Forum

3 lokasyonlu sistem...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

3 lokasyonlu sistem kurulumu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
330 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba yeni bir proje ile ilgili bir çalışmam var   sormak istediğim konu 3 lokasyonu en iyi şekilde nasıl yapılandıra bilirim. sistemi şöyle düsünüyorum.


ana binada 5 adet sunucu olcak ve hepsi 2008 server std 64 bit friwall olarak isanın yerini alacak tmg kullanmayı düsünüyorum.


yapılandırma ise  her sunucu ayrı bir sol üstlenecek   1 sunucu dc+dns+dhcp    2 sunucu member server +exchange server  3 sunucunu workgroup+edg server+üzerinde exchange serverın edg rolu olcak 4 sunucu member server +tmg server 5 sunucu member server+ts ana binada böyle bir olcak ve tabiki buna bağlı yaklasık 30 pc bağlı olcak.


asıl sorum şu merkezi nasıl yapılandırmalıyımkı aynı ağda olsun ve ıp merkezdeki dhcp alsınlar ben sole dusundum her ıkı merkeze 1 adet sunucu ve rotdc olarak yapılandırmak ve orda herhangi bir clınet domaine üye olurken sorunsuz domaine üye olması gerekmesı gerekiyor.ve merkezdeki friwall ile uzak lokasyondaki internet bağlantılarını yanı herhangi bir client web girmesini veya her hangi bir siteyi yasaklaya bilirmiyim.ve lokasyonlar arasında 1 mgbit ech dsl kullanmakmı manyıklı olur yoksa 4 mgbit adsl kullanmak


uzak lokasyon terminal servic kullanarak  muhasebe prg kullanması ve ben merkezden ordaki sisteme ve clientlara ulasşım sizce siz olsanız nasıl bır yapı kurardınız


 

 
Gönderildi : 13/02/2009 11:15

(@EmrahGUNDAY)
Gönderiler: 189
Estimable Member
 

Merhaba


Sunucu olarak 2008 std.64 bit ve toplam 5 adet olduğunu söylemişsiniz bunlara bağlı 30 pc demişsiniz.Buraya kadar anladım ama inanki diğer yazdıklarınızdan pek bişey anlayamadım.Kaç tane merkez var kaç şube var hangisini nereye kuracaksınız.Lütfen önce projenizi netleştirip tüm detaylarını daha düzgün ve anlaşılabilir bir şekilde ne yapmak istediğinizi ifade ediniz ki önerilerde bulunulabilsin.


iyi çalışmalar.

 
Gönderildi : 13/02/2009 11:59

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı
 

anladım. 1 merkez   2 şübe var          şübelerin her birine rot dc yapmak istiyorum.  ben sube ile merkez arasındaki sunucular arasında nasıl bir bağlantı sağlamalıyım. vpn bağlantısı bunun için uygunmu  şu belerde 4 mgbit adsl mi kullanmak daha iyi olur yoksa echdsl 1mbit kullanmak iyi olur.


merkezdeki dhcp servisi ile şubelerdki clientlar ıp alabilirmi ve net çıkısı sağlana bilirmi veya mantıklımı sizce bu.


merkezdeki isa server ile subelerdeki clientlara rule oluştura bilirmiyim merkezdeki herhangi bir client internetini kısıtlaya bilirmiyim.


 


 


 

 
Gönderildi : 13/02/2009 13:02

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member
 

Merhabalar,

Şube ile merkez arasına sizin iş yoğunluğunuza ve bütçenize göre metro hat,g.hat veya vpn bağlantı ile iletişim sağlayabilirsiniz.

Merkezdeki bilgisayardan şubelerdeki bilgisayarlara DHCP üzerinden ip dağıtmak bence biraz mantıksız olur çünkü şubelerin bağlantıları ve ip adresleri ayrı olduğu için bu şekilde ip dağıtımı yapılamaz.

Kolay gelsin.

 
Gönderildi : 13/02/2009 13:08

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı
 

merkezdeki isa server ile subelerdei clientları kontrol edebilirmiyim

 
Gönderildi : 14/02/2009 12:46

(@ibrahimdilmen)
Gönderiler: 9
Active Member
 

Zor ,Clientlar İsa kurulu Server a  sonra tekrar web e mi bağlanacak?


Edge Firewall a mantıksız geliyor.

 
Gönderildi : 15/02/2009 01:16

Paylaş: