Forum

File Server Erişim ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

File Server Erişim Hakları

19 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,575 Görüntüleme
(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

File Server olarak kullandığım sunucumda 2003 Std SP2 kurulu. Ofis Data isminde bir paylaşımım var everyone'a Full yetkili. Ben bu ofis data altında ki SAG klasörüne (alt Klasorlerede) ilgili departman kullanıcıları girsin , İstediklerini yapsın , diiğer şirket kullanıcılarıda girsin ancak silemesin istiyorum. Üstten yetki aldığından bir türlü yapamadım. Yardımlarınızı rica ederim.

Üst Yetki Görüntüsü.

http://www.resimekle.gen.tr/show-image.php?id=b48a8de2be40b5889212459b76161cb3

Gönderildi : 27/01/2009 16:56

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Dosya özelliklerinde advanced tabının altında 'allow inheritable ... ' secenegindeki işareti kaldırırsanız istediğinizi yapabilirsiniz.

Gönderildi : 27/01/2009 17:42

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

SAG klasorunun  guvenlık ozellıklerınde  gelişmiş i acın Bağımlı Nesnelere  uygulanan izin girdilerini ana  öğden al secenegının onay kutucugunu  boşaltın  sıze  soracagı  soruya  muhakkak  copy  deyın daha  sonra  sag  klasorunun  guvenlık yetkılerını  ıstedıgınız  gıbı  ayarlayın everyon a  read only  verın dıger  ıstedıgınız  user  veya  gruplara  full yetkılerı  verın uygula dıyın ve  daha  sonrasında  yıne  aynı  sayfada Tüm bağımlı nesnelerdekı ile  baslayan onay  kutucugunu  doldurup  uygula  tamam a  tıklatın bu işlem  sonrasında ana  dızın olan  ofis  data klasorundekı  bbutun  dosyalar uygulamalar ve  klasorlerı  butun  kullanıcılar  silebılıyor  ıken SAG  klasoru ve  SAG klasorunun  alt  dızınlerınde   sadece okuma  yetkılerı olacaktır  kı  dılersenız  okuma  yetkılerını de  almanız  sızın  elinizde.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/01/2009 17:52

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Daha sonra sag klasöründen everyone'ı kaldırmam mı gerekiyor? bir departman girsin istediğini yapsın diper personeller girsin ama silemesin istiyorum

Gönderildi : 27/01/2009 17:58

(@murataydin)
Noble Member

O departmandaki kullanıcıları active directoryde olusturdugun bir gruba ekle. Daha sonra dosya özelliklerine gelip everyone sadece read ver bu grubu buraya ekleyip full yetki ver.

Gönderildi : 27/01/2009 18:26

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Dediklerinizi yaptım. Tamam oldu. Bazı kullanıcılar silebiliyor ama. Neden olabilir_? Yetkisi everyone read write

Gönderildi : 27/01/2009 19:41

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar , 2 kullanıcı silebiliyor. Everyone read vermeme rağmen nedendir?

Gönderildi : 27/01/2009 20:15

(@murataydin)
Noble Member

o kullanıcılar domainde hangi gruplara üye.

Gönderildi : 27/01/2009 20:19

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Silemeyen diğer gruplar ile aynı domain users... ayrıca bu işlemleri yaptıktan sonra SAG klasorunun altında ki tüm dosyalar salt okunur açılıyor. Bunun sebebi nedir?

Gönderildi : 27/01/2009 20:30

(@Anonim)

Merhaba Ufuk ;

SAG klasorunun  altındakı everyone ızınlerınde  sadece  okuma  ayarladıktan  sonra  full erisim olacak  kullanıcı  ve  gruplarada  full erısım  verdekten  sonra  gelişmiş sekmesıne  gıderek Tüm bağımlı nesnelerdekı ile  baslayan onay  kutucugunu  doldurup  uygula  tamam a  tıklatın

Not : Resimde  emeği cok buyuk olan Murat AYDIN  arkaşımıza Teşekkürü  borç bilirim 🙂

Silemeyen diğer gruplar ile aynı domain users... ayrıca bu işlemleri yaptıktan sonra SAG klasorunun altında ki tüm dosyalar salt okunur açılıyor. Bunun sebebi nedir?

Gönderildi : 27/01/2009 20:46

(@murataydin)
Noble Member

Everyone sadece okuyacak mı yoksa üzerinde değişiklik yapacak ama silemeyecek mi ? everyone sadece read yetkisi verdigin için salt okunur acılır.

Gönderildi : 27/01/2009 20:47

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Okusun değişiklik yapsın ama everyone silemesin.

Gönderildi : 27/01/2009 20:53

(@Anonim)

Merhaba ;

Test için kendı  bılgısayarımda  kendı  kullanıcıma  guvenlık  ayarlarını  edıtleyerek yaptım ıstedıgınız  gıbı oldu  okuma  degıstırme  yapabılıyor  ıken  silme  ve  ısım  degıstırme  yapamadım test ıcın olusturdugum excel belgemde  ama  asagıya ekleyecegım  resımlerın  bırınde  ızın  ayarlamaları var  ıken  dıgerınde de bu  guvenlık ayarları  sonucu  dosyayı acıp her  işlem yapıp  kaydettıkten sonra dosyanın  boyutuyla  aynı  soyadı olmayan  dosyalar  olusturuyor kı NTFS  permission lar  ıle olmayacak bır  durum  RMS  ıle  ılgılı  dokumanı ınceleyebılırsın .

Guvenlık ızınlerı  yukarıda  gıbı

Resimdede  goruldugu  gıbı  dosyayı sılemıyorum ama her degısıklık yaptıgımda  yukarıda  resımde  gozuktugu  gıbı  bır kopyasını  olusturmakta  everyon a  yukarıdakı gıbı  ızınlerı  uygulayıp admın ıle bellı perıyotlarla  olusan  dosyaları temızlemeyı deneyebılırsınız.

Teşekkürler.

Okusun değişiklik yapsın ama everyone silemesin.

Gönderildi : 27/01/2009 21:32

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

2 tane kullanıcı siliyor. Aynı bu işlemleri yaptım. domain users yetkili 🙁

Gönderildi : 28/01/2009 12:37

(@SemihDagli)
Gönderiler: 52
Trusted Member

O iki kullanıcının Member Of görüntüsünü ve File Server lokalindeki Administrator grubu üyelerinin görüntüsünü gönderiniz.

Gönderildi : 28/01/2009 13:01

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

File Server ADC olarak kurulu.

http://www.resimekle.gen.tr/show-image.php?id=c939461492655ff36305db6f40918f3b

Gönderildi : 28/01/2009 13:11

(@SemihDagli)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Kullanıcılar aynı zamanda TEKNIK PAZARLAMA üyesi. Bu grubun yetkisi vardır. Kaldırıp deneyin. O da olmazsa uzaktan bağlanıp yardım edelim.

Gönderildi : 28/01/2009 13:14

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Diğer silemeyen üyelerde teknik paz. üyesi garip olan o zaten 🙂

Gönderildi : 28/01/2009 14:17

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

merhaba ben kurdugum yapıdan ornek vereyım sız aldıgınızı alın

muhasebe klasoru sharıng

ntfs ızınlerınden muhasebe grubuna degiştir ve oku

guvenlık editlenerek admınıstrator+muhasebe+creator owner+system eklenecek

gelısmıste creator owner full yetkılı+admınıstrator ve system full control olacak

muhasebe için tam denetım altındakı 4 secenek ve okuma izinleri seçili olacak

sonra muhasebe için tekrar ekle dıyerek ustden 6-7-8-9. seçeneklerı seçeceksınız

sonuç şu muhasebe userları muhasebe klasoru ıcınde dosyaları okuyor-degiştiriyor-yenı dosya yaratıyor.Ama sadece kendı açmış oldukları dosyaları sılebılıyorlar ayşe-ahmet userları muhasebeye uye

ahmet ayşenın dosyasıyla herşeyı yapıyor ama sılemıyor aynı şekilde ahmetın yarattıgı dosyayıda ayşe sılemıyor

Gönderildi : 01/02/2009 21:37

Paylaş: