Forum

Active Directory Hk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Hk. ve Server 2003 üzerine Antivirüs Yüklenememe sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
786 Görüntüleme
(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2 Sorunum bulunmaktadır.

Birincisi.

Bundan 4 ay önce kurmuş olduğumuz domain serverimizin üzerinde bulunan Active Directory de oluşturmuş olduğumuz kullanıcılar, Güvenlik ilkeleri vs. sorunsuz bir şekilde işlemektedir. Dün yeni kurduğumuz bir servere AD kurduk ancak Replice olarak. Yani ilk kurulan etki alanında, yapılan tüm işlemler aynı anda diğer AD'de işlenmektedir. Şimdi Biz 4 ay önce kurulunan domain serveri formatlarsak replike edilen bilgisayarda herhangi bir hataya sebebiyet verebilirmi? Formattan sonra Active Directory kurulumunda tekrar varolan domainimi seçipmi kuracağız, eski ayarların gelmesi için? Bu konu hakkında biraz aydınlatırsanız sevinirim

İkincisi

Server 2003 işletim sistemize yüklemeye çalıştığımız antivirüs programı, yüklemeyi bitirmesine 1 dk. kala yazılımın yüklendiği dizinden dosyalar otomatik olarak tek tek gözümün önünde siliniyor. Farklı bir antivirüs programı denedim aynı problem tekrarlandı. Muhtemelen virüs olduğunu düşündüm (%90 virüs)  Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Yukarıda belirtmiş olduğum servere format atmamın sebeplerinden bir tanesi budur.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/03/2009 03:11

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Selam;

1. http://www.cozumpark.com/blogs/small_business_server/archive/2008/03/27/sbs-2003-active-directory-migration-b-l-m-1.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/small_business_server/archive/2008/03/28/sbs-2003-active-directory-migration-b-l-m-2.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/01/25/sbs-2000-den-sbs-2003-e-yukseltme-senaryolari.aspx

Öncelikle Migration hakkında bilgi edine bilmeniz için yukarıda linkleri bulunan makaleleri incelemenizi rica edeceğim. Ardından kafanıza takılan soruları tekrar bu post altında bizimle paylaşırsanız konu bütünlüğünü korumuş oluruz.

2.  2003 server üzerine yüklemeye çalıştığınız antivirüs programı nedir acaba? Server desteği mevcut mu? Yüklemenin niçin kesildiği hakkında herhangi bir uyarı gelmiyormu ekrana?

Gönderildi : 05/03/2009 11:21

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Önceliklebirinci sorunuma vermiş olduğunuz cevaptan ötürü teşekkür ederim.

İkincisi Server 2003 üzerine Symantec AntiVirus Corporate Edition 10.2 for Workstations & Server Sürümü denedim yüklemeyide bitirdi herhangi bir hata vermedi sadece yüklediği dizinden dosyalar tek tek siliniyor farklı bir servere yükledim herhangi bir problem yok. Aynı makinaya Sophos Antivirüs programı yükledim oda hiç açılmıyor saatin yanındaki simgenin üzerine geldiğimde simge kayboluyor, Başlatan açıyorum tam açılacakken geri kapanıyor. Bu son saydıklarım Sophos için. Ancak ;Symantec kurulmda hiç hata vermiyor kuryuluöu bitiriyor ama aynı zamanda yüklemeyi bitirmeye yakın c/Program Files/Symantec dosya dizininden yükleme dosyaları siliniyor.

Gönderildi : 05/03/2009 11:37

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Virüsün adını tam hatırlayamıyorum ama dosyaları gizleyen bir virüs vardı. Dosyalar fiziksel olarak bulunmalarına rağmen klasör içerisine girdiğinizde göremiyordunuz. Arama yaptığınızda yada adres çubuğuna dosyanın tam adını yazdığınızda ulaşabiliyor olmanız lazım. Şayet bu virüs sisteminize girmişse çift tıkladığınız her klasöre bulaşıyor. Bence zaman kaybetmeden sisteminizin network bağlantısını kesip, güncel bir antivürüs ile (mümkünse McAfee,Nod32 yada Kaspersky) ve Spyware Doktor ile taratın.

Gönderildi : 05/03/2009 13:53

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hayır dosyalar gizlenmiyor direkt siliniyor. Bende gizlenip gizlenmediğini öğrenmek için komut sisteminden attrib -s -h olarak baktım ancak gizli dosya yok.Symantec yetersizmi kalır diyorsunuz

Gönderildi : 05/03/2009 13:59

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Gizlenmekten kastım aslında gizli dosya olarak görünmeleri değildi,virüs dosyaları silinmiş gibi gösteriyordu sadece ama fiziksel olarak dosyalar sistemden silinmiyordu. Yani her ne şekilde bakarsanız bakın dosyaları göremiyordunuz. Sadece adres defterine tam yolunu yazınca ulaşabiliyordunuz. Symantec yetersiz kalır demiyorum ama farklı bir antivirüs ile taratmanızda fayda var bence.

Gönderildi : 05/03/2009 14:09

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bu konuyla ilgili kaspersky ürünü yüklemenizde fayda var bence. kaspersky server ürünü 30 günlük deneme sürümü ile geliyor. sizin sorununuz için de daha yükleme işlemi başlamadan önce "kaspersky kendi korumasını etkin kıl" checkbox aktifleştirirseniz, bu eğer sisteminizde virüten kaynaklı silinme sorununun önüne geçecektir.

Gönderildi : 05/03/2009 14:30

(@TarikAtes)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Sisteminizi DRACULA programıyla taratırmısınız

Gönderildi : 05/03/2009 14:35

Paylaş: