Forum

Wsus servisi kurulu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wsus servisi kurulumdan sonra clientler update dağıtma olayı

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,568 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

merahaba aradaslar hakan hocamin sitedeki makalesinden yararlanarak wsus kurdum senkrorize oldu gpo dan kurdugum kaninanı ismini http:\\wsus  diye isim verdim gerekli gpo da ayarları yaptım clientler icin cumartesi kurdum ama hala clientleri görmüyor clientlerde wsus görmüyor eksik birsey yapmıs olabilirim biraz püf noktalarını anlatırmısınız neden görmez wsus clienteliri yada clientler wsus neden görmez birsey farkettim wsus server makina network monitor den baktığımda hala 2 mb hat kullanarak birseyler download ediyor senkrorize yaparken bu updateleri cekmiyormu acaba tam tecrobem yok ilk defa kurdum bu wsus ilgilenip yardımcı olursanız çok sevinirim

Gönderildi : 21/12/2008 20:26

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

GPO da ilgili yere, İntranet Microsoft güncelleştirme hizmeti konumunu belirt tarafına http://wsus yazıyorsunuz

istemci tarafı hedef belirlemeyi etkinleştir tarafına ise eğer wsus da bilgisayarlar için bir grup açtıysanız o grubun ismini giriyorsunuz ve tüm bulunan client lar bu gruba otomatik atanıyor buraya dikkat edin.

Gönderildi : 22/12/2008 01:36

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba Cem Bey,

Kullandiginiz antivirus’ten kaynaklanan bir port bloklama olmasin? 80 portu ya da WSUS’un calistigi port (8530) bloklu mu?

Ayrica asagidaki kontrolleri de yapabilirsiniz.

1. Clientlarda Preferred DNS adresi olarak active directory DNS adresinin ayarli oldugundan emin olun. ISP DNS’I tanimlarsaniz, client yine WSUS ekraninda gozukmeyecektir.

2.WSUS’da gozukmeyen clientlarda HKLM\Software\ Microsoft\ Windows\CurrentV ersion\WindowsUp date registry alt anahtari altindan
"PingID"
"AccountDomainSid"
"SusClientId"

degerlerini silin.
3. Automatic Updates servisini yeniden baslatin(restart) .
4. Belirli bir sure (15 ile 30 dak. Arasi) yeni bir SusClientID almasi icin bekleyin.
5. wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow komutunu WSUS uzerinde calistirin.
6. WSUS Server 8530 portuna mi, 80 portuna mi yoksa baska bir portta ayarli olarak mi kuruldu? Bunu IIS’de WSUS Properties’den bakabilirsiniz. Eger 80 portu disinda ornegin 8530 ise, GPO’da WSUS adresini girerken, WUServer ve WUStatusServer adreslerinde http://WSUSServerAdi:8530 seklinde port tanimlamasini yapmaniz gerekir.  Belirli bir sure sonra (Yaklasik 30 dakika icerisinde) client bilgisayarlari WSUS konsolunda gormeniz gerekir.

7. Ayrica client uzerinde WINDOWS dizini altindaki WindowUpdate. log dosyasini da kontrol edebilirsiniz. Bu dosyada client’in WSUS server ile haberlesmesinde herhangi bir problem olup olmadigini gorebilirsiniz.

WSUS 3.0 da web arayuzu yok. Tamamen MMC konsol uzerinden konfigure edebildiginiz, ve raporlarini gorebildiginiz, istatistikleri inceleyebileceginiz bir yapiya sahip. MMC konsoluna da Administrative Tools icerisinden ulasabilirsiniz. Kisacasi  WSUS 3.0 icin web yonetim arayuzu mevcut degil, bunun yerini MMC konsol arayuzu almistir. Fakat GPO icerisinde clientlarin WSUS guncellemelerini alirken tanimladiginiz yol adresini yine http://serveradi seklinde tanimlamaniz gerekiyor. Eger 80 harici bir porttan calisiyorsa, http://serveradi:portnumarasi seklinde belirtmeniz gerekir.

Eger butun yukarda onerdigim cozumlerden sonuc alamazsaniz WSUS konsolunda gelmeyen tum clientlarda asagidaki batch dosyasini calistirip, tekrar kontrol edermisiniz?

GEL.BAT

reg delete HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v AccountDomainSid /f

reg delete HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v PingID /f

reg delete HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v SusClientId /f

cls

@echo CLIENT BULUNMASI TETIKLENIYOR...

net stop wuauserv

net start wuauserv

wuauclt /resetauthorization /detectnow

iyi calismalar,

Mesut ALADAG

Technology Director

Microsoft Certified Trainer

www.ITSTACK.com.tr | www.mesutaladag.com | www.cozumpark.com

Gönderildi : 22/12/2008 01:46

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

GPO da ilgili yere, İntranet Microsoft güncelleştirme hizmeti konumunu belirt tarafına http://wsus yazıyorsunuz

istemci tarafı hedef belirlemeyi etkinleştir tarafına ise eğer wsus da bilgisayarlar için bir grup açtıysanız o grubun ismini giriyorsunuz ve tüm bulunan client lar bu gruba otomatik atanıyor buraya dikkat edin.

istemci tarafı hedef belirlemeyi etkinlestirip ismini yazdım sonra gelip wsus ta bilgisayar gruplarının altına aynı grup ismini girdim cumartesi günden beri olmadı bu tüm ayarları yapmma rağmen wsus clientleri görüp te updateleri dağıtmıyor

mesut bey iis te default web site kullanarak 80 portunu aktif olarak calısmakta en son yazdığınız batch dosyasını kullanmaktan başka care kalmadı galiba deneyip geri dönecegim tesekkürler.

Gönderildi : 22/12/2008 02:13

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

malesef wsus da computerleri gösteremedim.

Gönderildi : 22/12/2008 13:12

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba,

Vaktiniz var ise bu konudaki sesli anlatım videosunu upload edip link vereceğim, umarım faydalı olur.

Gönderildi : 22/12/2008 18:19

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Vaktiniz var ise bu konudaki sesli anlatım videosunu upload edip link vereceğim, umarım faydalı olur.

serkan hocam tesekkür ederim sanırım yükleme yapmak istedigim makinada sorun varmış başka bir makinaya yükledim tüm makinaları gördü ama busefer başka birsey var oda şirketteki pclerin tümü yavasladı herkez sistemlerde bir yavaşlık oldugunu söylüyor bu birkereye mahsusmudur acaba anlamadım bunu şimdi.

Gönderildi : 23/12/2008 17:00

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Eğer update gönderiyorsa WSUS yüklenirken yavaşlaması normaldir eğer böyle ise öğle arasına schedule etmenizi öneririm.

Gönderildi : 23/12/2008 17:28

(@FeyyazKURUS)
Gönderiler: 87
Estimable Member

merhabalar;

aynı sorundan dertliyim:(

Yukarıda mesut hocamın bahsettiği adımlarda client registry'de AccountDomainSID  değeri bende gözükmüyor.

Ve sanırım bundan dolayı yukarıda anlatılanları yapmama rağmen client'ı wsus konsolunda göremiyorum.

Önerileriniz nelerdir

Teşekkürler

Gönderildi : 20/08/2010 17:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Clientleri domaine alıp computerlere gpo uyguladınızmı?Kullanıcı tarafında gpo durumu nedir?

rsop.msc yazınca client policyden etkilenmiş gözüküyormu?

Makalede açık açık yazıyor ama mantık domainde olan kullanıcı için bir gpo yazıyorsunuz bunu computer bazlı yapıyorsunuz.Sonra kullanıcı gpodan etkilenmişmi buna bakıyorsunuz bu işlemden sonra kullanıcıların konsola düşmesi lazım.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/08/2010 17:15

(@FeyyazKURUS)
Estimable Member

merhabalar;

Rıza bey evet gpo uyguladım rsop.msc ile policy'i almış görünüyorlar.

mesut hocamın belirttiği AccountDomainSid e pingid değeri client'ta registry altında gözükmüyor.

ve client wsus ta gözükmüyor

Gönderildi : 20/08/2010 17:29

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Server gözüküyormu konsolda,Eventlerde bir uyarı varmı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/08/2010 17:43

(@FeyyazKURUS)
Estimable Member

hocam sorun dediğim gibi Accountdomainsid değerinin olmamasından kaynaklanıyor.sanırım

Sanal makinede snapshot ile client'ın ilk kurulmuş haline döndüm.Windows'u kurulmuş hiçbir ayarı yapılmamış.

Sonra makineyi domain'e aldım(az önce çalışmayan sistemin bilgisayar adı ve IP adresinden farklı olarak)

Regisrty'de Accountdomainsid  değeri geldi ve client wsus server'da gözüktü.

Teşekkürler

Gönderildi : 20/08/2010 17:54

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun bu gibi durumlarda sanal makina kopyalamarda sorunlar olabiliyor.En güzeli temiz bir xp kurup sysprep yapmak.Geçmiş olsun.

Gönderildi : 20/08/2010 19:54

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member

Mesut Bey Sizlere ve Değerli ÇözümPark Ekibine Teşekkür Ediyorum. Dediğiniz Gibi İşlemleri Yaptık ve Sorunsuz Şekilde Bağlandı. İlk Başlarda Uygulama Zor Oldu Ama Şuan 30 Clientin Tümünü WSUS Server'a Bağlantısını Yaptım.

Elinize ve Emeğinize Sağlık Çok Teşekkürler... 

Gönderildi : 24/06/2014 12:46

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member

Mesut ALADAG:

Merhaba Cem Bey,

Kullandiginiz antivirus’ten kaynaklanan bir port bloklama olmasin? 80 portu ya da WSUS’un calistigi port (8530) bloklu mu?

Ayrica asagidaki kontrolleri de yapabilirsiniz.

1. Clientlarda Preferred DNS adresi olarak active directory DNS adresinin ayarli oldugundan emin olun. ISP DNS’I tanimlarsaniz, client yine WSUS ekraninda gozukmeyecektir.

2.WSUS’da gozukmeyen clientlarda HKLM\Software\ Microsoft\ Windows\CurrentV ersion\WindowsUp date registry alt anahtari altindan 
"PingID"
"AccountDomainSid"
"SusClientId"

degerlerini silin.
3. Automatic Updates servisini yeniden baslatin(restart) .
4. Belirli bir sure (15 ile 30 dak. Arasi) yeni bir SusClientID almasi icin bekleyin. 
5. wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow komutunu WSUS uzerinde calistirin.
6. WSUS Server 8530 portuna mi, 80 portuna mi yoksa baska bir portta ayarli olarak mi kuruldu? Bunu IIS’de WSUS Properties’den bakabilirsiniz.Eger 80 portu disinda ornegin 8530 ise, GPO’da WSUS adresini girerken, WUServer ve WUStatusServer adreslerinde  http://WSUSServerAdi:8530 seklinde port tanimlamasini yapmaniz gerekir.  Belirli bir sure sonra (Yaklasik 30 dakika icerisinde) client bilgisayarlari WSUS konsolunda gormeniz gerekir.

7. Ayrica client uzerinde WINDOWS dizini altindaki WindowUpdate. log dosyasini da kontrol edebilirsiniz. Bu dosyada client’in WSUS server ile haberlesmesinde herhangi bir problem olup olmadigini gorebilirsiniz.

WSUS 3.0 da web arayuzu yok. Tamamen MMC konsol uzerinden konfigure edebildiginiz, ve raporlarini gorebildiginiz, istatistikleri inceleyebileceginiz bir yapiya sahip. MMC konsoluna da Administrative Tools icerisinden ulasabilirsiniz. Kisacasi  WSUS 3.0 icin web yonetim arayuzu mevcut degil, bunun yerini MMC konsol arayuzu almistir. Fakat GPO icerisinde clientlarin WSUS guncellemelerini alirken tanimladiginiz yol adresini yine  http://serveradi  seklinde tanimlamaniz gerekiyor. Eger 80 harici bir porttan calisiyorsa,  http://serveradi:portnumarasi  seklinde belirtmeniz gerekir.

Eger butun yukarda onerdigim cozumlerden sonuc alamazsaniz WSUS konsolunda gelmeyen tum clientlarda asagidaki batch dosyasini calistirip, tekrar kontrol edermisiniz?

GEL.BAT

reg delete HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v AccountDomainSid /f

reg delete HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v PingID /f

reg delete HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate /v SusClientId /f

cls

@echo CLIENT BULUNMASI TETIKLENIYOR...

net stop wuauserv

net start wuauserv

wuauclt /resetauthorization /detectnow

iyi calismalar,

Mesut ALADAG

Technology Director

Microsoft Certified Trainer

www.ITSTACK.com.tr | www.mesutaladag.com | www.cozumpark.com

Halil Ibrahim Ayhan:

Mesut Bey Sizlere ve Degerli ÇözümPark Ekibine Tesekkür Ediyorum. Dediginiz Gibi Islemleri Yaptik ve Sorunsuz Sekilde Baglandi. Ilk Baslarda Uygulama Zor Oldu Ama Suan 30 Clientin Tümünü WSUS Server'a Baglantisini Yaptim.

Elinize ve Emeginize Saglik Çok Tesekkürler... 

Gönderildi : 24/06/2014 12:47

Paylaş: