Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns Problemi

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba

Ben kullanicilarin bilgisayar adini degistirdim. sonrasinda onlara ip reserve yaptim. ama Ondan sonra kullanicilar oturum Acarken acamama gibi problemlerle karsilasmaya basladim. bazi kisiler de oluryo bazi kisiler de oolmuyor. Dns de ise Forward Lookup Zones\Domainadi.local kisminda kullanicilarda  eski ip ve eski pc isimleri duruyor. acababundan kaynakli birsey olurmu veya burayi nasil degistirebilirm.

yardimlarinizi bekliyorum.

Gönderildi : 27/02/2009 17:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

eski kayıtları temizleyin...

daha sonra tekrar deneyin..

kolay gelsin

Gönderildi : 27/02/2009 17:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

eski kayitlari temizleyin derken direk sileyim mi yoksa kullanicilari domainden cikarip sonra silip tekrar mi domaine almam gerekyor yoksa direkmen silsem sorun olurmu?

Gönderildi : 27/02/2009 18:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

direk silebilirsiniz...

bilgisayar isimlerini değiştirmişsiniz daha sonra onlar otomatik olarak oluşacaktır.

kolay gelsin

Gönderildi : 27/02/2009 18:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

mumin bey

oncelikle bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim. yalniz bir sorum olacakti. kullanicilarda ilk basta oturum acamama bundan kaynaklaniyor olabilirmi?

Birde Ayni Silme islemini revese lookup zones de de yapmaliyim degilmi?

Gönderildi : 27/02/2009 18:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Otururm açamam problemeleri buradan kaynaklanıyor.Siz oturumu açarken değişik isimle DNS sorgulanıyor.FQDN adı değiştği için ise sorunlar ortaya çıkıyor.Clientları domainden tek tek çıkarın,DNS teki kayıtları temizleyin ve sonra clientları domaine tekrar alın.Ototmatik olarak oluşan kayıtlar sayesinde DNS te çözümeme stabil çalışacaktır.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 01/03/2009 15:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Ugur Bey

Bilgilendirdiginiz Icin tesekkur ederim. Yalniz ben kisileri domainden cikarmadan silmistim ve 3 Gun gecmesine ragmen hala dns kayitlarina herhangi bir isim dusmedi. Bu Normalmidir. Hem Dns Kayitlarini Sildikten Sonra Bir kez daha ayni sorunla karsilastim.

Gönderildi : 03/03/2009 18:44

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Öncelikle Client'lar doğru dns sunucuyu görüyormu? ve DNS içinde uygun SRV kayıtları var mı? kontrol edin.

Daha sonra Client üzerinde ipconfig /registerdns komutu ile register işlemini manuel başlatın. Bir süre bekleyin ve dns zone altına düşen kayıt var mı gözlemleyin.

/registerdns komutu için: http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc780467.aspx

Artı olarak DHCP hizmerini windows üzerinde veriyorsanız, "DNS dinamik güncelleştirmeleri"ni yapılandırarak DHCP den IP alan client'ların A ve PTR kayıtlarını otomatik güncelleyebilirsiniz.

Tabi tüm bunlardan önce DNS'in sağlıklı çalıştığından emin olun (event log takibi yapabilirsiniz).

Gönderildi : 03/03/2009 21:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ilk once Makineyi Domainden Cikardim. Ismini Degistirdim. Tekrar Domaine Aldim. Ip Reserve Yaptım. Sonrasında Sizin Dediğinizi Yaptım, Olmadı Bende Manuel Kayıt Olusturdum. Makıneyı Bırkaç kez kapattim actim sorun olmadı.Su anda Sorun yok Gibi Sorunla  karsilasirsam yine buraya bildiririm.

Yardimlariniz Icin Tesekkurler.

Gönderildi : 05/03/2009 19:06

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Ilk once Makineyi Domainden Cikardim. Ismini Degistirdim. Tekrar Domaine Aldim. Ip Reserve Yaptım. Sonrasında Sizin Dediğinizi Yaptım, Olmadı Bende Manuel Kayıt Olusturdum. Makıneyı Bırkaç kez kapattim actim sorun olmadı.Su anda Sorun yok Gibi Sorunla  karsilasirsam yine buraya bildiririm.

Yardimlariniz Icin Tesekkurler.

Merhaba,

Geri bildirim için teşekkür ederiz.Yalnız bir iki şey söylemek istiyorum.Client tarafında Local Area Connection / TCP/IP / Properties / Advanced / DNS  tabında Register this connection's adresess DNS seçeneği işaretli ise Server tarafında otomatik kayıt oluşturu.Ancak siz manuel kayıt yapmışsınzı,kayıtlarda ip reserve ve isimleri tutuyorsa açılışta sorun çıkmıyorsa çözümlenme oluşuyor demektir.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 06/03/2009 01:52

Paylaş: