Forum

Windows Server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003 | Explorer.exe Hatası

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
1,043 Görüntüleme
(@SertanOzcan)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Öncelikle forumda arattım fakat benzer başlıklarda görünen hatalar benim karşılaştığım gibi değil. Benim hatam şöyle;

Sistemde Windows Server 2003 Ent. Yüklü. Aslında sistem çok normal çalışıyor yani client lar. Muhasebe programımız var SQL server kullanıyor. İnternet te server makinamızdan dağılıyor. Active Directory kurulu. Herşey normal işliyor fakat Server makinada Explorer yok. 🙂 yani masaüstü açılmıyor. MMC - Sql consolları Class not registered hatası vererek çalışmıyor.ctrl + alt + del yapıp new task diyerek istenilen program çalıştırılabiliyor. Fakat explorer.exe yi çalıştırmaya çalıştığımda başlıyor gibi görünüyor fakat hemen kapanıyor. Processes tan görüyorum ben bunu. Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 05/01/2009 00:09

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Sertan Özcan,

Sunucu üzerinde AV explorer.exe bulaşmış bir virüs tespit ettiyse bu nedenle bu işlemi yapıyor olabilir. Farklı bir bilgisayarda sunucu üzerindeki explorer versiyonu (v7 veya 6 hangisi ise) aynısını bulup yani explorer.exe kopyalayım sunucu üzerinde c:\windows\ altındaki explorer.exe ile değiştirip bu şekilde bir denemenizi rica ediyorum.

Geri bildiriminize göre tekrar bakalım.

Gönderildi : 05/01/2009 03:13

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Günaydınlar;

Rafet Bey ilginize teşekkürler öncelikle;

Kaspersky İnternet Security 2009 kullanıyorum. Dediğiniz gibi bir işlemyaptım. Öcelikle Kav. kapattım denedim olmadı. Sonra KAV içerisinden taranmayacak/Güvenilen objeler arasına Explorer.exe yi koydum. Yine olmadı Fakat bu kez Task Manager da Explorer.exe yi görebiliyorum ama yine çalışmıyor. En son olarak kendi makinamda VMware ile server makinamdaki aynı sistemi kurarak explorer.exe ve explorer.scf dosyalarını server makinama attım.(Bu işlemleri RemoteDesktop ile yapıyorum.) Fakat değişen bir şey yok. 🙁 neyazıkki ne olabilir ki acaba? Tekrar teşekkürler.

Saygılar.

Gönderildi : 05/01/2009 11:51

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba

Bu linki incelemeni tavsiye ederim ...

Gönderildi : 05/01/2009 13:18

(@rafets-ayata)
Üye

Günaydınlar;

Rafet Bey ilginize teşekkürler öncelikle;

Kaspersky İnternet Security 2009 kullanıyorum. Dediğiniz gibi bir işlemyaptım. Öcelikle Kav. kapattım denedim olmadı. Sonra KAV içerisinden taranmayacak/Güvenilen objeler arasına Explorer.exe yi koydum. Yine olmadı Fakat bu kez Task Manager da Explorer.exe yi görebiliyorum ama yine çalışmıyor. En son olarak kendi makinamda VMware ile server makinamdaki aynı sistemi kurarak explorer.exe ve explorer.scf dosyalarını server makinama attım.(Bu işlemleri RemoteDesktop ile yapıyorum.) Fakat değişen bir şey yok. 🙁 neyazıkki ne olabilir ki acaba? Tekrar teşekkürler.

Saygılar.

Bir sunucu üzerinde nasıl KIS 2009 kullanıyorsunuz ben onu anlamadım. Eğer KIS 2009 varsa hemen kaldırın. Çünkü sunucu üzerine sadece fileserver olan versiyonu kurmalısın aksi takdirde bu şekilde sorunlar yaşarsınız.

Gönderildi : 05/01/2009 15:13

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey;

Antivirüs programını kaldırdım. Explorer.exe yi tekrardan kopyaladım. Güvenli kipte açtım ama değişen birşey yok. Bir şey dikkatimi çekti. Explorer.exe yi siliyorum ama kendini tekrar yeniliyor. Bu normal mi bilmiyorum. Bu arada server da kullanmak için antivirüs olarak ne tavsiye edersiz. İlginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 05/01/2009 17:02

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Erdem bey size de teşekkür ederim ama link göremiyorum.

Gönderildi : 05/01/2009 17:06

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Honorable Member

Link i eklemeden yollamısım kusura bakmayın ,

anti virus olarak avg antivir yada mccaffe önerebilirim ...

http://support.microsoft.com/kb/900004/tr

Gönderildi : 05/01/2009 17:19

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Erdem Bey;

Fakat Microsoft Windows 2000 Kaynak Seti ni kaldırındiyor ama Microsoft Windows 2000 Kaynak Seti nasıl kaldırılır? Anlayamadım 🙁 neyazıkki....

Saygılar.

Gönderildi : 05/01/2009 17:52

(@rafets-ayata)
Üye

Rafet Bey;

Antivirüs programını kaldırdım. Explorer.exe yi tekrardan kopyaladım. Güvenli kipte açtım ama değişen birşey yok. Bir şey dikkatimi çekti. Explorer.exe yi siliyorum ama kendini tekrar yeniliyor. Bu normal mi bilmiyorum. Bu arada server da kullanmak için antivirüs olarak ne tavsiye edersiz. İlginiz için teşekkürler.

Kaspersky kullanabilirsiniz ama fileserver olan versiyonunu indirip kurmalısınız (ki siz KIS 2009 dediniz bunu sunucuya kurmanız imkansız). ERD Commander ile açıp explorer.exe ismini explorer01.exe olarak değiştirip mevcut bir kopya ile yer değiştirin yani yeni bir explorer.exe windows dizini altına atınız.

Gönderildi : 05/01/2009 23:36

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey neden imkansız dediğinizi gerçekten anlamadım çünkü KIS 2009 u kurdum ve aslına bakarsanız uzun bir sürede sorunsuz çalıştırdım fakat son günlerde bazı sıkıntılar olmaya başlamıştı ama yeteri kadar zaman ayıramadığımdan dolayı serverım bu şekilde oldu. Dediğiniz şekilde Explorer.exe yi explorer01.exe yapyorum fakat birkaç saniye içinde yeni explorer.exe kendiliğinden oluşuyor. bu durumu anlamıyorum ben.Remote Desktop ile bağlanıyorum server a oradaki explorer.exe ile kendi bilgisayarımda VMWare ile kurduğum 2003 ün explorer.exe si her yönüyle aynı. Ne yapıcağımı bilemiyorum. ilginize teşekkür ederim. saygılar.

Gönderildi : 06/01/2009 02:02

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member

Merhaba,

Erdem bey'in göndermiş olduğu linkte anlatıldığı gibi "Rkadmin.dll"  server'a "Resource Kit" kurulduğu zaman kuruluyor. Siz Resource Kit kurmuşmuydunuz kurduysanız uninstall edebilme şansınız var mı?

Ya da çalıştıra "regsrv32 /u Rkadmin.dll" yazarak deneme şansınız var mı?

Gönderildi : 06/01/2009 02:49

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba; Dediğinizi yaptım fakat Rkadmin.dll dosyasını bulamıyor. Kurmamışım yani. Sanırım bana Format yolları görünüyor 🙂 Yok mu ki acaba başka yolları? İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Gönderildi : 06/01/2009 12:55

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Honorable Member

Merhaba tekrar ,

rkadmin.dll dosyasını baska bir pc den yada internetten indirebilirsiniz ...

Gönderildi : 06/01/2009 13:14

(@EnginOZSAHiN)
Reputable Member

Clinet bilgisayarımda (XP Pro) buna benzer bir problem olmuştu ama yanlış hatırlamıyorsam "combofix" programını çalıştırarak çözmüştüm, server da işe yarar mı çok emin değilim. Gerçi bu program USB belleklerden bulaşan virüler için geçerli ama bendeki problemde de explorer gelmiyordu. Eğer iş formata ulaştıysa denenebilir diye tdüşünüyorum.

Gönderildi : 06/01/2009 13:16

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Engin Bey;

Combofix uygulamasını indirdim. Kendi makinamda deneyeyim önce dedim. Windows defender ve Kyspersky çok zararlı bir virüs olduğunu bildirdi. Orjinal sitesinden indirdim. Emin misiniz combofix olduğuna??

Gönderildi : 06/01/2009 15:14

(@EnginOZSAHiN)
Reputable Member

Merhaba,

Ben symantec end.point kullanıyorum ve herhangi bir problemle karşılaşmadım. İkinci bir testten geçirme işlemini yapmak içinde combofixi çalıştırıktan sonra sistemimi Antivir ile tarattım ve herhangi bir virüs uyarısı almadım. Combofix'i extract edip içinde hangi scriptleri çalıştırdığını inceleyebilirsiniz. Registry de kontroller ve temizlik işlemi yaptığı için AV programlarınız virüs olarak algılamış olabilir.

Gönderildi : 06/01/2009 15:43

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar. Sorunuma ne yazıkki çözüm bulamadım. Bu akşam format atıcam Servera. Formattn önce Engin arkadaşımızın dediğini denicem. Sonuçta format atıcam zaten ama eğer başarılı olursa burada paylaşırım. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Saygılar.

Gönderildi : 08/01/2009 19:31

(@SertanOzcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

🙁 ne yazıkki arkadaşlar combofix bi işe yaramadı. Format attım ve yeniden sistemimi kurdum. Sorunum yok şu an. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/01/2009 16:53

Sayfa 1 / 2
Paylaş: