Forum

Hyper - V kuramıyor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper - V kuramıyorum onun yerine

22 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
773 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba hyper-v kuramıyorum çünkü active directory nin üzerined hyper-v stabil calısmıyor yani hiç calısmıyor desek yeridir forumda bu konuyla çok tartıştık ama olmadı bende muadili olarak vmware hariç yine microsoftun ürünü olan bir yazılım önerebilirmisiniz teşekkürler cevabınız için

Gönderildi : 12/12/2008 15:01

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Yanlış anlamadıysam DC olan bir makinaya Hyper-V kurmaya çalışıyorsunuz.Standalone başka bir 2008 üzerinde gayet güzel çalışıyor.MS tarafından yapılan tavsiye zaten DC-DNS,vss gibi rollere sdahip olan bir makinaya Hyper-V kurulmaması yönündedir.

Wmware ESX ürünün yaptığı bir çok işi yerine getiren MS ürünü Hyper-V'dir.Eşdeğer başka bir ürün yok.Tabi ki farklı markalara sahip Virtualization çözümü mevcut.Tam olarak amaç nedir?MS tarafında Virtual Server 2005 R2 işinizi görürmü acaba?

Gönderildi : 12/12/2008 15:07

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlamadım ama kendimden örnek vermek istiyorum Hp ML59 G5 üzerinde 2008 var ve hyper-v'de additional dc kurulu ve yaklaşık 2 haftadır stabil olarak çalışıyor.

Eğer alternatif istiyorsanız Microsoft Virtual Server 2005 kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/12/2008 15:07

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

merhaba hyper-v kuramıyorum çünkü active directory nin üzerined hyper-v stabil calısmıyor yani hiç calısmıyor desek yeridir forumda bu konuyla çok tartıştık ama olmadı bende muadili olarak vmware hariç yine microsoftun ürünü olan bir yazılım önerebilirmisiniz teşekkürler cevabınız için

DC rolünü parent parttion (parent os) üzeriden alıp VM olarak çalıştırın.

Gönderildi : 12/12/2008 15:53

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

DC rolünü parent parttion (parent os) üzeriden alıp VM olarak çalıştırın.

serhat hocam vallaha onuda yapmak suanda riskli diyecem aslında degilde hiç bulasmıyım o olaya arkadasın dedigi gibi virtural server 2005 kursam nasıl olurmu ?

Gönderildi : 12/12/2008 16:00

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlamadım ama kendimden örnek vermek istiyorum Hp ML59 G5 üzerinde 2008 var ve hyper-v'de additional dc kurulu ve yaklaşık 2 haftadır stabil olarak çalışıyor.

Eğer alternatif istiyorsanız Microsoft Virtual Server 2005 kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

murat hocam IBM X3650 SERVER var üzerinde windows 2008 active directory var ve üzerine hyper v çalısmadı stabil serhat hocam bilir bu olayı virtural server deniyecegim nasıl zormu kurulumu çalısması sizce hocam

Gönderildi : 12/12/2008 16:04

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yanlış anlamadıysam DC olan bir makinaya Hyper-V kurmaya çalışıyorsunuz.Standalone başka bir 2008 üzerinde gayet güzel çalışıyor.MS tarafından yapılan tavsiye zaten DC-DNS,vss gibi rollere sdahip olan bir makinaya Hyper-V kurulmaması yönündedir.

Wmware ESX ürünün yaptığı bir çok işi yerine getiren MS ürünü Hyper-V'dir.Eşdeğer başka bir ürün yok.Tabi ki farklı markalara sahip Virtualization çözümü mevcut.Tam olarak amaç nedir?MS tarafında Virtual Server 2005 R2 işinizi görürmü acaba?

serhad hocam bende sizden tavsiye istiyorum Virtual Server 2005 R2 sizce bu çalışırmı 2 tane işletim sistemi kurucam ayrı ayrı rolleri olacak yani hyper -v çalısmadı ama virtural server 2005 r2 çalısırmı denedinizmi ve configurationun zormudur sizce

Gönderildi : 12/12/2008 16:10

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Size tavsiyem ilk önce active directory'i başka bir servera taşıyın sonra Ibm x3650'ye hyper-v kurun ve sanalların birinede active directory'i geri taşıyın sizin için daha iyi bir çözüm olacaktır. Virtual server 2005 içinde lisans almak zorunda kalmazsınız.

Hyper-v ileriye dönük bir yatırım olarakta düşünmeniz gerekmektedir.

Eğer virtual server 2005 derseniz çok zor değil sonuçta Microsoft ürünü olduğu için tanıdık gelecektir size.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/12/2008 16:11

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Size tavsiyem ilk önce active directory'i başka bir servera taşıyın sonra Ibm x3650'ye hyper-v kurun ve sanalların birinede active directory'i geri taşıyın sizin için daha iyi bir çözüm olacaktır. Virtual server 2005 içinde lisans almak zorunda kalmazsınız.

Hyper-v ileriye dönük bir yatırım olarakta düşünmeniz gerekmektedir.

Eğer virtual server 2005 derseniz çok zor değil sonuçta Microsoft ürünü olduğu için tanıdık gelecektir size.

İyi çalışmalar.

hocam dediklerinizi bir bir daha önce düsündüm fakat zor degil yapılması ama ufakta olsa riskli gerek yok microsoft ücret olarakta saten gold partneriz yani ücret ödemeyecegim elimin altında lisanslı var onu kurayım ozaman.

Gönderildi : 12/12/2008 16:22

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

• Fiziksel Bir sunucuya AD Databasesini taşıyalım.

• Data sonra IBM X 3650 Server üzerinden AD ' yi kaldıralım.

• Hyper-V kuralım ve yapılandırılalım.

• Elinizde müsait olan bir Server üzerine SCVMM 2008 kuralım (Sanal olarak da kurabilirsiniz ama önerilen fiziksel Server üzerinde barınması )

• Geçici olarak kurmuş olduğunuz AD Server üzerine SCVMM Agentini kuralım.

• Fiziksel den Sanala Geçiş işlemini yapalım. Ve sahip olduğumuz AD serverini bire bir Sanal Server olarak değiştirmiş olalım.

Gönderildi : 12/12/2008 16:36

(@muratcan-2)
Üye

Merhaba,

Risk herzaman var ama bu operasyon için yok denecek kadar az ama siz bilirsiniz tabiki.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/12/2008 17:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Virtual Server 2005'in kurulumu ve kullanımı kolay.Öncesinde Virtual Pc 2007'yi biraz kurcalarsan hemen aşina olursun.Ancak sannallaştırma konusunda diğer arkadaşların tavsiyelerinde olduğu gibi Hyper-V geçişinide planlamanda fayda var.

Fatih hocanın yazdığı gibi P2V convert işlemide yapabilirsin.Bir çok step by step guide var.Ancak iyi bir dökümantasyon yapman lazım.

Gönderildi : 12/12/2008 18:52

(@serhatakinci)
Famed Member

Aslında şu yol haritası daha az riskli, daha zahmetsiz olabilir.

- Fiziksel sunucu üzerinden Hyper-V'i kaldıralım ve sadece DC rolünde çalışsın. Varsa üzerindeki VM'leri farklı disklere yada storage üzerine yedekleyin.

- DC Rolünde çalışan sunucuyu (eski hyper-v sunucumuz) P2V şeklinde convert edelim (VMM2008 ile)

- Domain Services rolünü remove edelim ve tekrar Hyper-V rolünü çalıştıralım.

- Convert ettiğimiz DC imajını bu sunucu üzerinde start edelim.

Bu şekilde olursa AD migration işleminden kurtulmuş oluruz. 

DC'i convert ederken vmware converter medyası da kullanabilirsiniz (cold convert) (free). Ancak alınan VMDK dosyasını VHD'ye convert etmek gerekir. VMDK imajını VHD'ye convert için thirdparty toollar var. Yada yine SCVMM2008 kullanabiliriz.

Ek olarak;

Hyper-V üzerinde çalışan sanal işletim sistemleri için geçerli olan lisansanlama avantajları VS2005 üzerinde çalışan sanal işletim sistemleri içinde geçerlidir.

Örneğin Virtual Server 2005 üzerinde çalışan Windows Server 2003 R2'yi 4sanal + 1host(fiziksel) şeklinde kullanabilirsiniz.

Virtual Server 2005 zaten ücretsiz olarak temin ediliyor.

Gönderildi : 12/12/2008 19:18

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

• Fiziksel Bir sunucuya AD Databasesini taşıyalım.

• Data sonra IBM X 3650 Server üzerinden AD ' yi kaldıralım.

• Hyper-V kuralım ve yapılandırılalım.

• Elinizde müsait olan bir Server üzerine SCVMM 2008 kuralım (Sanal olarak da kurabilirsiniz ama önerilen fiziksel Server üzerinde barınması )

• Geçici olarak kurmuş olduğunuz AD Server üzerine SCVMM Agentini kuralım.

• Fiziksel den Sanala Geçiş işlemini yapalım. Ve sahip olduğumuz AD serverini bire bir Sanal Server olarak değiştirmiş olalım.

fatih hocam cok kısaltma kullandığın için ben pek anlamadım acıkcası scvmm agenti ne işe yarar 🙂 convert islemi nasıl olur gibi gibi hocam

virtural server 2005 r2 simdi elimde var microsofta bakınca gördüm yine olmadı galiba destekledigi isletim sistemleri windows 2003

yani windows 2008 üzerine kurulmuyormus fatih hocam biraz ayrıntılı anlatırsan plan yapıp dc yi başka yere aktaracağım.

Gönderildi : 12/12/2008 19:21

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Aslında şu yol haritası daha az riskli, daha zahmetsiz olabilir.

- Fiziksel sunucu üzerinden Hyper-V'i kaldıralım ve sadece DC rolünde çalışsın. Varsa üzerindeki VM'leri farklı disklere yada storage üzerine yedekleyin.

- DC Rolünde çalışan sunucuyu (eski hyper-v sunucumuz) P2V şeklinde convert edelim (VMM2008 ile)

- Domain Services rolünü remove edelim ve tekrar Hyper-V rolünü çalıştıralım.

- Convert ettiğimiz DC imajını bu sunucu üzerinde start edelim.

Bu şekilde olursa AD migration işleminden kurtulmuş oluruz. 

DC'i convert ederken vmware converter medyası da kullanabilirsiniz (cold convert) (free). Ancak alınan VMDK dosyasını VHD'ye convert etmek gerekir. VMDK imajını VHD'ye convert için thirdparty toollar var. Yada yine SCVMM2008 kullanabiliriz.

Ek olarak;

Hyper-V üzerinde çalışan sanal işletim sistemleri için geçerli olan lisansanlama avantajları VS2005 üzerinde çalışan sanal işletim sistemleri içinde geçerlidir.

Örneğin Virtual Server 2005 üzerinde çalışan Windows Server 2003 R2'yi 4sanal + 1host(fiziksel) şeklinde kullanabilirsiniz.

Virtual Server 2005 zaten ücretsiz olarak temin ediliyor.

serhat hocam

DC'i convert ederken vmware converter medyası da kullanabilirsiniz (cold convert) (free). Ancak alınan VMDK dosyasını VHD'ye convert etmek gerekir. VMDK imajını VHD'ye convert için thirdparty toollar var. Yada yine SCVMM2008 kullanabiliriz

yukarda yazdığnız olayı acıkcası hic yapmadım yani tam bir felaket senaryosu desem yeridir birde dc nini üzerinde ben kaldırdım hyper -v rolünü sadece dc dns ve dhcp olarak calısıyor

ben o dediklerinizi aslında acronisle yapabilirim aaa bak aklıma geldi evet yaparım çünkü exchange migration çalısmalarımla acronisle dc nin imagesini alıp vmware ye convert etmistim acaba hyper-v vhd sanırım onu nasıl yaparız scvmm2008 bu nedir tam olarak hocam

Gönderildi : 12/12/2008 19:27

(@serhatakinci)
Famed Member

Evet Acronisle de yapabilirsin.

Önce fiziksel sistemi acronisle VMDK (yani vmware imajına) çevir. Daha sonra aşağıdaki araçla VMDK'yı VHD'ye convert et.

http://www.serhatakinci.com/wp-content/uploads/Files/Vmdk2Vhd-1.0.13.zip

Gönderildi : 12/12/2008 19:32

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet Acronisle de yapabilirsin.

Önce fiziksel sistemi acronisle VMDK (yani vmware imajına) çevir. Daha sonra aşağıdaki araçla VMDK'yı VHD'ye convert et.

http://www.serhatakinci.com/wp-content/uploads/Files/Vmdk2Vhd-1.0.13.zip

serhat hocam çok tesekkür ederim bu tool çok isime yarayacak ama sizce sanalda çalıstırmak çok sağlıklı olurmu hani sonucta bu bir active directory bunu sanallaştırmak yani bu yapıyı önceden sıfırdan yapınca eyvallahta tam bir felaket senaryosu yani ya olmassa sunucular sıkıntı yaparsa sonucta tekbasına degil neyse uzatmıyım

serhat hocam microsoft virtural server 2005 r2 windows 2008 de çalıstırmayı denedinizmi hiç ben baktım fakat 2003 de çalıstığını yazıyor

Gönderildi : 12/12/2008 21:28

(@OrhanTaskin)
Gönderiler: 15
Eminent Member

Selam,

Serhat hocanin dedigi gibi acronis ile vmdk imaji alip bunu VHD ye cevirin ve domain controller  sunucunuzu Virtual Server uzerinde gercek network unden izole bir sekilde calistirin  ve acildiginda event loglara bakin. Bir kac tane error mesaji almaniz normaldir. Disk degisikligi oldugunu icin SYSVOL icin bir kac islem yapmaniz gerekecektir ve yapmaniz gereken event log da detaylica yaziyor. Bu islemlerden sonra domain controller sunucunuzu tekrar restart edin ve tekrar event loglari kontrol edin. Her sey tamam ise sunucunuzu gercek networkte hizmete acablilirsiniz.

Virtual Server R2 yi windows 2008 de calistirabilmeniz Virtual server R2 SP1 kurmaniz gerekiyor. ve Windows 2008 uzerinde  IIS 6 bilesenlerini kurmaniz gerekiyor.  Bunlar ile ilgili linkler;

Virtual Server R2 SP1

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=A79BCF9B-59F7-480B-A4B8-FB56F42E3348&displaylang=en

Kurmaniz gereken IIS bilesenleri ile ilgili makale:

http://blogs.technet.com/virtualization/archive/2007/07/31/installing-virtual-server-r2-sp1-on-windows-server-2008-beta-3.aspx

iyi calismalar. 

Gönderildi : 13/12/2008 11:33

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim orhan bey cevabınız için şöyle yapabilirim

ortamımda 1 adet de aditional dc vardı 10 gün önce kurmustum çok iyi birsekilde çalısıyor rolleri aditionala aktarıp root yaparak hyper-v olacak makinayı boşa çekebilirim active directory de unistall ederim olur bu daha kolay bir yöntem sanki sonra hyper-v kurabilirim diye düsünüyorum ama eger yapmassam

üzerine microsofut virtural server 2005 R2 Kurarım diye düsündüm birsey diyecegim virtural server r2 kurmadan önce bu verdiginiz linkteki update yüklememmi gerekiyor windows 2008 üzerine yoksa virtural server r2 kurduktan sonramı bu update yüklemem gerekir.

Gönderildi : 13/12/2008 20:56

Sayfa 1 / 2
Paylaş: