Forum

Dataların uzaktan k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dataların uzaktan kontrolü

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
531 Görüntüleme
(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemde 2003 server var buna dışarıdan da uzak bağlantı ile bağlanabiliyoruz.Buradaki datalara diğer aygıtlar ile bağlanabilmem için nasıl bir sistem kurmalıyım.Örn:Serverda bir dosya oluşturup bunları gerekli kişilere map yapıcam.Bu arkadaşlar evden telefon ya da diğer nete çıkan cihazlar ile buraya ulaşıp nasıl buradaki dataya erişebilirler.Uzaktan bilgisayar ile bağlantı kurabiliyorum fakat sadece bilgisayardan değilde mesela blackberry gibi cihaz ile nasıl buraya erişebilirim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/03/2009 14:56

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

FTP Kurarak Blacberry veya PDA'larla bağlanabilirsin. Yanılmıyorsam FTP protokolünü destekliyorlar.

Gönderildi : 04/03/2009 16:32

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ftp kurarak sadece belirli dosyaya erişim yapabiliriz benim amacım daha öncede söylediğim gibi programa uzaktan bağlantı kurabilmek.Programcı bir vatandaş bunun yapılabileceğini söyledide web servisleri açıp vs.vs. saçma sapan bişeyler söyledi yapılabilirmi bu şekilde?

Gönderildi : 04/03/2009 17:51

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Programdan Kastın Nedir. Olayı Tam kavrayamadım Malesef.

Gönderildi : 04/03/2009 18:10

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

İlk yazmış olduğum örnek cümleyi yanlış bir şekilde yazmışım.

Olayı şu şekilde özetleyeyim.Şirketteki server'a bilgisayardan uzak masaüstü ile direk bağlantı yapılabiliyor ve kendi özel yazılımımız bir otomasyon programını kullanabiliyoruz bu şekilde.Bugün benden şöyle bir konu üzerinde uğraşmam istendi.Server'a uzaktan internetin olduğu heryerden bilgisayar olması şart değil telefon, PDA cihazı, blackberry vs.vs. gibi cihazlarla merkeze nasıl bağlanabiliriz nasıl acil bir durum olduğunda datalara ulaşabiliriz burdaki dataları silme yazma vs işlemlerini nasıl yapabiliriz şeklinde bir konuydu bende işin içinden çıkamadığım için yazmaya karar verdim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/03/2009 18:23

(@OsmanBALCI)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhabalar,

Umarım yanlış anlamamışımdır. Ben izninle anladığımı sana yazayım. Zaten remote olarak server'a bağlandığını söylemişin. 

Burada bağlantıyı nasıl sağladığın önemli. Yani PDA üzerinden Remote yaparak ( 3389 yada 3390 portu kullanarak) terminal server'a bağlanıyorsan 

zaten sorunun yok. Sanırım userlar server'a bağlanır bağlanmaz uygulamayı açıyorlar. Bunun içinde bağlantı kısayolunda "bağlandığında şu uygulamayı çalıştır" diye birşey olması gerek.

İkinci bir kısayol yaratıp, başlatılacak program kısmını boş geçersin ve bağlanacak usera bir policy uygularsın ( dataları görme,silme,değiştirme vb.gibi.) sorunun çözülmüş olur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla,

Gönderildi : 05/03/2009 11:35

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorunu yanlış değilde birazcık eksik anlamışsınız benim sormak istediğimde bu zaten PDA ve nete çıkan cihazlarla nasıl server'a bağlanırım programı ne şekilde çalıştırabilirim.

Söylemiş olduğunuz policy içinde somut bir örnek verebilirseniz daha akılda kalıcı olur bence.

Cevaplar için teşekkürler.

Gönderildi : 05/03/2009 12:14

(@OsmanBALCI)
Eminent Member

Tekrar merhaba,

PDA cihazlarında "Remote Connection" uygulaması vardır. (Programların içinde bakmalısınız)

Burada serverınızın IP'si user name Pasword ve domain bilgilerinizi girersiniz. ( Detay için ilgili gif dosyası; )

Bu noktadan sonra user yetkilendirmesi gündeme gelir.(Dosya izleme,silme yetkileri gibi.) Yada önce localden bu user ile domaine logon olup masaüstünü ilgili program ve kısayolları oluşturarak.Sonrasında PDA ile yada PC ile logon olunca aynı masaüstü gelecektir.

Tabi tüm bunları bünyenizde Terminal server olduğunu ve lisanslamasınında yapıldığını varsayarak yazıyorum.

Saygılarımla,

Gönderildi : 05/03/2009 12:36

(@doganbayraktar)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Terminal server lisansı derken, bu cihaz üzerinden server'a bir kişi bu cihazdan bağlantı sağlayacak, bildiğim kadarıyla bunun için lisansı almak gerekmiyor?

Gönderildi : 05/03/2009 14:25

(@OsmanBALCI)
Eminent Member

Merhaba,

Evet haklısınız. 2 kullanıcıya kadar lisans gerektirmez.

Saygılarımla,

Gönderildi : 05/03/2009 14:43

Paylaş: