Forum

DNS kaydı hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS kaydı hk.

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

nic.tr den alan adımı aldım. ns1.sitem.com.tr olarak kaydını yaptırdım. kaydı yaptırırken;

ns1.sitem.com.tr IP: 88.250.xx.xxx olarak sabit ip mi girdim.

DNS de yeni bir zone oluşturdum. ns1.sitem.com.tr ve IP bloğuna 88.250.xx.xxx ip mi girdim. Mx kaydı için mail.sitem.com.tr olarak girdim ve yine sabit ip mi girdim. 3 gün olmasına rağmen halen siteme ulaşamıyorum. eksik birşey mi yapıyorum sizce?

Windows Server 2003 Std. Exchange 2003 Std. AD yapım var ve yayımladığım zaten bir site mevcut ve bu siteye ait mail adreside tanımlı. bu ikinci sitemide yayımlamak ve exchange de bunun için mail adresi oluşturmak istiyorum. Forumlarda anlatıldığı gibi yaptım herşeyi,

Mail içinde, System Manager da Recipient Pocy den Defalut Polisy e yeni oluşturduğum @sitem.com.tr yi ekldim ve yanındaki kutucuğu işaretledim. ama ne mail alabiliyorum nede siteme giriş yapabiliyorum. sizin sorun nerede?

Gönderildi : 06/02/2009 13:19

(@ilhankilic)
Gönderiler: 28
Eminent Member

ns1.sitem.com.tr adresi name server olarak kayıtlımı ? anladığım kadarı ile siz nic.tr den aldığınız domain ismini yine dns server olarak girmişsiniz. serverinizi name server olarak kayıt ettirmezseniz bu şekilde kullanamazsınız nic.tr deki dns ayarlarında gerçek bir name servere yönlendirip oradan kendinize terkrar yönlendirmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 06/02/2009 14:32

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet ns1.sitem.com.tr DNS Zone umda name server olarak kayıtlı. ayrıca nic.tr de bana dns adresim sorulduğunda da ns1.sitem.com.tr yazdım. IP de sabit ip adresimi girdim. bi yerlerde hata yaptım ama bulamıyorum.

Gönderildi : 06/02/2009 16:04

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Dns'iniz iç networkunuzde mi?

Gönderildi : 06/02/2009 17:47

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet

Gönderildi : 06/02/2009 18:44

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

iç networkunuzde ki dns'i name server olarak yapılandırdıysanız dısarıdan içeriye ulaşılması gereklidir. Bu da büyük güvenlik açığı oluşturur. Eğer dışarıdan iç networke gerekli portları açmadıysanız nameserver olarak hizmet veremezsiniz dolayısı ile web siteniz çözümlenemez. Tavsiyem başka bir name servera forward etmenizdir. Eğer name server olarak kullanmak istiyorsanızda dns makinasını dmz bölgesine koymanız güvenlik açısından daha uygundur.

Gönderildi : 06/02/2009 19:03

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Aşağıdaki makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

Gönderildi : 06/02/2009 20:58

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

İnsanların size yönelendirilmesini istiyorsanız bir hosting firmasından dns hizmeti almanız gerekmektedir. Nic.tr'daki nameserver kısımlarına hosting hizmetini aldığınız dns serverları girmelisiniz(Hosting firması size nameserver bilgilerini verecektir. Hosting firmasındaki dns üzerinde a, mx, cname kayıtlarını açıp sizin iplerinize yönlendireceksiniz.

İç networklerinizdeki dnsler lokalde sorgulama için kullanılır ve internetten sorgu kabul etmezler aksini yapmadığınız sürece. Size tavsiyem hosting firmaları üzerinde tutun. Daha kesintisiz ve güvenli olacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/02/2009 23:53

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar söylediklerinizi yaptım.

biz kendi sunucumuzda barındırıyoruz hosting paketi alıp başka bir sunucuda bulundurmak istemiyoruz bu nedenle burada anlatılanları yaptım.

Ancak, dışarıdan kontrol edildiğinde site çalışıyor fakat localde iç network umuzde siteye ulaşamıyorum.

Gönderildi : 10/02/2009 14:57

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

site bilgilerinizi paylaşırmısın ?

local dns kayıtlarınıda verir misin ?

dışarıdan açılıyorsa ve içeriden açılmıyorsa local dns sorunun vardır .

Gönderildi : 10/02/2009 15:16

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

baktım ama çözemedim arkadaşlar ad olan makinada 3 tane zone var biri lokal 2 si webe hizmet veriyor

1 çalışıyor diğeri çalışmıyor

halbuki www.domain.com.tr yi çözüyor lokal

arkadaş detaylı bilgiyi yazar sanırım bizde sayenizde niye çalışmıyor öğreniriz

Gönderildi : 10/02/2009 21:12

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu sabah silip herşeyi yeniden denedim. düzeldi. ama neden daha önce yaptıklarımda düzelmedi bilmiyorum. açıkçası bi anlam veremedim. ama düzeldi ve hep yaptığım şeyleri yaptım yine.

Gönderildi : 11/02/2009 13:03

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 11/02/2009 13:06

Paylaş: