Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

dhcp

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@HuseyinSARIKAYA)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

win2003 server ile kurulu domainimde office kullanıcıları ve misafirler için kullanmak üzere dhcp yapılandırmasını değiştirmek istiyorum.

Bunun için bir superscope olusturdum bunun içinde kendi ip segmentime ait bir scope ve misafirlere ait başka bir ip segmenti olan 2.bir scope daha oluşturdum.Kendi scope'um içinde şirket ağına bağlanacakların mac adreslerini ve alacakları ip'leri ayarladım fakat suan herkes şirket ağına ait scope'tan ip alıyor.Misafirlerin diğer scopetan ip almasını nasıl sağlarım bir fikri olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler..

kendi ağım 10.x.x.x

misafir ağı.192.x.x.x

Gönderildi : 22/01/2009 14:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

misafir gelen bilgisayarlar için Class ID tanımlaması yapılabilir.

Kolay gelsin

Gönderildi : 22/01/2009 15:44

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

yada tam tersi sirket bilgisayarları icin bir classid tanımlayıp

misafirlere default pooldan ip verebilirsiniz

kolay gelsin

Gönderildi : 23/01/2009 12:37

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Misafir olarak kişilerin sizin haberiniz olmadan DHCP'den Ip adresi almalarını engellemek istiyorsanız.Aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz.

1)802.1x Authentication Protokolu

2)Bu kişiler için ayrı bir WLAN Konfigurasyonu

3)Aşağıdaki Makale

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/12/28/dhcp-server-uzerinde-mac-adres-tabanl-filitreleme-dhcp-server-mac-address-based-filtering.aspx

Gönderildi : 24/01/2009 01:09

(@HuseyinSARIKAYA)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

yo aslında haberim olmasına gerek yok misafir gelen kişi dediğim gibi 192.xxx li subnetten ip alsın yeter benim için bu subnetten ip alanlar zaten sadece internete çıkabiliyorlar(router üzerinde buna göre konfigurasyon var)

mac adreslerini rezerve ettiğim kullanıcılar ise 10.xxx li subnetten almalılar.Böyle bir sistem daha önceden çalısıyordu ama nasıl yapılmıs bilemiyorum

Gönderildi : 28/01/2009 14:41

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

mumin ve vasfi arkadaşların dediği yöntem size göre DHCP sunucusu üzerinde local kullanıcılarınız için Class ID tanımlaması yapınız. misafirler için tanımlama olmadığı için sizin vermiş oldugunuz IP Class'dan ip alacaklardır.

Gönderildi : 28/01/2009 14:48

mdb
(@mdb)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Merhaba,

bu konuda az öncede başka bir mesaja cevap yazmıştım. bende şirkette sizin yaptığınız işlemin birebir aynısını yaptım fakat tek fark ben bilgisayarlara MAC adress ile IP dağıtıyorum ( Tabi bilgisayarlara Mac adress ile IP dağıtmak yerine manuel IP configurasyonu da tanımlayabilirsiniz ) ve iç network'e ait scope'a Exclusion Range tanımladım (Tüm IP bloğunu kapsayacak şekilde). böylelikle ben zaten istediğim şirket bilgisayarlarına istediğim IP'leri bir nevi manuel olarak dağıtıyorum, bende MAC adresi olmayan kullanıcılarda bu IP bloğu kapalı olduğu için ADSL'in IP bloğuna yönleniyorlar.

Gönderildi : 08/02/2009 04:40

Paylaş: