Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

dinamik disk

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
464 Görüntüleme
(@HuseyinSARIKAYA)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar

Win 2003 Fileserver üzerinde bulunan disklerimden birtanesi dolmus durumda(H diski) ve bu disk dinamik disk olarak yapılandırlmıs.Server üzerine yeni bir disk ilavesi yaptım bu diski de dinamik diske çevirip diğer diske(H Diskine) eklemek istiyorum.Korktuğum nokta dolu diskte paylasılmıs alanlar var ve çok fazla, 2 dinamik diski birleştirirsem paylasımlar yada içindeki dosylar kaybolurmu.Kaybolan dosyaları yedekten geri dönerim ama paylasımları tekrar yapmak çok uzun süre alır.Bu yüzden aynı tecrübeyi yasan arkadaslar varsa fikrinizi almak isterim.Teşekkürler..

Gönderildi : 24/02/2009 19:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

dinamik diske çevirip birinci disk üzerinden Extend işlemini yapabilirsiniz.

verileriniz kaybolmaz... herhangi bir sorun da olmaz. yapılan işlem sadece var olan disk yapısına bir disk daha ekleyip dinamik disk yapısının güzelliklerinden yararlanmak olacaktır.

kolay gelsin

Gönderildi : 24/02/2009 20:44

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Merhaba bende aynı soruyu soracağım ama server konusunda ne yazikki fazla deneyimim yok.

DL 380 G5 makine üzerinde C ve D partitionları mevcut. C sürücüsü (2*146 GB) D sürücüsü (4*146 GB) mevcut. D sürücüsü dolmak üzere olduğundan aynı model 2 disk daha aldım. Bunları D bölümüne eklemek istiyorum.

1 - Server açıkken diskleri takmam da herhangibir sakınca olmaz diyebiliyorum ama yinede sormak istiyorum.

2 - Diskleri ekledikten sonra D sürücüsüne dahil etmek için yapmam gereken işlemler nelerdir ?

3 - Bu işlemleri yaparken almam gereken önlemler nelerdir?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/02/2009 12:04

(@kaantekkol)
Noble Member

Merhaba

Yardımcı olur musunuz?

Gönderildi : 06/03/2009 01:16

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

server açık iken diskleri takabilirsiniz. hotswap özelliğine sahiptir onlar...

raid yapısı vardır muhtemelen sisteminizde. diskleri extend etme işlemini yanlış hatırlamıyorsam hp'nin bir toolu var onunla yapabiliyorsunuz. normal bir şekilde diskleri takıyorsunuz ardından da o disk aracı ile var olan D bölümünüzü Extend edebilirsiniz.

almanız gereken önlemlere gelince ; mutlaka yedek alın, mümkünse imaj alın öyle işlemlere başlayın.

kolay gelsin

Gönderildi : 06/03/2009 12:22

(@kaantekkol)
Noble Member

Sistemin açılışında raid kart konfigürasyonuna girdik ama diskleri dahil etmek gibi bir seçenek çıkmadı. O tool'u da tam bilmiyorum aslında. Yedek işi uzun süreceğe benziyor. veri bayağı bir fazla.

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/03/2009 01:37

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Tool için Hp ile iletişime geçmenizde fayda var bence.Uzun da olsa yedek almadan işleme başlamayın,bazı zamanlar da hayat kurtaracak kadar işe yarıyor.[:)]

Keyifli çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 09/03/2009 03:29

Paylaş: