Forum

Server larin ip sin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server larin ip sini degistirme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapı şöyle. Mailserver,Terminal server,sqlserver ve hepsi 2003 Enterprise.Bunlar G.SHDSL ile bagli.Yapıda birde ADSL hat mevut.Local deki kullanicilar ADSL ile cikis yapiyor.Serverlar G.SHDSL i kullaniyor.

G.SHDSL in gateway i 192.168.5.1   ADSL ise 192.168.5.5

domain ip'si 192.168.5.10

Bugun G.HDSL baglatisinda bir sorun olustu ve uzun sure gelmedi.Bundan dolayi mail server ve sqlserver ile baglanti kuramadik.Ben serverlarin gateway larini ADSL in gateway i yaptim. DNS leri degistirmedim domain in ip si (DNS Server)olarak biraktim.

Bu sekilde serverlar internete cikabiliyor ancak mail alisverisi yapilamiyor ve sqlserver islem yapmiyor.

Neyi Yanlis yapiyorum acaba,yardimci olurmusunuz ?

Tesekkurler.

Gönderildi : 19/03/2009 17:48

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

mail server mail gönderemez çünkü GW olarak ADSL görüyor?

Gönderildi : 19/03/2009 17:55

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

tabi yaa,mx kaydi g.shdsl uzerinde 🙂 hic aklima gelmedi

sqlserver neden calismaz peki hocam?

Gönderildi : 19/03/2009 18:00

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

SQL neden

G. a bağlı ki ?

Gönderildi : 19/03/2009 18:06

(@akinbeslan)
Prominent Member
Konu başlatıcı

hocam yurtdisindan sql server a baglanip data cekiyorlar surekli g. inda upload hizi farkli oldugu icin bu sekilde yapildi.Yani server lar g. kullaniyor local kullanicilar da ADSL i.

Gönderildi : 19/03/2009 18:17

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

hocam yurtdisindan sql server a baglanip data cekiyorlar surekli g. inda upload hizi farkli oldugu icin bu sekilde yapildi.Yani server lar g. kullaniyor local kullanicilar da ADSL i.

O zaman belliki ghdsl modem uzerinde portfw yapilmis yurt disi kullanicilarin icin. gw olarak adsl yaptiginda ayni kural setinin adsl modem uzerinde de acilmasi gerekir ve yurtdisi kullanicilarinada adsl static ip adresini bildirmen gerekir.

Boyle durumlarda dynamic dns servislerinden yararlanabilisin. sqlserverfirma.dyndns.org gibi bir adres ayarliyip yurtdisi kullanicilarinda bu adresi tanimlarsin ve olasi uzun sureli hat kopmalarinda gw degistigin zaman kisa bir sure sonra sql server'a olan baglantilari geri gelir. 

Gönderildi : 19/03/2009 20:00

Paylaş: