Forum

mevcut yapıyı bozma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mevcut yapıyı bozmadan server formatlaması

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
444 Görüntüleme
(@RusenTopcu)
Gönderiler: 189
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapıda Server 2003 sbs var virüs bulastıgından dolayı format atacagız(üzerine antivirüs yazılımı kurdurmuyor ayrıca makinalar sürekli serverdan kopuyor) 20 tane client var.Servera format atacagız fakat clientleri daha sonra domainden cıkarıp tekrar alma islemine girmeden bu isi en kısa yoldan nasıl yaparım.yani server formatlandıktan sonra clientlar serverı eskisi gibi görsün istiyorum.Son olarak serverın temiz system backupı yok.

Gönderildi : 05/03/2009 15:17

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Server üzerindeki almak istediğiniz yedekleri alın ilk önce daha sonra format attıktan sonra aynı domain ismiyle kurulum yaparsanız bir problem olmaz diye tahmin ediyorum.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/03/2009 15:21

(@RusenTopcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu dediginizin olması icin system backup olması gerekmezmi.ben aynı isimde user olusturdugumda yeni bir sid olusacagı icin sıkıntı yaratır diye düsünüyorum.

Gönderildi : 05/03/2009 15:27

(@doganbayraktar)
Noble Member

Tekrar merhabalar,

Yedek almak derken ben sadece bu belirtmiş olduğunuz 20 clientin bilgileri (oturum açma bilgileri,kullanıcı logon isimleri,vs.vs) teker teker girmemeniz için bu şekilde belirttim.Ya da şu şekilde yapabilirsiniz,aynı isim olarak değil farklı isim olarak active directory de kullanıcıları tanımlayın fakat oturum açma bilgileri eskileri gibi olsun.Büyük ihtimalle sorun olmaz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/03/2009 15:32

(@RusenTopcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Dogan bey Merhabalar,

Benim anlatmaya calıstıgım su ben formattan sonra aynı isimde user olustuurdugumda bu user serverla iletisim kurabilirmi dedigim gibi yeni bir SID alacagı icin sıkıntı olmazmı.Aynı sekilde iletisim devam edebilirim.İlginize tesekkür ederim.

Gönderildi : 05/03/2009 15:43

(@doganbayraktar)
Noble Member

Aynı isimde user oluşturduğunuzda serverla iletişim kurabilir tekrardan.

Bunu kesin bir şekilde söyleyebilirim çünkü pazartesi günü başıma benzer bir durum geldi ve bu şekilde çözmüştüm.

Gönderildi : 05/03/2009 15:59

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Merhaba,

Yapıda Server 2003 sbs var virüs bulastıgından dolayı format atacagız(üzerine antivirüs yazılımı kurdurmuyor ayrıca makinalar sürekli serverdan kopuyor) 20 tane client var.Servera format atacagız fakat clientleri daha sonra domainden cıkarıp tekrar alma islemine girmeden bu isi en kısa yoldan nasıl yaparım.yani server formatlandıktan sonra clientlar serverı eskisi gibi görsün istiyorum.Son olarak serverın temiz system backupı yok.

Makaller kısmında migration ve system state yedeğinin nasıl alınıp geri yükleneceğini anlatan makaleler mevcut. Öncelikle bunlara bir göz atın. Daha sonra sorularınız olursa bu post altından devam edelim.

Gönderildi : 05/03/2009 16:03

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Serverı formatlama nedeninizi okudum,antivirus kuramıyoruz ve bağlantılar sürekli kopuyor denmiş.Hangi antivirüs sürmünü kuramıyorsunuz.Öncelikle farklı,güncel bir antivirüs ve spyware doctor ile serverı tarama işlemi yapınız.(Kaspersky,Mcafee vb.) Bağlantılar kopuyor derken çözümleme oluyormu Dns kayıtlarını konrtol edin fqdn kayıtları oluşmuşmu bir hata varmı? Sorunuzun cevabı ise şu şekilde, eğer format atmadan önce system state yedeğini alıp serverı kurduktan sonra bu yedeği geri yüklemelisniz.Buradan makaleyi okumanızı öneririm.Yalnız SID lerde bir sıkıntı varsa yedeği geri yuklediğinizde aynı sıkıntılarla karşılaşabilrsiniz.Öncelikle virüs taramasını göz önünde bulundurun derim.

Kolay gelsin

Gönderildi : 05/03/2009 16:06

(@RusenTopcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba trendmicro kullanıyoruz.serverdan kaldırılmıs daha sonra kurmaya calıstık kurmadı.kaspersky denedik oda olmadı.spydoctor'u kurduk ama taratma sonucu bi sey degismedi.System state backup islemine girmek istemedim cünkü AD'de sıkıntı vardı.o yüzden temiz kurulum yaptık.Aynı isimlerle user olusturduk server'a erisimde sıkıntı olmadı fakat password degisikligi yaptıgımızda user domainde logon olamadı bu SID ile ilgili bir durum sanırım.Bunun cözümü olarakta makinaları domainden cıkarıp tekrar domaine aldık sonra local adminle logon olup ren komutu ile document and settings altında aynı isimde olusan domain userların isim degiskiligi yaparak eski userın ayarlarını yenisine tasıdık oldu.Buda tabii bütün gecemize maloldu.Umarım kimsenin basına gelmez ama olursa burdaki bilgilerin faydası olur diye düsünüyorum.İlginize cok tesekkürler.

Gönderildi : 06/03/2009 15:59

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Geribildirim için biz teşekkür ederiz. Geçmiş olsun.

Gönderildi : 06/03/2009 16:33

(@cevahirefendioglu)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Şöyle birşey denese daha garanti olmaz mı? Bir Aditional server kursan rolleri de buraya aktarsan sonrasnda eski domaini Dc düşürüp sorun yoksa da formatlayıp herşeyi sıfırdan kursan. ben böyle yapardım..

Gönderildi : 06/03/2009 20:45

Paylaş: