Forum

sistem kurulumu

Bildirimler
Hepsini Temizle

sistem kurulumu

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
672 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

slm arkadaşlar aşağıda belirteceğim gibi bir sistem oluşturacağız acaba bana neler önerirsiniz

yedekleme açısından ne yapmalıyım

-         İlk aşamada 3 kişi olacaklar. 1 de sekreter olacak. 3 kişi ortaklar laptop kullanacak. Sekreter PC.

-         Daha sonra belki bir iki kişi eklenebilir.

-         Aynı printerı (network) kullanmak istiyorlar. Ayrıca dosyalarını aynı sunucuda saklamak istiyorlar.

-         Ofis içinde ayrıca wireless olsun istiyorlar. Gerekli olduğunda hem dışarıdan misafirler hem de kendileri bağlanabilsinler. ( burada güvenlik için nasıl yol izlenilebilir.?

-         Exchange’e gerek yok ama eğer 3-4 kişilik CAL alırlarsa exchange maliyeti ne olur. Bir de hem network server, hem file server hem de exchange’i bir sunucuda halledebilirler mi ( server dell düşünüyoruz aklınızda bir model var mı ve nasıl olur raid yapısı, güvenlik ve performans gibi...)

-         Dosyalar çok önemli olduğundan file server’ın sağlam olması gerekli. ( ayrıca backup la ilgili hem seri hemde güvenilir ne yapılabilir)

-         şimdiden çok tşkler.

Gönderildi : 15/12/2008 19:51

(@Anonim)

Merhaba ;

SBS 2003 Premium kullanabılırsınız  yapısında  Exchange ve Isa da  barındırdıgı  için mail ve  guvenlıgı de Aynı  tek sunucu uzerınde  cozumleyebılırsınız (her ne  kadas Microsoft tavsıye etmese de).Dısk  yapılandırması olarak da  data  boyutunun ne  olacagını  bılemıyorum  ama  toplamda 6-7 client olacak  gıbı  gorunuyor . Sunucuda  5  adet  dısk  bulundurup 2  dıskı Raid 1  olarak yapılandırıp sıstemı  kurabılırsınız dıger 3  dıskı de  raid 5  yaparak  Dosyaları ve Exchange Db  sını  uzerınde  tutabılırsınız.

Dell sunucu hıc  kullanmadım ama  Ibm X3650  sızın  ıcın  yeterlı  olacaktır kanısındayım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2008 20:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkürler peki network çözümü olarak söyleyeceğiniz düşünceleriniz var mı

Gönderildi : 15/12/2008 20:05

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Merhaba

Öncelikle IBM ya da HP 'nin giriş seviye serverlarından almanızı tavsiye ederim. Alacağınız HP ya da IBM serverın Türkiye'de desteği bulunmakta olduğundan , sizin için daha olumlu olacaktır.

Serverın İşletim sistemi olarak : Windows SBS 2003 almanızda fayda var. Exchange 2003 ile birlikte gelmekte.

Dosyalarını aynı sunucuda saklamak istemelerini de Server üzerinde klasörler oluşturarak üstünde yetkilendirme yapabilirsin.

Raid-5 tercih edebilirsiniz.

Backuplama ile ilgili  Acronis True İmage Ent. Versiyonu ile server backuplarını alırsınız. Kullanıcılarınıza da True Image Workstation lisansı alabilirsiniz. Backuplarınızın depolanması için de Network özelliğine sahip storage üniteleri tercih edebilirsiniz .

Sunucu Markaları : HP Proliant ML350 G5 ya da IBM X3500

Backuplama Yazılımı : Acronis

Backup Depolama : Zyxel NSA-2400

Kullanıcıların notebook olacağından notebookları alırken Windows Home ve Vista Basic gibi sürümleri olmamasına dikkat etmelisin.

Gönderildi : 15/12/2008 20:28

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

Ek olarak misafirler ve şirket çalışanlarının kullanacağı wireless yayınlarını birbirinden ayırmanızı kesinlikle öneririm. Elbetteki misafirler için bile şifre koyun. Şirket network'üne wireless yayın ile misafirlerin ulaşması kötü niyetli misafirler için biçilmiş kaftandır. 🙂

Gönderildi : 15/12/2008 20:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ben network için söyle bir şey düşündüm ikinci bir adsl hattı alınıp misafirler oradan bağlansın bunun dışında farklı çözüm varmıdır.

Gönderildi : 15/12/2008 21:09

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Selim Hocamızın dediği gibi bende önceki cevabımda atlamışım. Kesinlikle Misafirlerin ayrı bir networkten erişim sağlaman daha mantıklı ve güvenli olacaktır.

Gönderildi : 15/12/2008 21:16

(@Anonim)

Merhaba ;

Evet  hocalarımızın dedıgı gibi misafırlerı  ayırmanız  kesınlıkle  cok onemlı ve  2 onemlı  noktaya  dıkkat etmenız  gerekıyor SBS Premium alırsanız içinde ISA server da  mevcut  guvenlıgı ISA ıle   saglayabılırsınız kı ancak ISA  uzerınde de  coklu  GW  destegı olmadıgı ıcın mısafırler ıcın kullanacagınız wireless da herhangı  bır   guvenlık uygulama ıhtıyacı dogar ıse ayrıca firewall masrafı olusabılır. Eger mısafırler  nasıl ınternete  cıkarsa  cıksın  sızın  ıcın onemlı  olmayacak  ıse SBS Premium alın derım eger 2. networkede guvenlık veya  ıkı  network arası gecısler vb olacak ıse SBS  standart  alıp  Firewall da  donanımsal cozumlere  gıtmenız de  fayda  olacaktır.Donanımsal Firewall olarak Netscreen SSG-5 sizin ıcın yeterlı olacaktır. 2. hattı backup yapma vb  gıbı  alternatıf işlemleride  yapabılırsınız.Ayrıca Fortinet ürünlerini de  tercıh edebılırsınız.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2008 21:28

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ilk olarak bilgiler için tşkler İSA yı hiç kurmamam gerektiğini düşünüyorum çünki performan açısından hem exchange , file server, DC olarak kullanılacak yani benim için mantıklı gelmedi. firewall da juniper ile şirket çalışanları ayrı kanaldan misafirler de ayrı kanaldan çalışmak gibi bi durum olabilir mi yada yönetilebilen bir swich ile yapılabilirmi ?

ikinci olarak arkadaşlar backup ile ilgili daha farklı şeyler söyleyebilecek arkler var mıdır?

Gönderildi : 15/12/2008 21:37

(@Anonim)

Merhaba ;

Juniper  ıle  ıkı ayrı  LAN ve  2  ayrı WAN  olusturarak LAN1 networkunun WAN1  uzerınden LAN2 networkunun de WAN2 uzerınden ınternete  erısmesını  saglayabılecegın  LAN1 ve LAN2  arasındakı   butun  trafıgı  kesebılırsın  yada  sadece  ip veya  port bazlı yada  hem  ip  hem  port bazlı kurallar  yazarak  LAN1 ve LAN2 arasındakı  trafiği istedıgın  gıbı  belırleyebılırsın.

ilk olarak bilgiler için tşkler İSA yı hiç kurmamam gerektiğini düşünüyorum çünki performan açısından hem exchange , file server, DC olarak kullanılacak yani benim için mantıklı gelmedi. firewall da juniper ile şirket çalışanları ayrı kanaldan misafirler de ayrı kanaldan çalışmak gibi bi durum olabilir mi yada yönetilebilen bir swich ile yapılabilirmi ?

ikinci olarak arkadaşlar backup ile ilgili daha farklı şeyler söyleyebilecek arkler var mıdır?

Gönderildi : 15/12/2008 21:48

(@Anonim)

ben network için söyle bir şey düşündüm ikinci bir adsl hattı alınıp misafirler oradan bağlansın bunun dışında farklı çözüm varmıdır.

Merhaba,

Eğer DHCP Server kullanıcaksan evet farklı bir çözüm var.İstersen DHCP Server MAC Filtering yaptırarak sadece senin belirlediğin MAC'lerin Ip adresi almasını sağlıyabilirsin.Tabiki bu senaryo her network kablosunu takanın Ip adresi almaması içindir.İkinci bir ADSL hattı kullanmaktansa sıfır maliyetli bir çözümdür.

Gönderildi : 16/12/2008 02:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tşkler hocam bende sıfır maliyet çözümler arıyorum ama ip almalarıda gerekiyor farklı kanaldan internete girmesi için şuana kadar donanımsal firewall ile (juniper) yapabileceğimiz bir seneryomuz var.

Gönderildi : 16/12/2008 12:09

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

bu arada misafirlerinize açacağınız wireless yayınının takibini de yapmanız gerekiyor. yürürlüğe giren 5651 sayılı kanundaki maddelerden 2 örnek vermek gerekirse;

6.madde, 1. fıkra b bendine göre;

Eri­şim sağ­la­yı­cı;Sağ­la­dı­ğı hiz­met­le­re iliş­kin,
yö­net­me­lik­te be­lir­ti­len tra­fik bil­gi­le­ri­ni al­tı ay­dan az ve iki
yıl­dan faz­la ol­ma­mak üze­re yö­net­me­lik­te be­lir­le­ne­cek sü­re ka­dar
sak­la­mak­la ve bu bil­gi­le­rin doğ­ru­lu­ğu­nu, bü­tün­lü­ğü­nü ve giz­li­li­ği­ni
sağ­la­mak­la yükümlüdür.

7. madde'nin 2. fıkrasına göre;

Ticarî amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün toplu kullanım
sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri
almakla yükümlüdür.

Kaynak: http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5651.html

Özetlemek gerekirse misafirlerinizden herhangi biri sizin wireless yayınınızdan bir suça iştirak ederse siz ilgili andaki istenen kayıtları sunamazsanız suçlu duruma düşebilirsiniz.

Gönderildi : 16/12/2008 18:28

Paylaş: