Forum

Rodc ile ilgili Bir...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Rodc ile ilgili BirKaç Soru

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
677 Görüntüleme
(@bluescreen)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

mümin bey'in makalesini okudum ve rodc'u kurdum. şimdi mesela ali kullanıcısını dc'de oluşturdum bunun rodc'a replike edilmemesi için a.directory users and computers'da domain controllers kısmında rodc özelliklerinde password replication policy'de  add deyip gelen ekranda deny passwords for the account from replicating to this rodc dedikten sonra kullanıcıyı seçmemiz gerekmiyor mu

yani ben yukarıdaki işlemleri yaptığımda ali kullanıcısının rodc'da gözükmemesi gerekmez mi?

allow'da desem deny da desem kullanıcı rodc'da gözüküyor

teşekkürler

Gönderildi : 18/11/2008 22:06

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Tabi ki her halükarda kullanıcı RODC üzerinde user gözükücektir.RODC kullanmakta ki amaç amaç fault Tolerance.Root DV'de bir problem olduğu zaman RODC iş görücek.Deny Password Replication ise,kullanıcının passwordd bilgisi güvenlik gereği RODC makinasına replike edilmemektedir.RODC şube ofislerinde kullanılabilecek olan bir rol olduğundan dolayı.

Gönderildi : 18/11/2008 23:19

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

kusura bakmayın sanırım anlamadığım noktalar var.

hocam peki rodc'daki ali kullanıcısını sildiğimizde bu kullanıcı dc olan makinadan da mı silinecek. ki denedim silindi

rodc salt okunur değil mi? rodc tan dc doğru da bir replikasyon mu var?

teşekkürler

Gönderildi : 19/11/2008 00:49

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Dc'den Rodc'a doğru replikasyon var ancak Rodc'den Dc'ye doğru bir replikasyon yok.

Rodc üzerinden herhangi bir silme işlemi yapamazsınız.

Gönderildi : 19/11/2008 01:10

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

murat hocam dc oluşturduğum kullanıcıyı rodc üzerinden silebiliyorum

ve sildiğim kullanıcı dc üzerinden de siliniyor

teşekkürler

Gönderildi : 19/11/2008 02:01

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Siz additional domain controller kurmuş olmayasınız? RODC üzerinden herhangi bir silme veya bilgi girme gerçekleştiremezsiniz.

Gönderildi : 19/11/2008 02:24

(@bluescreen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hayır hocam zaten dc üzerinden domain controller container'ında dc type olarak yazıyor read-only,gc diye

Gönderildi : 19/11/2008 02:44

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hayır hocam zaten dc üzerinden domain controller container'ında dc type olarak yazıyor read-only,gc diye

Bluscreen,

Aynen isminden de analışdığı gibi RODC,sadece Read-only çalışarak AD database'inin salt okunur olarak bir kopyasını tutar.Amaç güvenliğin daha fazla sağlanamadığı şubelere böyle bir rol kurmak.Ve userların logon olma sürelerini azaltmaktır.İstersen aşağıdaki makaleyi bir gözden geçirerek konfigürasyonunu kontrol et.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/18/windows-server-2008-ad-ds-read-only-domain-controller.aspx

Gönderildi : 19/11/2008 15:34

Paylaş: