Forum

Sistem bakım ö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem bakım önerisi ?

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
487 Görüntüleme
(@SerdarGuley)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Belirticeğim şu özelliklere sahip bir sistemin çökme durumuna karşı alınacak önlemler hakkında bilgi almak istiyordum (backup,image vs)  Bunun sıralaması nedir nasıl bir strateji izlemem daha doğru olur.Sistemde 1 dc üzerinde exchange,dns,dhcp,Terminal server 20 kullanıcı civarı çalışıyor muhasebe programı mevcut. Olası çökme durumunda en hızlı şekilde sitemi ayağa kaldırmak ve veri kaybını en aza indirmenin yöntemlerini öğrenmek istemiştim mutlaka başına bu kötü olay gelen olmuştur tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar şimdiden önlem almak istiyorum....

Gönderildi : 25/03/2008 02:26

(@barisugus)
Gönderiler: 85
Estimable Member

merhaba;

system state demek isterim ama garanti nedir dersen . acronis ile image derim  yaklaşık 20 dk içinde sistem ayağa kalkar tabi hdd boyutu ve hdd sayısı önemli

iyi geceler.

Gönderildi : 25/03/2008 02:51

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Bir ADC olması herzaman bir avantajdır.Düzenli bir şekilde alınacak imajlarla (exchange,system state,files .vs) sistemini fazla bir gecikme olmadan ayağa kaldırabilirsin.Bu arada kullanacağın backup programıda önemli bir yeri var.Ben olsam yedeği Acronisle alırım.Çünkü hem backup alırken kullanışlı hemde restore esnasında.

Sisteminin göçmemesi dileğiyle...:) 

Gönderildi : 25/03/2008 03:09

(@SerdarGuley)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet bende acronis kullanıyorum ama onla günlük image almıyorum haftalık aylık duruma göre çökme durumunda image"ı geri alınca herşey güzel ama o imaj bir hafta 1 ay eski olduğu zaman ne yapacağız. Neden günlük almıyosun diye soracak olursanız sistemin sorunlu çalışma durumunda yada çözülemeyen bir sorun olduğunda otomatik günlük backup şeklinde ayarladığım zaman sistemi sorun şekilde image" ını alıyor oda bi işe yaramıyor geri aldığın zaman sistem sorunlu olarak geliyor.Acronis ve sistem state zaten şart olanlar ek olarak izlenmesi gereken yollar nelerdir bunun üzerinde durmak lazım malum insanlar laftan anlamıyor nerde benim dünkü yedeklerim :):)

Gönderildi : 25/03/2008 03:20

(@barisugus)
Gönderiler: 85
Estimable Member

merhaba;

bence image günlük al sonra ( stabil olduğuna emin olduğun) image fiziksel olarak yedek al

örnek: 20022008_C.tib
          22032008_C.tib

ben sistemi ilk kurduğumda hemen image alırım onu 3 farklı fiziksel alana yedeklerim sonra image günlük olarak gece 05.00 gibi ayarlarım sonra aldığım image da farklı tarihler olacak şekilde yedeklerim depolama alanında sıkıntı varsa ( geri tarihten silerek image örnek 7 günlük gibi ) saklarım tabi ilk image asla silmem

yani özetle şunu söylemek istiyorum: günlük image kopyala ( hatta mümkünse farklı disk ve ortamda  1-2-3 gibi )

iyi geceler.

Gönderildi : 25/03/2008 03:27

(@SerdarGuley)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Evet senin dediğin doğru en sağlıklısı günlük ama yer sıkıntısı olacak ne yapalım bir kaç günde bir eskileri silmemiz gerekecek. Teşekkür ederim hepinize hocalardan ses çıkmadı ama neyse :):)

Gönderildi : 25/03/2008 15:26

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

dc'ye ek ADDC kur,aylik sistem imaje'lerini guncelle,exchange icin haftada 1,dns,dhcp,dbase ayda 1,file backuplarini full,incremental seklinde yedekle, system state,exchangestate,15 gunde 1.en onemlisi kurulum cd'leri ni hazir tut 🙂 fazla panige gerek yok bence.

Gönderildi : 25/03/2008 15:36

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

IBM Tivoli Library ile hızlı şekilde DATA larını geri döndürebilirsin. Ama 20 kullanıcının dataları ne kadar olur yada maliyeti buna değer mi onu siz belirleyin. L3 kasetlere alıyor. bir Kaset 400 GB - 800 GB arasında değişir  yada bir NAS Ntbackup ile dataları alabilirsiniz.

Acronis True Image Server ilede sistemi hızlı şekilde kullanılabilir yapabilirsin.

Gönderildi : 25/03/2008 20:10

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

İlave olarak. Acronis ile yedekleri günlük şu şekildede alabilirisin:

Pazartesi - Sali - Carsamba - Persembe - Cuma - Cumartesi - Pazar ve bunları Scheduled ile üzerine yazdıra bilirsin. Ama yedeği sadece bir yerde depolamak bence sağlıklı olmayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2008 20:17

(@SerdarGuley)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hepinize

Gönderildi : 26/03/2008 01:09

(@AhmetDurmaz)
Gönderiler: 4
New Member

Merhaba

Sisteminiz şu an problemsiz çalışıyorsa bendce (acronis true image enterprise server) programı ile backup lamanız da

faydavar  hızlı bir şekilde sisteminizi  restore ede bilirsiniz aldığınız gün itibari ile herşey yerinde olur

kolay gelsin

Gönderildi : 23/12/2008 04:14

Paylaş: