Schedule butonuna basın
  • Schedule Task ta Monthly yi seçin
  • Start Time olarak yedekleme işleminin başlayacağı saati belirleyin
  • Advenced butonuna basarak Start Date ve End Date belirleyin
  • Select Months butonuyla açılan pencereden yedeklemenin yapılacağı ayları seçin.
  • Yaptığınız işlemi onaylamak için OK ye bastığınızda karşınıza gelecek olan pencerede yönetici olan bir kullanıcını ismini ve şifresini yazmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemlerle her ayın 1nci günü yedeğiniz alınacak ve belirlediğiniz End Date te kadar bu işlem devam edecektir.

Gönderildi : 30/03/2009 14:18

(@ozkantsvn)
Gönderiler: 125
Estimable Member

teşekkür ederiz gayet güzel bir anlatım olmuş

Gönderildi : 30/03/2009 16:53

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Rica ederiz.

Gönderildi : 30/03/2009 16:55

(@kaanumut)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sinan hocam teşekür ederim.

Benim istediğim tam olarak şu şekilde ama bunu ntbackupla yapabilirmiyim bilmiyorum

Dataların her ayın 1 inde normal yedeginin alınması ve 12 ay saklanması 12 ay sonunda silinmesi, yani 01 ocak 2009 da aldıgım datanın üzerine 01 ocak 2010 da alacagım datanın yazılması ve bu şekilde elimde her zaman 12 tane aylık yedek bulundurmak.

Her haftanın ilk günü olan pazartesi günü normal yedek alıp bu yedeginde 1 ay boyunca saklanması bu ayın ilk haftasında aldıgım yedegin üzerine birdahaki ayın ilk haftası aldıgım yedegin yazılması. Bu şekilde elimde her zaman 4 adet haftalık yedek dosyası bulundurmak.

her ğün incremental veya differential olarak pazartesi hariç günlük yedek almak ve bu yedegi 1 hafta saklamak gibi bir komplike oluşturdum kendime 🙂

Ama bunu ntbackupla nasıl yapacagımı bulamadım.

Mesala haftalık yedekte ;

normal yedekleme
varolan yedekleri degiştir
zamanlamada ise ; her 1 haftada 1 pazartesi günü seçtigim zaman

her zaman elimde sadece 1 haftalık normal yedek olacak ama benim istediğim her zaman 4 haftalık normal yedek bulundurmak. Bunu yapabilmek için zamanlamada her ay secip 1  7  14  21  gibi 4 tane ayrı ayrı zamanmı oluşturmalıyım. En mantıklı şekilde nasıl bir ayarlama yapmalıyım ( ? )

Murat hocam yedegini almak istediğim serverda AD yok, IIS kurulu ve üzerinde 2 tane program host ediyorum, Birde server üzerinde MS SQL 2000 Enterprise yüklü ntbackup ile bununda yedegini alabilirmiyim..

Tşk

Gönderildi : 30/03/2009 18:12

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Şöyle yapabilirsiniz.

Haftalık : Her pazartesi normal yedek alıp Replace the existing backup ı seçin. Haftanın diğer günleri Differential yedek alın ve Append this baxkup to the backup seçeneği ile her günü ekleyin

Aylık : Ayın ilk Pazar günü normal yedek (Replace the existing backup) diğer Pazarlarda normal yedek (Append this baxkup to the backup)

Yıllık : Yılın ilk günü normal normal yedek (Replace the existing backup), diğer ayların ilk günü Differential yedek (Append this baxkup to the backup)

Atlamamanız gereken tek şey bunların ayrı joblarda olması gerektiği yani haftalık, aylık ve yıllık diye ayrı ayrı Schedule Jobs tanımlamalısınız.

Gönderildi : 30/03/2009 18:31

Paylaş: