Forum

file server kurmak ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

file server kurmak istiyorum

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@nasreddinnjr)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

server 2003 ent. kurdum. bulduğum video ve dökümanlardan file server olarak ayarladım. Ağdaki başka bir bilgisayardan administrator olarak girebiliyorum lakin everyone yada guest olarak giremiyorum. farklı farklı 3-4 makinada da denedim olmuyor. guest hesabını aktif yaptım ve paylaşılan klasörün özelliklerinden ekledim guest hesabını ve sadece okuma izni verdim. Makineyi kapatıp açtım ama hala aynı. admin olarak açıyorum guest olarak açamıyorum. İzniniz olmayabilir gibi bir hata veriyor.

Ayrıca daha önemlisi ve aslında yapmak istediğim; bu serverı köşeye kaldıracam ağa bağlı duracak. Kendi bilgisayarımdan bağlanıp istediğim gibi dosyalarımı ona yukliyecem. Ağda olan benim dışımdakilerde sadece okuyabilecekler, o klasörlerin belgelerin içinde değiştirme yapamayacaklar.

Bu istediklerim doğrultusunda bu aşamaya kadar geldim. Öğrenmek istediğim, ben admin olarak bağlandığımda serverın istediğim harddiskinin istediğim yerine bi klasör açıp içinde değişikler yapabilmek için kendi bilgisayarıma bişey yüklemeli miyim? Şimdi serverı ağdan bulup bağlandığımda sadece paylaştığım klasörü ve zamanlanmış görevleri görüyorum. Boş bir yere sağ tıkladığımda menü kısıtlı, ancak o klasörün içine girdiğimde sağ tık menüsü özgür kalıyor. Serverı uzaktan kendi bilgisayarımdan yönetmem için ne yapmalıyım. Bu konuda şu ana kadar öğrendiklerimi bugün öğrendim. Forumun bu bölümünde(windows server) arama yaptım ama file server olarak sonuçlar ileri seviyede bana göre. Yani kısaltmalar var, terimler var pek anlayamadım. file server makalesinde özet olarak var ama sizler kadar anlamadığım için yapamadım.

Temelden ve mümkünse 3 okumada anlayabilenlere göre hazırlanmış makale, video, döküman, müsvedde.. ne varsa artık bana önereceğiniz hepsine talibim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 02/01/2009 22:19

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba ;

İşte bu makale tam size göre 3 kere değil 1 kere okumada anlıyabilirsiniz ...

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/29/file-server-kurulumu-with-r2-file-server.aspx

Gönderildi : 02/01/2009 22:37

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

İlgili makaleyi okuduktan sonra sorunuz kalırsa bu mesajdan sorabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/01/2009 22:44

(@nasreddinnjr)
Active Member
Konu başlatıcı

aslına bakarsanız okumuştum makaleyi ama bana verilen 2003 ent tek cd. r2 cdsi yok sanırım o cd ile yönetim konsolu kuruyoruz. ben yarın yenisini alıyım bide öyle bakıyım. bu gecede makaleyi ezberlerim artık 😉 çok teşekkür ederim ilginize

Gönderildi : 02/01/2009 23:14

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Rica ederiz ;

Bir sorun olursa bu mesaj üzerinden devam ederiz ...

Kolay gelsin ...

Gönderildi : 03/01/2009 18:45

(@nasreddinnjr)
Active Member
Konu başlatıcı

makaleyi okudum ama yine ağır, anladım sonunda evet ama benim yapmak istediklerim anlatılmıyor bu makalede. Büyük çoğunu öğrendim sorunlarımın. Tek sorunum kaldı o da; bu serverı kurup file server olarak ayarladıktan sonra ağda olmak şartıyla bi köşeye koyduğumda kendi bilgisayrımdan nasıl yönetirim? Kendi bilgisayrımdan bağlanıp istediğim harddiskte istediğim bir yere klasör açıp bunu paylaşıma açmak ve kullanıcıları yetkilendirmek istiyorum. uzak masaüstü bağlantısımı yapmalıyım terminal olarak ayarlayıp? teamweawer gibi bi programmı kullanmalıyım yoksa?

Gönderildi : 05/01/2009 00:47

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Remote desktop'a izin verirsiniz ve kendi bilgisayarınızdan bağlanır istediğiniz dosyaları paylaşıma açarsınız.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/01/2009 01:01

(@nasreddinnjr)
Active Member
Konu başlatıcı

Neden ayın üyesi olduğunuzu anlamakta hiç zorlanmadım şu (henüz)  üç günlük üyeliğimde..[8-|] ilginize çok çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/01/2009 13:43

(@muratcan-2)
Üye

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize...

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 05/01/2009 15:40

(@nasreddinnjr)
Active Member
Konu başlatıcı

uzak masaüstü işinide hallettim. ama bi sorunum var. serverda klasörü paylaşıma açıyorum. Everyone yada guest olarak başka bi bilgisayardan o klasörü açmaya çalışınca erişilemez, izniniz olmayabilir hatası veriyor. Ben nerde yanlış yaptım?

Gönderildi : 05/01/2009 22:52

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Paylaşım ve güvenlik ayarlarını nasıl verdiniz?

Gönderildi : 05/01/2009 23:50

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Geri bildirim yapabilir misiniz?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/01/2009 17:32

(@nasreddinnjr)
Active Member
Konu başlatıcı

paylaşımdan sonra güvenlik içinde açmalıymışım guest hesabını çözdüm sonunda. çok teşekkür ederim ilginize.

trainsignal in eğitim cdlerinin çok faydası oldu çözmemde. gayet basit anlatılmış, tavsiye ederim benim gibi yeni başlayanlara.

Gönderildi : 13/01/2009 19:51

(@BAHADIRSAVACI)
Gönderiler: 149
Estimable Member

Geri bildirim için teşekkürler

Gönderildi : 13/01/2009 19:53

(@nasreddinnjr)
Active Member
Konu başlatıcı

ben çok teşekkür ederim ilginize. başarılar dilerim

Gönderildi : 13/01/2009 19:55