Forum

Applying Computer S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Applying Computer Settings ekranı

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
2,413 Görüntüleme
(@mehmettopcuoglu)
Gönderiler: 342
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar çalıştığım yerde ki mail server için kullanılacak olan server da applying computer setting yazısını geçemiyor ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen

Teşekkür ederim

Gönderildi : 17/12/2008 14:14

(@eroldursun)
Gönderiler: 2174
Famed Member

güvenli modda açılıyor mu ?

yazılımsalda olabilir donanımsalda ?

server nedir işletim sistemi nedir her ikisinide tüm updateleri yapılmış durumda mı ?

server üzerinde çalışan servisler nelerdir ?

Gönderildi : 17/12/2008 15:02

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

güvenli modda ve restore modda açılıyor domain den çıkardığımız zaman da açılıyor ancak domaine eklediğimiz zaman aynı hata devam ediyor active directory tarafında bir problem olabilir mi olabilirse sizce nedir

iyi çalışmalar

Gönderildi : 17/12/2008 17:15

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba Mehmet Bey,

Sırasıyla aşağıdaki işlemeleri denermisiniz.

• Öncelikle Sistemi Güvenli Kipte açın.
  • Ağa bağlanan Ethernet Kartını kaldırın.
  • Sistemi yeniden başlatın.
  • Sistem sorunsuz açılacaktır. Açıldığında gerekli network ayarları yapın.
  • Sistemin güncelliğini Microsoft Update sitesi üzerinden kontreol edin. Bu işlem en güncel halini alana kadar buraya kadar olan adımları tekrar etmeniz gerekebilir.
  • Microsoft Exchange Information Store, Microsoft Exchange Management, Microsoft Exchange MTA Stacks, Microsoft Exchange POP3(Eğer kullanıyorsanız), Microsoft Exchange Routing Engine, Microsoft Exchange System Attendant isimli servislerin Start yapın.
  • Eğer start yaparken sorun çıkıyorsa sistem CDC, DC, GCS öğelerinden birini yada hiçbirini bulamıyordur
  • Exchange System Maneger 'i açın.
  • Burada ilgili Exchange Server üzerine sağ tıklayarak Özelliklerine girin.
  • Açılan pencerede "Directory Access" tabına gelin.
  • Burada 3 öğe içinde alttaki Otomatik seçeneğini tercih edebilirsiniz.
  • Tekrar sistemi yeniden başlatın.
  • Açılışı gözlemleyin.

Bu aşamaları kontrol ettikten sonra tekrar bilgi bekliyor olacağım.

Gönderildi : 17/12/2008 18:46

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

makinayı localde açıp dns'in dogru yazıldıgından emin olabilirmisiniz ?

Gönderildi : 17/12/2008 20:41

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Problem yaşanan tek bir makina var ise sorun büyük ihtimalle DNS Server Ip yapılandırmasından kaynaklanıyordur.Eğer DHCP vs ile dağıtıyorsanız manuel konfigürasyon yaparak tekrar deneyin bakalım.

Gönderildi : 18/12/2008 01:32

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Günaydın arkadaşlar

Mustafa hocamın söylediği şekilde yaptım ancak problem yine aynı idi bende makineyi açık bıraktım sabah geldiğimde server açılmıştı event loglara baktığım da server da backup yazılımı (Ca) ve exchange ile ilgili hatalar gördüm exchange ve backup yazılımı kullanılmaya başlanmamıştı zaten bu ikisini kaldırıp yeniden kurmayı denemeliyim herhalde exchange i kaldırırken nelere dikkat etmeliyim ve yeniden kurduğum zaman neler yapmalıyım elimde bir kurulum dökümanı var ona bakarak yapmayı düşünüyorum.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Saygılarımla...

Gönderildi : 18/12/2008 11:44

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Dns'i ve dns ayarlarınızı kontrol ettiniz mi?

Exchange server 2003 mü 2007 mi?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/12/2008 12:56

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Murat hocam merhaba

dns te kontrol etmem gerekenler neler exchange 2007 var

Gönderildi : 18/12/2008 13:32

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Server üstündeki dns sunucu ipleri doğru mu?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/12/2008 13:42

(@mustafakilic)
Prominent Member

Exchange kurulumu yapıldıktan sonra DC üzerindeki herhangi bir değişiklik yapıldımı?

• Herkesin bilmesi gereken bir konu var. Mehmet bey ile ben dün Online destek üzerinden görüştüm. kendisi exchange kurulduktan sonra 2 ay kullanılmadığını belirtmişti.

Gönderildi : 18/12/2008 13:59

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Mustafa Hocam merhaba

Dün de belirttiğim gibi exchange ve dc aynı anda kuruldu satın aldığımız firma tarafından ancak exchange o süreden beri kullanılmıyor du bu süre zarfında dc ile ilgili bir problem oluştu ve dc yi yeniden kurmak zorunda kaldım server dns ip adresi doğru görünüyor

Gönderildi : 18/12/2008 14:12

(@Anonim)

Exchange'i tamamen organizasyondan kaldırmak sancılı bir işlemdir.Eğer söylediğiniz gibi DNS'ler doğruysa en kötü ihtimalle ilk olarak Backup Programını(CA) kaldırıp tekrar bir deneyin bakalım.Sonrasında Exchange'i kaldırmayı denersiniz.

Gönderildi : 18/12/2008 14:18

(@mustafakilic)
Prominent Member

Zaten en önemli nokta burası. Serhad hocamın önerisi sonuç vermez ise sistemde tek exchange olduğu ve çalışmadığı için uninstall ettikten sonra. yeni işletim sistemi üzerine kurulum yapın. daha sağlıklı olacaktır. kurulum makaleleri size yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 18/12/2008 14:21

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

tek çarem backup yazılımı ve exchange kaldırmak herhalde exchange kaldırırken ve kurarken nelere dikkat etmeliyim

Gönderildi : 18/12/2008 14:24

(@Anonim)

Backup programını kaldırıp denedin mi?Exchange'in organizasyon kaldırılması için aşağıdaki linki kullanabilirsin.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123893.aspx

Gönderildi : 19/12/2008 00:06

Paylaş: