Forum

Sql Server Active D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Server Active Directory Yetkisi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
962 Görüntüleme
(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.Sql serverın bulunduğu bir sunucum var. Benim yapmak istediğim domaindeki bir kaç kişinin bu sunucu üzerinde tüm yetkileri olması klasör oluşturma, servis çalıştırmai program ekleme, sql serverı yönetme vesaire.Bunu domain üzerinden nasıl yapabilirim.Sql serverin tutulduğu sunucu üzerinde bir işlem yapmam gereklimi vede sql server üzerinde.Yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 16/12/2008 14:53

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Tüm yetkiler olsun diyorsanız, bu birkaç kullanıcıyı SQL Server üzerinde local administrators grubuna üye yapın.

Gönderildi : 16/12/2008 15:10

(@fatihakkus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Tüm yetkiler olsun diyorsanız, bu birkaç kullanıcıyı SQL Server üzerinde local administrators grubuna üye yapın.

Peki Şöyle bir soru.Bu local administrator olarak eklediğimiz kullanıcı domainde fazla bir yetkiye sahip kullanıcı değilse bile orda her türlü işlemi yapabilirmi? 

Gönderildi : 16/12/2008 17:38

(@serhatakinci)
Famed Member

Local = Yerel

O kullanıcılar sadece o pc/server üzerinde tam yetkili olacak, domain ortamındaki kaynaklar için yine domain hesabının yetkisi ile işlem yapacak. Yani domainde yetkili olmayacaklar.

Gönderildi : 16/12/2008 17:53

(@fatihakkus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Local = Yerel

O kullanıcılar sadece o pc/server üzerinde tam yetkili olacak, domain ortamındaki kaynaklar için yine domain hesabının yetkisi ile işlem yapacak. Yani domainde yetkili olmayacaklar.

Ya dediğinizi anlamadım yada ben problemi anlatamadım.Bu kullanıcılar şu an domaine üye kullanıcılar. Ben bu domaine üye kullanıcıları o sunucuya local admin yaparsam orda tam yetkiye sahip alacaklarmı.O sunucuda domain içinde bulunan bir sunucu çünkü 

Gönderildi : 16/12/2008 17:59

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Local Administrator Grubu sadece o bilgisayarın administratorudur.. bu sebebden domainde bir yetkisi olmaz. serhat hocam altını çizerekde vurgulamış..

Gönderildi : 16/12/2008 18:13

(@serhatakinci)
Famed Member

Ya dediğinizi anlamadım yada ben problemi anlatamadım.Bu kullanıcılar şu an domaine üye kullanıcılar. Ben bu domaine üye kullanıcıları o sunucuya local admin yaparsam orda tam yetkiye sahip alacaklarmı.O sunucuda domain içinde bulunan bir sunucu çünkü 

Sadece o sunucu üzerinde tam yetkiye sahip olacaklar (o sunucu üzerindeki servisler, uygulamalar, klasörler, dosyalar vs...

Gönderildi : 16/12/2008 18:27

(@fatihakkus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sadece o sunucu üzerinde tam yetkiye sahip olacaklar (o sunucu üzerindeki servisler, uygulamalar, klasörler, dosyalar vs...

Çok sağol ilgilendiğin için.  

Gönderildi : 16/12/2008 18:28

Paylaş: