Forum

dhcp den server int...

Bildirimler
Hepsini Temizle

dhcp den server internete çıkamıyor

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
785 Görüntüleme
(@carlito9310)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba. şöyle bir sorunum var.evde kurulu ana makinam xp buraya vnware ile server 2003 ve xp kurdum.ana makinam modemin dhcp sinden ip alıyor modem:192.168.2.1 den 192.168.2.2 ip sini alıyor.server a active directory dns ve dhcp kurdum server ip sini 10.0.1.1 verdim dhcp den scope 10.0.1.1 yapılandırmasını yaptım authorize ettim dhcp yi  diğer sanal makinam xp yi domain e aldım her şey çalişiyor server a bağlanabiliyorum fakat ne server nede xp internete bağlanamıyor bu sorunu nasıl halledebilirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 03/12/2008 23:39

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Kullandığın sanal makinaların network kartlarını nasıl ayarladın?Fiziksel etherneti gösterirsen çıkıcaklardır.

Gönderildi : 03/12/2008 23:54

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Serhat Hocam Vmware server ile Modemin dagıttıgı ip blokları farklı. Benim fikrim server a 2. bir ethernet kartı daha ekleyip onu bridge mode getirmen ve fiziksel ethernet kartı üzerinden internete cıkarman.

Gönderildi : 04/12/2008 11:50

(@YalcinGurkan)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Merhaba,

Arkdaşlar bahsetmişler ama ben toparlayayım.Modem önünde bir proxy server  yok ise modem ip'si ve network'ünü aynı ip bloğuna taşı dhcp serverının router kısmana modemin ip'sini ver.Dağıtılan ip lerden o bilgide makinalara gitsin. bu şekilde bir sorun olmadan çıkman lazım..

Kolay Gelsin

Gönderildi : 04/12/2008 13:03

(@carlito9310)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. sorunu biraz daha açayım sanal server da 2 ethernet var biri nat diğeri bridge ,nat olanın ip si 10.0.1.1 bridge olanın ip si 192.168.2.4 bunu modemden alıyor. dhcp kurdum 10.0.1.1 den scope oluşturdum buradan kullanıcılara ip dağıtmak istiyorum ve internete çıkmak istiyorum şu an server internete çıkıyor bu şekilde ama dhcp ip dağitamıyor.dns te domain içinde launch ns lookup yaptığımda şu mesajı veriyor cant find server name for address 192.168.2.4 non existent domain default server : unknown address:192.168.2.4 dhcp de server ın karşısındaki ip 192.168.2.4 scope 10.0.1.0.yani yapmak istedğim kullanıcılar benden ip alsın 10.0.1.1 ve internete çıkabileyim nasıl yapıcam detaylı açıklarsanız sevinirim teşekkürler.

Gönderildi : 05/12/2008 00:07

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

2 senaryo aklıma geliyor

1 - Önce Bridge olan karta elle ip ver modemden almasın. Daha sonra DHCP de zone a sag tıklayıp Properties e girdiginde orda Binding yapman gerekiyor. yani hangi ethernet kartının ip dagıtması gerektigini ordan seciyorsun. Ayrıca NSlook up hatasını gidermek içinde Primary forward lookup zone altındaki reverse look up zone'yi primary olarak kurman gerekiyor. DHCP ilk kurdugunda default olarak gelmiyor.Bunları bir dener misin ?

Olmazsa;

2- Tek ethernet kartını bridge olarak kullan modemin DHCPsini kapat, DHCP serverdan ip alsın clientler. Ayrıca DHCP den dagıttıgın ip ayarları arasındaki Gatewayde ADSL modemin ipsini gir.

Gönderildi : 05/12/2008 01:01

(@carlito9310)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ns lookup olayını dediğin gibi yaptım oldu diğer sölediklerinide yaptım ama hala aynı sorun devam ediyo örnek bir yapılandırma anlatabilirmisiniz dns dhcp active directory 10.0.1.1 hem internete çıkabilsin hemde ip dağıtabilsin.

Gönderildi : 06/12/2008 00:35

Paylaş: