Forum

ADC DNS sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ADC DNS sorunu

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
862 Görüntüleme
(@fatihyar)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.win2003 server AD yapımı 2008 servera taşımak istiyordum. Bunun için ayrı bir servera 2008 kurdum ve bu serverı ADC olarak yapılandırdım. win 2008 ADC'ye userlar group policyler başarılı bir şekilde replike edilmiş. fakat dns kısmına baktığımda dns kısmına hiç bir kayıt replike edilmemiş. komut satırında dcdiag komutunu çalıştırdım ve missing AAAA record hatası alıyorum. Problemi nasıl çözebilirim?

Gönderildi : 19/11/2008 01:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

2008 üzerinde DNS kurulumudur?

kurulu ise primary zone oluşturun 2003 dns üzerindekinin aynısından (oluşturmaya izin vermeyebilir de). bir denermisiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 19/11/2008 02:06

(@fatihyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2003 primary dns zone ile aynı isimli zone kurdum 2008 server'a bir müddet bekledim ama kayıtlar aynı olmadı.

Gönderildi : 19/11/2008 02:08

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Aşağıdaki linkte zone transfer nasıl yapılıyor anlatılıyor burada ayarlarınız kontrol edin. Büyük ihtimal zone transfer izinlerini vermediğinizden kaynaklanıyor.

https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/

Bu ileti 2 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 19/11/2008 02:13

(@fatihyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu makalede kafamı şu kurcaladı. ADC'deki kayıt tipi secondary zone olarak oluşturulmuş o şekilde kayıtlar replike edilmiş. ben ADC'deki kayıt tipinin DC'deki gibi primary olmasını istiyorum. Çünkü ADC olarak yapılandırdığım 2008 server'ı DC rolüne yükselteceğim.

Gönderildi : 19/11/2008 02:34

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

O makalede DNS server kurulumu sonradan yapılmıyor.Bundan dolayı da Secondary zone olarak çalışmıyor.Primary olarak çalışıyor.Ve nasıl kullanıcı hesapları replicate oluyorsa aynı şekilde dns zone bilgileri de replike oluyor.Eğer bu upgrade işleminde bir sorun yaşıyorsanız.Bence In-place upgrade senaryosunuda deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 19/11/2008 15:27

(@fatihyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Benim DNS'te replikasyon sorunun çıkmasının nedenini buldum. Kurulum esnasında DNS Server ve Global Catalog işaretliyorum. Daha sonra install from media ekranı(replikasyon seçeneğini ayarlayacağım ekran) çıkacağına  database,log files,sysvol folder ayarını yapacağım ekrana atlıyor. Dolayısıyla DNS replikasyon ayarını kurulum esnasında yapamıyorum. Sorun hakkında bir fikri olan var mı?

Gönderildi : 19/11/2008 16:27

(@Anonim)

Benim DNS'te replikasyon sorunun çıkmasının nedenini buldum. Kurulum esnasında DNS Server ve Global Catalog işaretliyorum. Daha sonra install from media ekranı(replikasyon seçeneğini ayarlayacağım ekran) çıkacağına  database,log files,sysvol folder ayarını yapacağım ekrana atlıyor. Dolayısıyla DNS replikasyon ayarını kurulum esnasında yapamıyorum. Sorun hakkında bir fikri olan var mı?

ADC olarak kuracağınız makinanın DNS Ip konfigürasyonu nedir?Ve eğer paylaşabilirseniz Server 2003 DC ve ADC olarak kuracağınız 2008'in Ip konfigürasyonlarını yazabilirmisiniz?

Gönderildi : 19/11/2008 17:13

(@fatihyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Server 2003 DC+DNS  IP 192.168.40.3

Server 2008 ADC         IP 192.168.40.50 DNS sunucusu olarak 192.168.40.3 ayarladım.

Gönderildi : 19/11/2008 17:56

(@muratcan-2)
Üye

Zone transfer tabındaki ayarlarınız 2003 ve 2008'de nasıl onları belirtir misiniz?

Gönderildi : 19/11/2008 18:28

(@fatihyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

dcpromo ile kuruluma başladığımda use advanced mode installation kısmını işaretlemediğim için replikasyon ayarı yapmam gereken kısmı atlamış. bu sorunu çözdüm. fakat şöle bi sıkıntı var. reverse lookup zone otomatik olarak replike edilmiş fakat forward lookup zone edilmemiş. windows server 2003'te reverse lookup zone ile ilgili bir zone transfer ayarım yok. forward lookup zone kısmında ise bölge aktarmasına izin ver kısmı işaretli yalnızca aşağıdaki sunuculara kısmında windows server 2008 adc'nin ip adresi girilmiş durumda. bir türlü forward lookup zone otomatik olarak replike edilmiyor. sorun ne olabilir. forward lookup zone'u nasıl replike edebiliriz.

Gönderildi : 19/11/2008 19:05

(@Anonim)

AD Site and Services'den kendiniz elle replikasyonu tetiklermisiniz?Check Replication topology ve Replicate Now yapın bakalım.

Gönderildi : 19/11/2008 19:58

(@fatihyar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yapmış olduğum tabir-i caizse salaklıktan dolayı sizden özür diliyorum.baya bir zamanınızı çaldım. sorunun ne olduğunu buldum. ben bu 2003 dc üzerindeki dns ayarlarını 1.5 ay önce yapmıştım. nasıl yapmışsam bu forward lookup zone active directory integrated değil de primary imiş. yeni farkedebildim. onu active directory integrated zone olarak düzeltince sorun çözüldü.

Gönderildi : 19/11/2008 20:28

(@muratcan-2)
Üye

Önemli olan sorunun çözüme ulaşmış olması... 

Geri bildirim için ayrıca teşekkürler.

Gönderildi : 19/11/2008 20:45

(@Anonim)

Zaten problemin çözülmemesi içinde başka bir sebep kalmamıştı...[:)]

Neyse problemin giderildiği iyi olmuş.

Gönderildi : 19/11/2008 21:32

Paylaş: