Forum

DNS ve Merak Mail S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS ve Merak Mail Server Sorunu ?

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
647 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Sunucumuzda Win. Server 2003 kurulu üzerinde DNS ve IIS ile Web yayınlanıyor. Ayrıca Merak Mail Server mevcut.
Birkaç domain bahsettiğim sunucu üzerinden hem web hem de mail işlemleri gerçekleştiriliyor idi. Ancak web sitelerden bir tanesini başka bir Linux sunucuya aldım, dolayısıyla domain yönlendirmesi için host firması ile görüştüm. Domainin Sadece Mail Portunu Linux sunucunun dış ip sine yönlendirmelerini istedim onlar da yaptılar. Gelelim Soruna, Şimdi bir web sitesinin Maili başka sunucuya, Web başka bir sunucuya gideceği durumlarda ne gibi değişiklikler yapılmalı DNS de ve IIS de ? Daha önce Hem Web Hem de Mail bilgileri Aynı sunucuda iken sorun yoktu, ama web ile Mailler farklı sunucuya geçince benim Merak Mail Server'a sadece bahsettiğim domainin mailleri gelmemeye başladı. Ping attığımda sorunsuz atıyor. Ama mail gönderildiği zaman şöyle bir hata döndürüyor:

This is the Postfix program at host mx001-out1.kriweb.com.

I'm sorry to have to inform you that your message could not
be delivered to one or more recipients. It's attached below.

For further assistance, please send mail to <postmaster>

If you do so, please include this problem report. You can
delete your own text from the attached returned message.

The Postfix program

<
[email protected]>: connect to agrigundem.com[88.249.21.248]: Connection
    timed out

Benim sizden öğrenmek istediğim şu: Daha önce hem web hemde mail Win Server 2003 sunucuya geliyorken şimdi hiçbir değişiklik yapmamış olmama rağmen neden mailler gelmiyor. Benim aklıma DNS ayarları geldi ama ilk defa Web ve Mail farklı sunucuda çalıştırma gereği duydum, bu yüzden bu konuda yetersiz kaldım. Win Server 2003 yani Mail Server'in olduğu sunucuda DNS ayarlarında ne gibi değişiklikler yapmam gerekir?
Eskiden bir de www adlı CNAME vardı onu sildim, artık web başka sunucuda çalıştığı için, DNS Şu andaki kayıtlar altta:

Görüldüğü gibi Mail sunucumun IP adresi 192.168.1.222..Domainlerin kayıtlı olduğu Host firmam Benim Sunucumun DNS veya IIS de sorun olduğunu söylüyor. Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

Gönderildi : 27/12/2008 16:11

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Name Server olarak görünen sunucularda senin için bir zone var ama içinde MX kaydı yok haliyle senin domaine mail gönderilemez buda senin problemin değil bunu düzeltecek kişi senin NS olarak gördügün firma olan KRIWEB dir. Yapacakları ise mx kaydı oalrak senin belirtecegin real ip yi göstermeleri.

Selametle

Gönderildi : 27/12/2008 19:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba;

Name Server olarak görünen sunucularda senin için bir zone var ama içinde MX kaydı yok haliyle senin domaine mail gönderilemez buda senin problemin değil bunu düzeltecek kişi senin NS olarak gördügün firma olan KRIWEB dir. Yapacakları ise mx kaydı oalrak senin belirtecegin real ip yi göstermeleri.

Selametle

Eser bey ben zaten bahsettiğiniz real IP yönlendirme işlemini yaptırdım. Bakınız ping attığımda:

Yani ping atıyorum orada gördüğünüz 85.98.30.147 benim mail server'ın IP sidir. Aynı IP üzerinden ve Yine aynı Firmadan başka domainlerden mailler geliyor sorunsuz. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi Web ve Mail Sunucularını farklı IP lerden çalıştırma işleminden sonra hiçbir değişiklik yapmadım sunucuda bu şekilde oldu. Ne yapmalıyım arkadaşlar, birkaç gündür bununla uğraşıyorum, önerilerinizi bekliyorum ?

Gönderildi : 27/12/2008 21:22

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Eser bey söylemiş ama bende desteklemek istiyorum mail.agrigundem.com ping yanıtı alırsın çünkü A kaydı var

bunun için yani mail için birde MX kaydın olmalı oda yok bunu yapmalısınız DNS zone nerde ise (kriweb de )

aşağıdaki sorgulama ya dikkatli bakın  

> set q=mx
> agrigundem.com
Sunucu:
Address:  192.168.2.1

agrigundem.com
        primary name server = ns1.kriweb.com.agrigundem.com
        responsible mail addr = root.agrigundem.com
        serial  = 2008122501
        refresh = 7200 (2 hours)
        retry   = 3600 (1 hour)
        expire  = 2419200 (28 days)
        default TTL = 28800 (8 hours)
> cozumpark.com
Sunucu:
Address:  192.168.2.1

G_venilir olmayan yan_t:
cozumpark.com   MX preference = 10, mail exchanger = mail.cozumpark.com

cozumpark.com   nameserver = ns1.cozumpark.com
cozumpark.com   nameserver = ns2.cozumpark.com
mail.cozumpark.com      internet address = 77.79.83.181

Gönderildi : 27/12/2008 21:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Erol bey detaylı yanıt için tşk. Kriweb Host firması ile irtibatım nasıl olmalı? Bilirsiniz sorun bizde değil sunucularınızda deyip başından savarlar genelde. Yani tam olarak ne söylemeliyim ki sorunun onların MX kaydı yapmaması olduğunu anlatabileyim ? Mesela sen yukarıdaki sonuçları nasıl aldın, bunları da anlatırsan eğer Erol bey firmaya derdimi daha kolay anlatabilirim.. Yorumlarınızı bekliyorum..

Gönderildi : 28/12/2008 04:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006

Merhaba

Lütfen forum başlıklarına dikkat edelim . Önemli , acil vb kelimeler kullanmayalım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2008 07:46

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Merhaba;

Bu postu ilgili firmaya okutursanız bence durumu anlayacaklardır.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 28/12/2008 19:40

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, firma ile sizin bahsettiğiniz gibi irtibata geçtim, şimdi sorun düzeldi ve mailler geliyor. Bkz. firmanın bana yazdığı email altta: 

Ben şunu anlayamadım arkadaşlar, ben Mail isteklerinin ilgili IP ye yönlendirilmesini istediğimde MX kaydının firma tarafından yönlendirilmesi gerekmezmiydi? Yani illaki MX de oluşturun mu demeliyiz bizler müşteri olarak bilemiyorum. Zaten mail yönlendirmesi MX kaydı olmadan bir işe yaramıyor ki.. Herneyse sorun düzeldi mesele yok artık. Hepinize tekrar teşekkürler arkadaşlar..

Gönderildi : 29/12/2008 02:36

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

rica ederiz geçmiş olsun

bizi (cozumparkı) izlemeye devam edin :))

Gönderildi : 29/12/2008 03:38

Paylaş: