Forum

child domainde GPO

Bildirimler
Hepsini Temizle

child domainde GPO

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merkezde 1 adet Windows2003 server 1 adet sql server var.Benim yapmak istediğim ve kafama takılan şu:

Ankara Ofisime bir child server kurmak istiyorum.Ankara kullanıcılarım bu child servera child server ise merkez serverıma bağlanacak .Şimdi kafama takılan soru şu

1.Ben GPO yapacağım zaman child server üzerinden mi yapmalıyım yoksa merkezdeki bilgisayarda mı?Ankara yada diger subelerimdeki kullanıcılar benim istediğim kısıtlamaları aşamasınlar. 

Teşekkürler 

Gönderildi : 03/02/2009 12:51

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Merhaba

Öncelikle tavsiyem child domain yerine additional domain kurmanız olucaktır. Eğer ankarada domain admin hakkına sahip kullanıcı yoksa yaptıgınız policyler ankaraya uygulanır ve kimsenin kaldırma yetkisi olmaz. Şayet var ise policye entrprise admin yetkisi verip domain adminlerin policy üzerinde oynama hakkını kısıtlıyabilirsiniz. Merkezden yapıcağınız policyler istediğiniz uzak ofise uygulayabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2009 13:09

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Domain admin hakkı kimsede olmayacak.Yani additional server kurarsam ve policyleri ben merkezde yaparsam merkezde olmayan kullanıcılarıma rahatlıkla istediğim kısıtlamayı yapabilir miyim?Gerci merkez ofiste olmayanlar sadece SQL terminal olarak baglanacaklar.Benim sıkıntım internet gittiginde merkeze baglanamayan kullanıcılar icin araya bir server daha kurarak calismalarını saglamak.Additional server bu sorunuma cevap ise deneyeyim.

Gönderildi : 03/02/2009 14:00

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

Additional domain senin istediğini karşılar. Merkezden tüm policyleri uygulayabilirsin.

Gönderildi : 03/02/2009 14:29

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Peki 10 yada üstü kadar Additional domain yapabilir miyim?Farklı farklı yerlerde ofislerim var çünkü 

Gönderildi : 03/02/2009 16:44

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Yanılmıyorsam bir sınırı yok add dc sayısının. Size tavsiyem add dc kuracaksanız merkezdeki dc'yi 2008 server  yapın ve diğer add dc'leride rodc olarak ayarların. Makaleler bölümden rodc ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2009 17:44

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

child domain gerçekleştirirseniz üstteki yani ana domaine uygulanmış olan GPO'lar child domaine etki etmez.

eğer GPO'ları site seviyesinde uygularsanız ozaman olabilir.

ayrıca child domain seviyesinde GPO sağ tıklayıp Block Policy Inheritance durumu nedir onu kontrol edin.

site seviyesinde uygularsanız bloku kaldırın ve tekrar deneyin.

yada Child seviyesinde güzel bir gpo düzenleyebilirsiniz yeniden.

child domainde olacak olan kullanıcıların ana domainde çok fazla işleri yoksa child domain uygulaması işinize yarar.

adc olayı bence biraz fazla olur şube için.

kolay gelsin

Gönderildi : 03/02/2009 18:58

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Zamanında 2003 serverı bile zor aldırmıştım:Adamlara kalsa NT ile devam edeceklerdi:)Peki dediklerinizi deneyerek sizlere bilgi vereceğim.

Gönderildi : 03/02/2009 19:56

Paylaş: