Forum

zone transferi hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

zone transferi hakkında.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
484 Görüntüleme
(@ArmaganBoncukcu)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba bir önceki sorumda 2 adet domain ve bir file server hakkında bir sorum vardı.

a.local (10.0.100.5) ve b.local (10.0.100.10) domainleri arasında trust yapmaya karar verdim. (file serverıma ulaşmak için en mantıklı yol olduğu ortaya çıktı)

yanlız şöyle bir sorun takıldı kafama. trust yapmak için iki domain arasında zone transferi yapmak zorundayım ama iki domainde ana dcler.

birisi primary zone olurken diğeri nasıl secendory zone olacak onu pek almadım. her ikisde primary zone değil mi?

teşekkürler.

(bu son sorum murat bey)

Gönderildi : 28/11/2008 02:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

öncelikle trust yapmak için ilk aşamada zone transferi yapmak şart değil.

siz öncelikle iki domain arasındaki trust ilişkisini gerçekleştirin.

daha sonra da dns ler üzerinde secondary zone açarsınız ve zone transferlerine izin verirsiniz. tabi secondary zone açarken Master server olarak karşılıklı olarak birbirlerini göstermeniz gerekicektir.

bu durumda zone transferleri gerçekleşir.

kolay gelsin

Gönderildi : 28/11/2008 02:51

(@cozumpark)

merhabalar

bir önceki açmış olduğunuz postu gördüm az önce ve siz orda SBS 2000 ve Windows Server 2003 olduğundan bahsetmişsiniz. eğer yapı böyle ise Trust yapamazsınız. izin vermez SBS buna.

yapınız hakkında bilgi verebilirmisiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 28/11/2008 02:57

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Mümin hocam arkadaş yapıyı yeniden tasarlıyor. Elinde 2 tane 2003 standart server var. Trust ilişkisi yapailmesi için domain rootların birbirini görebilmesi gerekmiyor mu yani zone veya conditional forwarding yöntemiyle birbirlerini göstermek gerekmiyor mu? Eğer gerekmiyorsa özür dilerim ben yanlış bir bilgilendirme yapmış oldun.

Armağan bey önemli olan sizin sorununuzun çözüme ulaşmasıdır.

Gönderildi : 28/11/2008 03:05

(@cozumpark)

merhabalar murat,

benim bildiğim ve uyguladığım yöntemlerden bir tanesi şöyle;

1) iki domain vardır ortamda ve trust ilişkisi yapmak istersen eğer öncelikle trust ilişkilerini Active Directory Domain adn Trusts kısmından eklersin.

2) ardından makinaları bi restart edersin.

3) her iki domaindeki admin hesaplarını veya o haklara sahip başka hesapları her iki domainde rootlara eklersin ve hak verirsin.

4) daha sonra zone transferi yapacaksan eğer dns ler üzerinde zone transferleri açarsın. A sunucusu üzerinde B sunucusuna ait olan Secondary zone yaparsın ve Master Server olarak B sunucusunu gösterirsin. aynı şekilde B sunucusu üzerinde A sunucusuna ait olan Seconday Zone açarsın ve Master Server olarak A  sunucusunu gösterirsin olay biter. zone trasnferi gerçekleşir. beklemek istemezsen eğer SOA kaydını biraz yükselt ve tetikleme gerçekleşsin.

ancak arkadaş SBS 2000 ve standart 2003 ten bahsetmiş. eğer öyle ise Trust olmaz. izin vermez.

kolay gelsin 

Gönderildi : 28/11/2008 03:42

Paylaş: