Hyper-v domain cont...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v domain controller üzerinde çalıstırmak  

  RSS
cemengin
(@cemengin)
Üye

merhaba İBM X3650 server var üzerinde server2008 domain kurulu bir sunucu bunun üzerinde 1 adet sanal makina kurdum 2003 tamam çalıstı dhcp den ip almadı manuel girdim pingledim hermakinayı pingliyor isimde çözüyor fakat ben domaine alamadım almıyor olmuyor yani sifre soruyor kullanıcı soruyor giriyorum bekliyor sonra öylece kalıyor gelen hata mesajıda kulllanıcı adı veya sifre yanlıs olabilir diyip kalıyor yani domain controlller üzerinde hyper -v calısmıyormu yani yapılacak başka ayar ne olabilriki

Alıntı
Gönderildi : 24/11/2008 22:41
evrenabda
(@evrenabda)
Üye

Merhaba domaine katmak için yazdığınız kullanıcının yetkisi nedir eğer değilse administrators yetkili bir kullanıcı veya administrator kullanıcısyla bağlanmayı denermisiniz. Eğer sonuca ulaşamazsanız varsa farklı bir pcyi domaine katmayı deneyip bize tekrar yazarmısınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 00:29
cemengin
(@cemengin)
Üye

hocam o dediginiz şeylerin hepsini yaptım


ben saten adminim admin acountu ile member etmeye çalsıyorum her makina domaine üye oluyor internet cıkısı tamam


 file sharing site lar arası domainler tamam sadece hyper-v sorunu çözemedim yaa lanet olsun nedir bu yaa offf

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 00:40
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


 Hyper - v'deki sanal makinenin network kart ayarları ve hyper - v'nin virtual network ayarları nasıl yapılandırıldı? İlk önce bu ayarları kontrol etmenizde fayda var.


Portal üstünde bu ayarların nasıl yapıldığıyla ilgili çok sayıda makale mevcut onlardan ayarlanabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 01:28
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Merhaba.

Sanal makinenin MAC adresini değiştirin ve static bir MAC adresi atayın (rasgele). Daha sonra tekrar deneyin.

Aşağıdaki bölümden.

image014 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 02:01
cemengin
(@cemengin)
Üye

serhat hocam mac adresini degistirmek sizce mantıklı bir is mi

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 11:24
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Diğerleri ile çakışmayacak bir MAC adresi verdikten sonra bir problem olmaz, değiştirebilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 11:45
cemengin
(@cemengin)
Üye

şimdi deniyorum serhat hocam ama neden böyle birsey olabilirki yani insallah updatelerle bu iş çözülür umarım microsoft bunun farkına varır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 12:30
cemengin
(@cemengin)
Üye

serhat hocam güzel bir mac adresi yazdım 🙂 ve domaine login oldu hemen antivirüs yükledim ve hemen remote desktop actım uzaktan denedim bağlandım umarım böyle sağlıklı çalısır hayırlı olur insallah.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 12:38
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Biliyorsun Hyper-V üzerindeki sanal makineler için varsayılan durum, dinamik ve ardışık olarak MAC adresi atanmasıdır. Yazdığın MAC adresi başka bir sanal yada fiziksel sistem tarafından kullanılmadığı sürece sorun yok.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 13:16
cemengin
(@cemengin)
Üye

hocam merhaba mac adresini degistirdikten sonra hersey çok iyidi sanal makinada windows 2003 kurmustum updatelerini yaptım restart ettiktek sonra dogrulmadı 🙂 kullanıcı adı ve şifre girdim hala applying your personel settings diyip bekliyo bende beraber bekliyorum 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 13:42
cemengin
(@cemengin)
Üye

serhat hocam yine ben merhaba  hocam yaa bu stabil olmadı restart ettikten sonra login oluyorum applying your personel settings diyip bekliyorum turn off yapıyorum sonra start yapıyorum sonra tekrar login oluyorum öyle acılıyor ki buda hoş bir durum degil stabilize yapamadım


yarın ben bunun üzerine bir rol kurmak istesem ve şirketi bağlasam patlarım olmassa microsofta bu konu hakkında bir yazı yazayım diyorum IBM x3650 sunucu üzerinde sadece domain çalıstırmak pek mantıklı gelmiyor çok sağlam makina aslında offf acayıp morelim bozuldu şimdi

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 14:20
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Öncelikle şunun altını çizelim. Hyper-V rolü etkin olan bir sunucu üzerinde (Parent OS) başka bir role çalıştırılması tavsiye edilmez (Domain Services, TS vs..  vs..).  DC'i sanal makine üzerinde çalıştırmak doğru olandır ( ancak DC'i sanal makine olarak çalıştırırken dikkat edilmesi gereken noktalar var).

 

Sizin kurduğunuz yapının aynısını bizzat test ettim ve evet tek fiziksel NIC varsa bu tip sorunlar olabiliyor.

Farklı olarak iki şey önerebilirim.

1. Sunucu üzerine 1 adet daha fiziksel NIC takın ve sanal makineleriniz bu yeni NIC'i kullansın, fiziksel sistem yani (Hyper-V+DC) eski NIC'i kullansın.

2. VM üzerindeki sanal NIC'i silip yeniden yaratın ve yani bir MAC adresi verin.

 

Eğer sonuç yoksa, problemi active directory yada dns'te de arayabilirsiniz.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 15:50
cemengin
(@cemengin)
Üye

serhat hocam İBM X3650 sunucuda 2 adet fiziksen NİC var dün önce dc nin kullandığı NİC kullandın sanal makinada ama baktım olmadı sonra ikinci NİC devreye alıp sanal makinayı 2.network kartına tanıttım sonra sanal makinada eski NİC silip YENİ devreye alınan 2.NİC taktım ama domaine aldım tamam update yaptım restart ettim yemedi sonra kapatıp yine mac adresini degistim acıldı ama bu böyle kısır döngü yani bir stabilize olayı yok sanırım bu configurationu baştan hata yaptım tamam elimde bir makina var 2008 kurup sonra üzerine aditional dc kurabilirim sonra rolleri tasırım ama bir dünya iş ve büyük risk hersey oturtmusken exchange olsun sql server olsun vs vs tüm ip configuration hersey degisecek buda benim isime gelmiyor yani bu hale getirene kadar 2 ay aldı ve hersey sağlam tıkır tıkır calısıyor 1 adet SANAL kurabilsem yeterli benim icin fazla birsey degil GOLD partneriz VMWARE almak pahalı anlamsız WMVARE de bu sıkıntı yok mesela

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2008 16:24
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Çünkü Vmware'de böyle bir yapı yok. Yani sen Hyper-V Parent partition üzerinde başka roller çalıştırıyorsun, bu tavsiye edilmiyorki burda Domain Services rolünden bahsediyoruz.

Vmware ESX'te tüm sistemler sanal olarak çalışlıyor yani parent partition olmadığı için böyle bir durumla karşmaman normal.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/12/2008 16:53
Paylaş: